صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

مجله خبری «در این هفته» از رادیو تهران، با تحلیل و بررسی مهمترین اخبار ایران، تهران و جهان از زبان کارشناسان تقدیم مخاطبان می شود.

«دونالد توسک» رئیس شورای اروپا گفته که خروج آمریکا از برجام، نتایج مثبتی در بر نداشته است. اما رویدادی که در صدر خبرها بود این بود که ایمانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه از رییس جمهور ایران خواست با رییس جمهور آمریکا دیدار کند.

بدون لغو تحریم ها مذاکره معنا ندارد
دکتر اردشیر نوریان از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با برنامه «در این هفته» از رادیو تهران گفت: آمریکایی ها بعد از خروجشان از برجام فکر می کردند این راهبرد فشار حداکثری جواب می دهد و می توانند با این اقدام ایران را مجدا به پای میز مذاکره بیاورند و به خواسته هایشان برسند. اما آمریکا ماند با یک خروج نافرجام از برجام و یک فشار شکست خورده اقتصادی.
وی معتقد است: بین اروپا و امریکا نباید تفکیک و مرز قائل شد، اروپایی ها دنباله رو آمریکایی ها هستند. اقدام اخیر آقای مکرون پشت صحنه اش خود آمریکایی ها هستند و فرار رو به جلو از شکست آمریکا است، قضیه پهباد و نفتکش ها آمریکا را به این نتیجه رساند که نمی تواند با رفتارش به نتیجه برسد، اقدام مکرون حیله جدید ترامپ است و به نتیجه هم نخواهد رسید. بدون لغو تحریم ها مذاکره معنا ندارد.
دکتر نوریان متذکر شد: اقدام صحیح در گام های هسته ای ایران باید تداوم پیدا کند و قطعا غلبه اراده ما بر اراده دشمن خواهد بود، ما باید در ابتدای شروع برجام با این استراتژی پیش می رفتیم یعنی تعهد در مقابل تعهد، اجرا در مقابل اجرا.

تهران در این هفته
نخستین مرکز نوآوری بانوان در تهران و 5 استان دیگر به همت ستاد اجرایی فرمان امام و باهمکاری معاونت علمی ریاست جمهوری راه اندازی شد.
دکتر پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از برنامه در این هفته از رادیو تهران ضمن اعلام این خبر گفت: اولین مرکز نوآوری و شتابدهی حوزه بانوان به نام مانا با همکاری دانشگاه علم و صنعت ستاد اجرایی فرمان امام و معاونت علمی ریاست جمهوری با سه هدف الگو سازی، تقویت زیر ساخت و توسعه شبکه همکاری بانوان آغاز به کار کرد.
وی افزود: بعد از انقلاب تعداد بانوان دانش آموخته دانشگاهی 17 برابر شد و حدود 80 درصد این بانوان در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند اما حضور این بانوان در کسب و کار 25 درصد است، ما در نظر داریم نقش بانوان که نقش مادری در خانواده است حفظ شود با این هدف طرح را اجرا می کنیم.
به گفته دکتر کرمی؛ طبق آمار ما در سال 1396 ده درصد از مدیران عامل کسب و کارهای نوظهور و استارتاپ ها بانوان بودند و در سال 97 این رقم به 12 درصد افزایش پیدا کرده و این آمار خوبی نیست.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: در تهران اولین مرکز در دانشگاه علم و صنعت افتتاح شده و زنانی که در کسب و کارهای نو فعالیت می کنند می توانند از خدمات این مرکز استفاده کنند، در استانهای دیگر دکتر مخبر(ستاد اجرایی فرمان امام) به دکتر ستاری (معاونت علمی ریاست جمهوری ) قول دادند این همکاریی مشترک ادامه پیدا کند و اولویت با استانهای محروم و مرزی این کار را شروع کنیم .

جهان در این هفته :
سقوط 2 پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت، دبیر کل حزب الله لبنان نسبت به تکرار تجاوزات اسرائیل به خاک لبنان هشدار داد. رییس جمهور لبنان و شخصیت های سیاسی و حزبی این کشور هم تجاوز اسرائیل را محکوم و خواهان برخورد شورای امنیت با اسراییل شدند. دولت روسیه هم نسبت به عواقب حملات اسرائیل به سوریه و لبنان و عراق هشدار داد.
دکترحسن لاستجردی کارشناس غرب آسیا درباره این خبر بیشتر توضیح داد و گفت: برخی از کارشناسان معتقدند حملات موشکی و پهبادی و.. که اسرائیل در این هفته انجام داد در ارتباط با بحث انتخابات این رژیم قابل ارزیابی است و نتایاهو به دنبال امنیتی کردن فضا و کسب رای است. برخی ها هم معتقدند این رژیم برای آبروی رفته آمریکا در منطقه تلاش می کند، برخی ها معتقدند که این رژیم هر زمان در داخل به مشکل برخورد می کند آن را به خارج از مرزهای خود می کشاند. بنابراین؛ روسیه و کشورهای منطقه و سازمان ملل نسبت به اقدامات بی ثبات کننده اسرائیل هشدار داده اند .

به دلیل اینکه حزب الله لبنان در همسایگی سرزمین های اشغالیست و نگاه اسرائیل به حزب الله نگاه رقیب همیشه حاضر است و در مجموع شرایطی ایجاد کرده که حملات اخیر همان حس خصومت علیه مردم لبنان را تداعی می کند.
در این اقدامات رژیم صهیونیستی یکی از مکانهای رسانه ای حزب الله خسارت دیده جریان مقاومت و حزب الله اعلام کرده پاسخ این حملات را می دهد و سابقه هم داشته که جواب صهیونیست ها را داده اند دبیر کل حزب الله لبنان هشدار شدیدی داده و این رژیم را از تکرار هرگونه تجاوز بی پایه و اساس منع کرده است.

ویژه برنامه «در این هفته» کاری از گروه سیاسی رادیو تهران است که پنجشنبه ها ساعت 15 به تهیه کنندگی فرج آلادین از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز روی آنتن می رود، کارشناس مجری حسین بهزادی فر، مجری سیده زرین کشاورز و هماهنگی جعفر فولادوند است.
دکتر اردشیر نوریان از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دارای مدرک دکتری روابط بین الملل و مطالعات امنیت ملی، نشان عالی مدیر سال 1394 کشور ‍، نشان چهره ماندگار مدیریت کسب و کار سال 1395، نویسنده و پژوهشگر.
دکتر پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری."

مرتبط با این خبر

  • آیا ایران گام چهارم هسته ای را بر می دارد؟

  • بازرسی 5 هزار واحد تولیدی و صنفی در استان تهران

  • چرا آمریکا از سوریه خارج شد؟

  • دفاع از منافع بخش های خصوصی

  • کار اصلی را به دیپلمات ها واگذار کنید

  • روزهای بهتری در انتظار بورس تهران است

  • کسری بودجه دولت ترامپ از یک تریلیون دلار گذشت

  • واکاوی مسایل مهم داخلی و خارجی از نگاه کارشناسان

  • ٢٢ میلیارد بودجه سرویس رایگان مدارس استثنائی

  • «در این هفته» چه خبر؟