در این هفته پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

در اين هفته

سخنگوی سازمان انرژی هسته ای ایران: جزئیات آغاز فرآیند غنی سازی در فردو

سخنگوی سازمان انرژی هسته ای ایران از آغاز فرآیند غنی سازی در فردو خبر داد و گفت: یك مخزن هگزا فلوراید ٢٠٠٠كیلو به مجتمع دكتر علی محمدی منتقل شده است.

1398/08/20
|
08:45
|

بهروز كمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی هسته ای ایران، درباره گام چهارم هسته ای در برنامه در این هفته رادیو تهران گفت:
در ابتدا بیش از ٣٠٠ كیلو از ذخایر كنار گذاشته شد و از ارائه مازاد ١٣٠تن آب سنگین كه به بازارهای جهانی عرضه می شد، جلوگیری به عمل آمد. در گام دوم سقف٣/٦٧ كنار گذاشته شده و امكان برگشت به راكتور باز طراحی شده قبلی ایجاد شد.
گام بعدی شتاب در تحقیق و توسعه و روی كار آوردن سانتریفیوژهای جدید است. مواد سانتریفیوژها را در جریان تحقیقی جمع آوری نمی كنند، اما با توجه به كنار گذاشتن سقف ٣كیلو، اعلام شد كه این مواد جمع آوری می شود.
وی با تاكید بر رعایت نشدن حقوق ایران در برجام گفت: براساس دستور رئیس جمهوری كه رئیس شورای عالی امنیت ملی نیز هستند،گام دیگری كه وجود دارد، ایجاد تعادل بین تعهدات و حقوق است. مشخصا حقوق جمهوری اسلامی رعایت نشده است، برداشتن تحریم ها و تعهداتی كه اروپایی ها با خروج امریكا مطرح كرده بودند، هیچ كدام رعایت نشده است، بنابراین بعد از تحمل یكسال، با فعال كردن فردو، ایران وارد مرحله جدیدی شده است.
كمالوندی یادآور شد: در طول چند سال بعد از برجام هیچ مواد هسته ای وجود نداشت و قرار بر این بود كه یك مركز فیزیك هسته ای باشد و كارهای غیر اورانیوم در آنجا انجام شود كه با عدم تعهد طرفین مقابل انجام نشد.
سخنگوی سازمان انرژی هسته ای ایران از آغاز فرآیند غنی سازی درفردو خبر داد و گفت: یك مخزن هگزا فلوراید ٢٠٠٠كیلو به مجتمع دكتر علی محمدی منتقل شده است. فرآیند غنی سازی درفردو آغاز شد.
در ابتدا باید آماده سازی انجام می شد كه به همت محققین انجام شد و بعد از 12 شب محصول گرفته شده است و بعد از گرفتن محصول، حدود ٤٨ ساعت طول می كشد تا محصول به حداكثر ظرفیت پایداری برسد.
به گفته كمالوندی 2 كیلو از هگزا فلوراید از سایت غنی سازی مجتمع احمدی روشن آورده شده است، كه از پس مانده های سنوات گذشته استفاده شده است و در طول همین چند سال بعد از برجام،٢٥ تن فلوراید تولید شده است كه دو تُن از این ٢٥ تُن منتقل شده است.
مفهوم این است كه در سال های آینده فردو با همین تولید از پس مانده ها كه به دست آورده شده ،كارش را ادامه دهد. از نظر اقتصاد و استراتژیك این اقدام مهمی است و انعكاس خوبی در سطح جهانی خواهد داشت.
وی ابراز امیدواری كرد و افزود: امیدواریم طرف مقابل بر تعهداتش پایبند باشد، این گام ها،گام های قابل برگشتی است. جمهوری اسلامی هر ٢ماه گام جدیدی برخواهد داشت.
سخنگوی سازمان انرژی هسته ای ایران در پایان افزود: از نظر حقوقی پرونده برجام داری دو بند است، بند ٢٦ و ٣٦، بند ٢٦ خاص جمهوری اسلامی و از جانب ایران اعلام شده و از جانب طرف مقابل هم پذیرفته شده است كه در صورت عدم تعهد، جزئی یا كلی تعهدات خود را كنار می گذارد.
در بند ٣٦ همین حق برای دو طرفین مطرح شده است، از نظر حقوقی، ایران در جایگاه برتر قرار دارد و تعهدات را به طور كامل رعایت كرده است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

دسترسی سریع
در این هفته