تهران ما، سلامت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

تهران ما سلامت

افرادی كه محدودیت كامل حركتی دارند؛ در خانه واكسینه می‌شوند+فایل صوتی

سخنگوی اورژانس كشور ضمن اشاره به خدمات ویژه این سازمان برای افرادی كه محدودیت جسمی و حركتی دارند گفت: افرادی كه محدودیت كامل حركتی دارند در خانه واكسینه می‌شوند.

1400/06/27
|
12:18

دكتر مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس كشور به مناسبت 26 شهریور، روز ملی اورژانس با برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران گفتگو كرد.

اورژانس كشور با كمبود نیرو مواجه است
وی درباره چالش‌های اورژانس كشور و تدابیر گذر از این چالش ها گفت: سازمان اورژانس كشور طی 5 سال گذشته رشد بسیار خوبی در زمینه ارائه خدمات به هموطنان داشته است. جانمایی و تجهیز پایگاه‌های اورژانس یكی از موضوعات مهم برای ارائه خدمات در سریعترین زمان مشكل است. نیروی انسانی یكی از چالش‌های مهم این سازمان است. در حال حاضر 20 هزار نیروی كاردان و كارشناس فوریت‌های پزشكی در سازمان اورژانس، خدمات ارائه می‌دهند اما حداقل به 30 هزار نیرو نیاز داریم.

بهره مندی اورژانس كشور از خدمات نیروهای متخصص
سخنگوی اورژانس كشور افزود: خوشبختانه با تدابیری كه در چندسال گذشته انجام شد آمبولانس های جدیدی به كشور وارد شد و سعی بر عدالت در سلامت داشته‌ایم به نحوی كه آمبولانس‌هایی كه در تهران استفاده می‌شود در نقاط دورافتاده و كمتر برخوردار كشور هم استفاده می‌شود. سعی كرده‌ایم كارشناس خدمات فوریت‌های پزشكی را تربیت كنیم كه مدرك آكادمیك دارند. در بسیاری از كشورها برای ارائه خدمات اورژانس از نیروهایی كه فقط دوره های آموزشی دیده‌اند، استفاده می شود اما نیروهای ما مدرك كارشناسی فوریت‌های پزشكی دارند.

افزایش بالگردهای اورژانس از 5 به 50 فروند
وی با اشاره به مناطق صعب العبور ایران و شرایط چهارفصل كشور گفت: ایران جغرافیای متنوعی دارد در یك نقطه دما بیش از 50 درجه و در جایی دیگر به زیر صفر درجه سانتیگراد می‌رسد كه نیازمند ساختار و تجهیزات متنوعی از اورژانس است. برای مناطقی از ایران كه برای ماه‌ها در طول فصل سرد سال دسترسی به مراكز حوزه سلامت نیست؛ علیرغم مشكلات تحریمی بالگردهایی تهیه شده است كه تعداد آنها از 5 به 50 فروند بالگرد در چندسال اخیر رسیده است.

خدمات ویژه اورژانس برای بیماران قلبی و مغزی
خالدی خاطرنشان كرد: سیاست كاری اورژانس به سمت هوشمند كردن اورژانس پیش می‌رود. طرح هایی برای بیماران قلبی و سكته مغزی آغاز شده كه امیدواریم بتوانیم آن را برای كل كشور استفاده كنیم به طوریكه هر فردی دچار درد قفسه سینه شد؛ بلافاصله مریض بتواند با هدایت به اتاق عمل به سرعت تحت نظر جراح قلب قرار گیرد. این كار برای سكته‌های مغزی هم در حال انجام است و در كلانشهرها برقرار شده و امیدواریم به شهرهای كوچك هم تسری یابد.

اورژانس ایران از لحاظ تجهیزات و خدمات به‌روز است
خالدی با تاكید بر كمبود نیروی انسانی و تعداد پایگاه ها از مسئولان خواست به این حوزه خدماتی سلامت، توجه بیشتری شود و گفت: در آمبولانس 2 نفر حضور دارند كه ضمن رانندگی باید خدمات درمانی به بیمار بدهند و حتی در برخی مواقع مجبورند خودشان خودرو را هم تمیز كنند تا بتوانند با سرعت به چرخه عملیات برگردند.اینكار بسیار سخت است. به عنوان مثال همتراز همكاران ما در بیمارستان ها كارهای ثابت و مشخصی دارند و در حالیكه برای بیماران بدحال در بیمارستان‌ها حداقل 8 نفر فراخوان می‌شوند در آمبولانس و موارد اورژانسی فقط 2 نفر حضور دارند.
وی در مقایسه اورژانس ایران با كشورهای پیشرفته اظهار داشت: هر اورژانس سه شاخصه اصلی آمبولانس، تجهیزات و نیروی انسانی دارد. در حال حاضر آمبولانس‌های كشور كاملا پیشرفته است و نیروی انسانی ما هم كارشناس هستند و در بخش تجهیزات هم مشكلی نداریم چون آمبولانس پك كامل دارد.

اورژانس به بیماران كرونایی خدمات می‌دهد
خالدی با رد اظهارات برخی هموطنان در راستای نبود خدمات اورژانس برای بیماران كرونایی گفت : عملیات انتقال اولین گروه دانشجویان در ابتدای شیوع كرونا به كشور ، توسط اورژانس كشور انجام شد. ضمن اینكه 2 سال قبل از شیوع كرونا در دوره حج، برخی حجاج كه به كشور بازمی‌گشتند به بیماری شبیه به كرونا مبتلا شده بودند كه از آن زمان تجهیزات خاص در اورژانس كشور دپو شد و در زمانیكه تازه كرونا شایع شده بود و بسیاری از مراكز درمانی دچار مشكل شدند اورژانس كشور توانست كار خود را به خوبی انجام دهد.

در ایران برای هر 50 هزار نفر یك آمبولانس وجود دارد
سخنگوی اورژانس كشور یادآور شد: در حال حاضر با كمبود تعداد آمبولانس مواجه هستیم. در كشور ما برای هر 50 هزار نفر یك دستگاه آمبولانس وجود دارد. ما سعی كردیم امكاناتمان را بیشتر كنیم در حالیكه باید برای هر 12 هزار نفر یك آمبولانس داشته باشیم. موتورلانس وسیله‌ای بود كه به چرخه آمبولانس های كشور اضافه شد تا سریعتر بتوانند بالای سر مصدوم برسند و كارهای لازم را انجام دهند تا زمانیكه آمبولانس برسد.

پایگاه‌های اورژانس باید افزایش یابد/ آماده همكاری به شهرداری‌ها هستیم
وی درباره زمان استانداری كه باید آمبولاس های بالای سر مصدوم برسند گفت: در جاده ها بر اساس قانون در طول 14 دقیقه باید به مصدوم برسیم اما در كلانشهرها و شهرهای بزرگ این زمان 8 دقیقه است اما در تهران بیشترین زمان 11 دقیقه است كما‌اینكه این زمان حدود 6 دقیقه هم هست. در برخی شرایط به ویژه در زمان پیك ترافیك، چون جانمایی پایگاه اورژانس متناسب با نیازها نبوده بلكه متناسب با شرایط شهری است موجب شده زمان رسیدن آمبولانس به بالای سر مصدوم طولانی شود.
سخنگوی اورژانس كشور از شهرداران كلانشهرها به ویژه شهردار تهران درخواست كرد: توجه ویژه ای به جانمایی و مبلمان شهری برای پایگاه های اورژانس داشته باشند. تیم اورژانس هم آمادگی دارد تا برای جانمایی مجدد و افزایش پایگاه های اورژانس با شهرداری همكاری كند.

به زودی 3 مركز واكسیناسیون به مراكز واكسیناسیون اورژانس اضافه می شود
خالدی درباره زمان استقرار تیم اورژانس در مراكز واكسیناسیون گفت: 17 مركز را در تهران داریم كه 3 مركز دیگر به آن اضافه خواهد شد. از ساعت 8 صبح تا 9 شب خدمات ارائه خواهد شد. از وزارت بهداشت هم درخواست كرده‌ایم تا برخی پایگاه‌ها، شبانه روزی شود كه در صورت موافقت، اینكار انجام خواهد شد.

كاهش مزاحمت‌های تلفنی برای اورژانس در دوره كرونا
وی از كاهش موارد مزاحمت‌های تلفنی برای اورژانس در دوره كرونا خبر داد وگفت: مزاحمت های تلفنی یكی از معضلات اورژانس است. برخی افراد آگاهی ندارند اما با توجه به اینكه ظرفیت پاسخگویی تلفن های اورژانس محدود است؛ با هر مزاحمت تلفنی برای اورژانس و مشغول شدن خط ممكن است فردی كه به كمك نیاز دارد و جانش در خطر است، مجبور به انتظار شود. با افزایش همدلی مردم در دوره كرونا مزاحمت‌های تلفنی این مراكز كاهش پیدا كرده است.

افرادی كه محدودیت كامل حركتی دارند در خانه واكسینه می‌شوند
خالدی در مورد افرادی كه نمی‌توانند به مراكز برای واكسیناسیون مراجعه كنند گفت: اورژانس دو كار ویژه انجام داده است. گروه اول، افرادی هستند كه محدودیت حركتی دارند و تزریق واكسن برای آنها به صورت خودرویی انجام می‌شود. گروهی كه مشكل جسمی-حركتی دارند خارج نوبت در مراكز واكسینه می‌شوند و افرادی كه به علت شرایط حاد جسمانی مثل فلج كامل اندام ، امكان حضور در مراكز را ندارند با ارائه مدارك توسط نزدیكانشان می‌توانند از خدمات حضوری همكاران ما بهره مند شوند. شماره 115 هم در خدمت این هموطنان است تا با تماس تلفنی، همكاران واحد سیار ما را مطلع نمایند.
وی در پایان این گفتگوی رادیویی ضمن اشاره به ازدواج دو نفر از پرسنل اورژانس فسا در آمبولانس گفت : افرادی كه با پرسنل اورژانس ازدواج می كنند زندگی بسیار سختی را پیش رو خواهند داشت چون در مواقعی كه مردم در تعطیلی و سفر هستند باید آماده باش باشند.

دسترسی سریع
تهران ما سلامت