در این هفته پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

در اين هفته

تحریم های جدید آمریكا علیه ایران

محسن جلیلوند، كارشناس و پژوهشگر مسائل بین الملل در گفت وگو با رادیو تهران برنامه در این هفته درباره تحریم های جدید آمریكا علیه ایران توضیحاتی را ارائه كرد.

1398/08/16
|
08:00
|

این پژوهشگر مسائل بین الملل تحریم های آمریكا علیه ایران را ناكارآمد دانست و گفت: تحریم هایی كه آمریكا برای ایران وضع كرده، كارآمدی مد نظر را نداشته است، در واقع آمریكا تصور می كرد در سال ٩٦ تا ٩٧ جمهوری اسلامی دچار فروپاشی شود كه با مقاومت مردم این اتفاق نیفتاد.
تحریم های جدید وضع شده، چیز جدیدی برای ایران نیست، در واقع شش كشور عربی خلیج فارس البته بجز قطر با آمریكا هم سو و همراه شده اند.
جلیلوند بر این باور است كه اصولا هدف اصلی آمریكا حفظ امنیت اسرائیل در خاورمیانه است، در واقع هدف برتری اسرائیل كه با توانمندی های كه ایران از خود به نمایش گذاشته، نفوذ آمریكا كم شده است و اسرائیل به سمت یك كشور قدرت دومی در خاورمیانه سو داده می شود.
وی با تاكید بر این كه آمریكا سعی در تضعیف توانمندی های ایران دارد، افزود: آمریكا در تضعیف توانمندی های ایران تلاش می كند تا اسرائیل به موفقیت های خود برسد و مشخصا تحریم های جدید آمریكا تحت نفوذ اسرائیل بوده و آمریكا بدون هماهنگی اسرائیل كاری از پیش نمی برد.
با توجه به افزایش نفوذ ایران در عراق، یمن، لبنان، سوریه و همراهی بخشی از نیروهای فلسطین با ایران، اسرائیل یك محاسبه استراتژیك كرده است و برای گریز از این محاسبه استراتژیك، دنبال راه حل های دیگری است، از جمله ارتباط گیری با كشورهای حاشیه خلیج فارس، مثل سفر نخست وزیر به عمان یا ارتباط با كشورهایی مثل بحرین.
به گفته این پژوهشگر مسائل بین الملل؛ از طرفی دیگر با استفاده از نیروهای خود در منطقه سعی در برهم زدن ثبات در خاورمیانه را دارد.
علاوه بر این؛ بخشی از بی ثباتی در سوریه حاصل دخالت های اسرائیل است و كشورهای عربی مثل مصر و اردن با اسرائیل در رابطه هستند و كشورهای حاشیه خلیج فارس نیز ارتباط خود را آغاز كرده اند. در واقع تنها دژ در مقابل اسرائیل فعلا ایران است.
در این هفته كاری از گروه سیاسی رادیو تهران كه پنجشنبه ها ساعت 15 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای. ام ردیف 1332 كیلوهرتز می رود.

ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

دسترسی سریع
در این هفته