تهران ما، سلامت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

تهران ما سلامت

دكتر پیام طبرسی : تجمع‌كنندگان مخالف واكسیناسیون، مشكوك هستند+فایل صوتی

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به تجمع مخالفان واكسیناسیون عمومی، جلوی ساختمان وزارت كشور گفت: رفتار این افراد مشكوك است و آنها دنبال اهداف دیگری هستند. مردم هم این افراد را می‌شناسند و توجهی به آنها نمی‌كنند.

1400/06/24
|
12:02

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، دكتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و متخصص بیماری‌های عفونی در گفتگو با برنامه تهران ما سلامت با اشاره به اینكه بر اساس آمار وزارت بهداشت بیش از 85 درصد افراد بالای 60 سال واكسن كرونا را دریافت كرده‌اند؛ درباره افرادی كه از دریافت واكسن اجتناب می‌كنند گفت: این رقم در مقایسه با سراسر دنیا بسیار قابل قبول است. مردم ما به درستی درك كرده‌اند كه باید واكسن بزنند حتما 15 درصد باقیمانده در شرایطی بوده‌اند كه نمی‌توانستند واكسن بزنند.

وی افزود: عده قلیلی كه از واكسن‌زدن اجتناب می‌كنند و یا در مقابل علم می‌ایستند به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول افرادی هستند كه تحت تاثیر تبلیغات سوء بوده‌اند و احتمالا توجیه خواهند شد. اما گروه دوم افرادی هستند، مثل كسانی كه چندروز پیش جلوی ساختمان وزارت كشور تجمع كردند. این افراد مشكوك هستند .آنها دنبال اهداف دیگری هستند. مردم هم این افراد را می‌شناسند و توجهی به آنها نمی‌كنند. در اینجا باید قانون وارد شود. تا چندی دیگر افراد واكسینه نشده از خدمات اجتماعی محروم می‌شوند و حتی این افراد هم مجبور به واكسن‌زدن خواهند شد و حداقل به سلامتی مردم احترام بگذارند. واكسن‌زدن به سلامت جامعه كمك می‌كند.

وی در مورد ضرورت تزریق واكسن برای زیر 18 سال گفت: یكی از چالش‌های پیش روی ما بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است. آموزش آنلاین و نرفتن سر كلاس، مشكلات زیاد فرهنگی و اجتماعی و درسی را در آینده برای این افراد ایجاد می‌كند از طرفی با حضور دانش آموزان در مدرسه با بالارفتن احتمال ابتلای آنها مواجه خواهیم بود. اگرچه امكان دارد علائم شدید بیماری در آنها به خاطر قوای جسمانی زیاد، بروز نكند اما خودشان منشأ شیوع بیماری برای جامعه خواهند بود. بنابراین واكسیناسیون این قشر باید با واكسن‌هایی كه عارضه بالایی نداشته باشد را مد نظر قرار دهیم. ضمن اینكه در این گروه سنی افرادی هستند كه بیماری زمینه‌ای و نقص‌ایمنی دارند و ممكن است حتی با خطر مرگ روبرو شوند.

وی خاطرنشان كرد: واكسن‌های سینوفارم ، كوبایی، فایزر و مدرنا از واكسن‌هایی هستند كه می‌توان برای قشر سنی 12 تا 18 سال از آن استفاده كرد. حتی واكسن كووبركت هم در حال انجام كارهای پروپوزال برای این رده سنی است. واكسن مورد نیاز برای رده سنی زیر 12 سال هم نیاز به اصلاح دُز دارد كه بحث دیگری است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره 15 درصد مابقی جمعیت سالمند كشور كه واكسینه نشده و می‌توانند موجب چرخش بیماری در جامعه شوند گفت: همیشه درصدی در واكسیناسیون ریزش داریم كه می تواند موجب چرخش بیماری در جامعه شود. باید بعد از واكسیناسیون عمومی به لكه‌گیری جمعیتی بپردازیم كه واكسن نزده‌اند. برخی از این افراد به دلایل مختلف، دسترسی به مراكز واكسیناسیون ندارند. در حال حاضر واكسیناسیون سرعت خوبی دارد و باید به سرانجام خوبی برسد تا بعدا برای 15 درصد مابقی جمعیت سالمند تدبیری اندیشید.با خبرهای منفی نباید سرعت واكسیناسیون را گرفت نهادهای مسئول هم باید با گروه‌هایی كه مخالف واكسیناسیون هستند و حرف‌های آنها غیرمعقول است و می‌گویند كرونا بازی رسانه‌ای است و وجود ندارد؛ برخورد كنند. در حال حاضر روزی 500 نفر از هموطنانمان را به خاطر كرونا از دست می‌دهیم .

دكتر طبرسی در مورد عوارض واكسن ها یادآور شد: هر ماده بیولوژیكی از قبیل دارو و واكسن، عوارضی برای بدن دارد. خوشبختانه واكسن‌هایی كه در ایران تزریق شده عوارض بسیار كمی داشته و قابل چشم‌پوشی است. نمی‌گوییم هیچگونه عوارضی وجود نداشته ولی این عوارض انقدر كم است كه می‌توان از آن چشم‌پوشی كرد. ابتلا به كرونا جزو عوارض واكسن نیست.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران ما سلامت