در این هفته پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

در اين هفته

«در این هفته» تهران، ایران و جهان چه خبر بود؟

مجله خبری «در این هفته» از رادیو تهران، با تحلیل و بررسی مهمترین اخبار ایران، تهران و جهان از زبان كارشناسان تقدیم مخاطبان می شود.

1398/06/10
|
12:00
|

«دونالد توسك» رئیس شورای اروپا گفته كه خروج آمریكا از برجام، نتایج مثبتی در بر نداشته است. اما رویدادی كه در صدر خبرها بود این بود كه ایمانوئل مكرون رییس جمهور فرانسه از رییس جمهور ایران خواست با رییس جمهور آمریكا دیدار كند.

بدون لغو تحریم ها مذاكره معنا ندارد
دكتر اردشیر نوریان از اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با برنامه «در این هفته» از رادیو تهران گفت: آمریكایی ها بعد از خروجشان از برجام فكر می كردند این راهبرد فشار حداكثری جواب می دهد و می توانند با این اقدام ایران را مجدا به پای میز مذاكره بیاورند و به خواسته هایشان برسند. اما آمریكا ماند با یك خروج نافرجام از برجام و یك فشار شكست خورده اقتصادی.
وی معتقد است: بین اروپا و امریكا نباید تفكیك و مرز قائل شد، اروپایی ها دنباله رو آمریكایی ها هستند. اقدام اخیر آقای مكرون پشت صحنه اش خود آمریكایی ها هستند و فرار رو به جلو از شكست آمریكا است، قضیه پهباد و نفتكش ها آمریكا را به این نتیجه رساند كه نمی تواند با رفتارش به نتیجه برسد، اقدام مكرون حیله جدید ترامپ است و به نتیجه هم نخواهد رسید. بدون لغو تحریم ها مذاكره معنا ندارد.
دكتر نوریان متذكر شد: اقدام صحیح در گام های هسته ای ایران باید تداوم پیدا كند و قطعا غلبه اراده ما بر اراده دشمن خواهد بود، ما باید در ابتدای شروع برجام با این استراتژی پیش می رفتیم یعنی تعهد در مقابل تعهد، اجرا در مقابل اجرا.

تهران در این هفته
نخستین مركز نوآوری بانوان در تهران و 5 استان دیگر به همت ستاد اجرایی فرمان امام و باهمكاری معاونت علمی ریاست جمهوری راه اندازی شد.
دكتر پرویز كرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از برنامه در این هفته از رادیو تهران ضمن اعلام این خبر گفت: اولین مركز نوآوری و شتابدهی حوزه بانوان به نام مانا با همكاری دانشگاه علم و صنعت ستاد اجرایی فرمان امام و معاونت علمی ریاست جمهوری با سه هدف الگو سازی، تقویت زیر ساخت و توسعه شبكه همكاری بانوان آغاز به كار كرد.
وی افزود: بعد از انقلاب تعداد بانوان دانش آموخته دانشگاهی 17 برابر شد و حدود 80 درصد این بانوان در سطح كارشناسی و كارشناسی ارشد هستند اما حضور این بانوان در كسب و كار 25 درصد است، ما در نظر داریم نقش بانوان كه نقش مادری در خانواده است حفظ شود با این هدف طرح را اجرا می كنیم.
به گفته دكتر كرمی؛ طبق آمار ما در سال 1396 ده درصد از مدیران عامل كسب و كارهای نوظهور و استارتاپ ها بانوان بودند و در سال 97 این رقم به 12 درصد افزایش پیدا كرده و این آمار خوبی نیست.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: در تهران اولین مركز در دانشگاه علم و صنعت افتتاح شده و زنانی كه در كسب و كارهای نو فعالیت می كنند می توانند از خدمات این مركز استفاده كنند، در استانهای دیگر دكتر مخبر(ستاد اجرایی فرمان امام) به دكتر ستاری (معاونت علمی ریاست جمهوری ) قول دادند این همكاریی مشترك ادامه پیدا كند و اولویت با استانهای محروم و مرزی این كار را شروع كنیم .

جهان در این هفته :
سقوط 2 پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت، دبیر كل حزب الله لبنان نسبت به تكرار تجاوزات اسرائیل به خاك لبنان هشدار داد. رییس جمهور لبنان و شخصیت های سیاسی و حزبی این كشور هم تجاوز اسرائیل را محكوم و خواهان برخورد شورای امنیت با اسراییل شدند. دولت روسیه هم نسبت به عواقب حملات اسرائیل به سوریه و لبنان و عراق هشدار داد.
دكترحسن لاستجردی كارشناس غرب آسیا درباره این خبر بیشتر توضیح داد و گفت: برخی از كارشناسان معتقدند حملات موشكی و پهبادی و.. كه اسرائیل در این هفته انجام داد در ارتباط با بحث انتخابات این رژیم قابل ارزیابی است و نتایاهو به دنبال امنیتی كردن فضا و كسب رای است. برخی ها هم معتقدند این رژیم برای آبروی رفته آمریكا در منطقه تلاش می كند، برخی ها معتقدند كه این رژیم هر زمان در داخل به مشكل برخورد می كند آن را به خارج از مرزهای خود می كشاند. بنابراین؛ روسیه و كشورهای منطقه و سازمان ملل نسبت به اقدامات بی ثبات كننده اسرائیل هشدار داده اند .

به دلیل اینكه حزب الله لبنان در همسایگی سرزمین های اشغالیست و نگاه اسرائیل به حزب الله نگاه رقیب همیشه حاضر است و در مجموع شرایطی ایجاد كرده كه حملات اخیر همان حس خصومت علیه مردم لبنان را تداعی می كند.
در این اقدامات رژیم صهیونیستی یكی از مكانهای رسانه ای حزب الله خسارت دیده جریان مقاومت و حزب الله اعلام كرده پاسخ این حملات را می دهد و سابقه هم داشته كه جواب صهیونیست ها را داده اند دبیر كل حزب الله لبنان هشدار شدیدی داده و این رژیم را از تكرار هرگونه تجاوز بی پایه و اساس منع كرده است.

ویژه برنامه «در این هفته» كاری از گروه سیاسی رادیو تهران است كه پنجشنبه ها ساعت 15 به تهیه كنندگی فرج آلادین از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز روی آنتن می رود، كارشناس مجری حسین بهزادی فر، مجری سیده زرین كشاورز و هماهنگی جعفر فولادوند است.
دكتر اردشیر نوریان از اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دارای مدرك دكتری روابط بین الملل و مطالعات امنیت ملی، نشان عالی مدیر سال 1394 كشور ‍، نشان چهره ماندگار مدیریت كسب و كار سال 1395، نویسنده و پژوهشگر.
دكتر پرویز كرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و رئیس مركز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری."

دسترسی سریع
در این هفته