در این هفته پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

در اين هفته

كارشناس و صاحب نظر مسائل اقتصادی: بازار باز ارزی، تورم را كاهش نمی دهد

یك كارشناس و صاحب نظر مسائل اقتصادی با اشاره به طرح بازار باز ارزی گفت: اگرچه طرح بازار ارزی باعت كاهش نرخ ارز می شود اما تورم را كاهش نمی دهد.

1398/11/07
|
11:59
|

صمد عزیزنژاد، كارشناس و صاحب نظر مسائل اقتصادی با ارائه توضیحاتی پیرامون بازار باز ارزی در گفتگو با برنامه در این هفته رادیو تهران گفت: بازار باز ارزی را اینگونه می توان تعریف كرد؛ به جای اینكه صرفا فقط اسكناس و ارز در بازار معامله شود ؛ این ارز در قالب بحث بازار مبادلات آینده و تبادل ارز و اوراق ارزی مبادله می شود.

وی معتقد است: این مسئله نیاز به اسكناس ارز را كاهش می دهد و برای بازار نفت بسیار مفید است. بیش از یكسال از مطرح كردن این طرح توسط بانك مركزی گذشته اما هنوز بازار باز ارزی راه اندازی نشده است.

عزیز نژاد با تاكید بر این كه اگرچه طرح بازار ارزی باعت كاهش نرخ ارز می شود اما تورم را كاهش نمی دهد.

این كارشناس و صاحب نظر مسائل اقتصادی از تورم هر چه بیشتر بازار با اجرای این طرح خبر داد و افزود: دولت بابت بدهی های خود و اوراقی را كه منتشر كرده بدهد و با سررسید شدن آنها مجبور است به مردم پول بدهد، بنابراین این پولی كه به جامعه تزریق می شود، باعث تورم و تكان خوردن بازارهای موازی می گردد.

وی با طرح یك پیشنهاد افزود: اگر بانك مركزی برای مهار تورم این اجازه را داشته باشد كه در زمان مناسب این اوراق را بخرد و در زمان مناسب بفروشد، این كار بازار نقدینگی و تورم را كنترل می كند. بانك مركزی با كنترل این قسمت می تواند مانع تورم شود اما كل تورم، ریشه در مسائل دیگر دارد. برآوردها نشان دهنده این است كه عمق اوراق كم نیست و نیازی به ورود بانك مركزی نیست.

پیش بینی این است كه با توجه به سالهای اخیر حضور دولت فعلی، بدهی های دولت تحت عنوان بدهی به بانك مركزی، به دولت بعدی كه روی كار می آید انتقال داده می شود و دولت جدید تحت فشار قرار میگیرد . بانك مركزی باید مختار و آزاد عمل كند.

وی افزود: چنانچه شبكه بانكی مكلف به خرید اوراق شوند تورم در كوتاه مدت كاهش پیدا می كند ولی موقت است.

به گفته این كارشناس، با توجه به اینكه بانك مركزی تحت سلطه سیاست های مالی دولت است، بعید است كه دولت بتواند بدهی های خود را جبران كند و مشخصا باعث فشار آوردن به نرخ ارز شده و موجب افزایش نرخ ارز خواهد شد.

پیش بینی می شود كه دولت برای خود از محل تسهیل دارایی ارزی، سود شناسایی كرده و سهم سود را به عنوان بدهی به بانك مركزی پرداخت كند.

لازم به ذكر است؛ برنامه«در این هفته» كاری از گروه سیاسی رادیو تهران است كه پنجشنبه ها ساعت 15 به نویسندگی و تهیه كنندگی فرج آلادین و اجرای آرزو دهكردی روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز می رود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

دسترسی سریع
در این هفته