صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

محسن جلیلوند، کارشناس و پژوهشگر مسائل بین الملل در گفت وگو با رادیو تهران برنامه در این هفته درباره تحریم های جدید آمریکا علیه ایران توضیحاتی را ارائه کرد.

این پژوهشگر مسائل بین الملل تحریم های آمریکا علیه ایران را ناکارآمد دانست و گفت: تحریم هایی که آمریکا برای ایران وضع کرده، کارآمدی مد نظر را نداشته است، در واقع آمریکا تصور می کرد در سال ٩٦ تا ٩٧ جمهوری اسلامی دچار فروپاشی شود که با مقاومت مردم این اتفاق نیفتاد.
تحریم های جدید وضع شده، چیز جدیدی برای ایران نیست، در واقع شش کشور عربی خلیج فارس البته بجز قطر با آمریکا هم سو و همراه شده اند.
جلیلوند بر این باور است که اصولا هدف اصلی آمریکا حفظ امنیت اسرائیل در خاورمیانه است، در واقع هدف برتری اسرائیل که با توانمندی های که ایران از خود به نمایش گذاشته، نفوذ آمریکا کم شده است و اسرائیل به سمت یک کشور قدرت دومی در خاورمیانه سو داده می شود.
وی با تاکید بر این که آمریکا سعی در تضعیف توانمندی های ایران دارد، افزود: آمریکا در تضعیف توانمندی های ایران تلاش می کند تا اسرائیل به موفقیت های خود برسد و مشخصا تحریم های جدید آمریکا تحت نفوذ اسرائیل بوده و آمریکا بدون هماهنگی اسرائیل کاری از پیش نمی برد.
با توجه به افزایش نفوذ ایران در عراق، یمن، لبنان، سوریه و همراهی بخشی از نیروهای فلسطین با ایران، اسرائیل یک محاسبه استراتژیک کرده است و برای گریز از این محاسبه استراتژیک، دنبال راه حل های دیگری است، از جمله ارتباط گیری با کشورهای حاشیه خلیج فارس، مثل سفر نخست وزیر به عمان یا ارتباط با کشورهایی مثل بحرین.
به گفته این پژوهشگر مسائل بین الملل؛ از طرفی دیگر با استفاده از نیروهای خود در منطقه سعی در برهم زدن ثبات در خاورمیانه را دارد.
علاوه بر این؛ بخشی از بی ثباتی در سوریه حاصل دخالت های اسرائیل است و کشورهای عربی مثل مصر و اردن با اسرائیل در رابطه هستند و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز ارتباط خود را آغاز کرده اند. در واقع تنها دژ در مقابل اسرائیل فعلا ایران است.
در این هفته کاری از گروه سیاسی رادیو تهران که پنجشنبه ها ساعت 15 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای. ام ردیف 1332 کیلوهرتز می رود.

ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • مطالبات مردم عراق، مطالبات به حقی است

  • جزئیات آغاز فرآیند غنی سازی در فردو

  • احداث حوضچه های آرامش در تهران

  • تحلیل آخرین تحولات عراق و لبنان

  • شفافیت لازمه مالیات نیست، مالیات لازمه شفافیت است

  • سامانه رصد ساخت و سازهای غیر مجاز در تهران

  • توافق آدنا، راه حلی برای بازگشت آرامش به ارتباطات سوریه و ترکیه

  • رفع موانع تولید در شهرک های صنعتی استان تهران

  • مهمترین دلایل سفر نخست وزیر پاکستان به تهران

  • تحلیل آخرین تحولات حمله ترکیه به شمال سوریه