در این هفته پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

در اين هفته

وابستگی 10 درصدی دولت به بودجه نفت در سال جدید

كارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با رادیو تهران گفت: امسال یكی از بزرگترین صادر كننده های بنزین هستیم در صورتی كه یكی از بزرگترین وارد كننده ها بودیم.

1398/11/23
|
08:00
|

دكتر جواد نوفرستی، كارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با برنامه در این هفته اظهار داشت: چندین دهه كه حیات اقتصاد كشور وابسته به فروش نفت خام بوده است، ما مجبور بودیم نفت خامی كه صادر می كردیم را پس از پالایش در كشورهای خارجی چندین برابر قیمت وارد كشور خودمان كنیم.

وی تحریم ها را اتفاق مباركی دانست و افزود: تحریم صادرات نفت خام كمك كرده كه كشور ناچارا از وابستگی به نفت خام خارج شود كه این اتفاق مبارك است.

به گفته نوفرستی؛ متاسفانه از این موضوع درس عبرت نگرفتیم، بعد از بالا رفتن قیمت نفت در دولت آقای احمدی نژاد، یا بعد از امضای برجام باز كشور وابسته به صادرات نفت خام شد و این بزرگترین عامل شكنندگی اقتصاد كشور بوده است. بعد از امضای برجام و اجازه صادرات مجدد، عنوان شد كه این ٢ میلیون بشكه نفتی كه صادر می كنیم را وارد بوجه نكنیم و در صندوق توسعه ملی و در طرح های توسعه ای وارد كنیم.

این كارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به افزایش نرخ ارز گفت: به دلیل این كه در زمان تحریم پشتیبان تولید نداریم، نرخ ارز افزایش پیدا می كند. كشور ما وابسته به پول بادآورده ی نفت بود و هیچ كار آفرینی و ازرش افزوده ای در كشور وجود نداشت.
امسال یكی از بزرگترین صادر كننده های بنزین هستیم در صورتی كه یكی از بزرگترین وارد كننده ها بودیم و به شدت دنبال درآمد صادرات گاز هستیم.
وی افزود: امیدوارم حتی اگر تحریم برداشته شود صادرات نفت خام از سر گرفته نشود و به دنبال درآمدهای دیگری از راه تولید باشیم و اقتصاد كشور پویا شود و پول ملی با ارزش و تورم كنترل شود.

گروه سیاسی رادیو تهران برنامه «در این هفته» را پنج شنبه ها ساعت 15 به نویسندگی و تهیه كنندگی فرج آلادین همراه با اجرای آرزو دهكردی تقدیم مخاطبان می كند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

دسترسی سریع
در این هفته