در این هفته پنجشنبه از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

در اين هفته

احتمال جنگ بین سوریه و تركیه در روزهای آینده

حسین كنعانی مقدم، كارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تركیه اعلام كرده كه یك سرباز ترك كشته شود جنگ آغاز می شود.

1398/11/30
|
12:04
|

حسین كنعانی مقدم، كارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با رادیو تهران درباره تحولات سوریه اظهار داشت: عملیات اخیر ارتش سوریه در ادلب و حومه حلب در حالی خشم مقامات تركیه را به همراه داشته كه این واكنش آنكارا با ذوق زدگی ناتو و آمریكا روبرو شده است.
وی افزود: از اوایل بهمن عملیات وسیع آزادسازی ادلب توسط سوریه و نیروهای مردمی آغاز شده است و علیرغم مخالفت های تركیه با این عملیات، این عملیات توانست محور ادلب به دمشق و دو اتوبان n4.n5 كه مهمترین مسیر حلب به دمشق است را پاكسازی كند.

كنعانی مقدم با اعتقاد به این كه جنگ ادامه دارد، گفت: جنگ ادامه دارد، تركیه حدود ١٢ پایگاه در ادلب دارد و تمام گروه های تكفیری در ادلب نیرو و دفتر و پایگاه دارند.
كارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: تركیه اعلام كرده كه یك سرباز ترك كشته شود جنگ آغاز می شود. براساس معاهده سوچی ادلب جز مناطق كم تنش قرار گرفته است كه تركیه به این معاهده پایبند نبوده است.
ادلب یكی از استان های مهم سوریه است كه متاسفانه تكفیری ها در حال تجزیه و جداسازی ادلب از سوریه هستند كه مشخصا سوریه حاضر نیست حتی یك وجب از خاكش را از دست بدهد.

به گفته این كارشناس؛ اروپایی ها میلیون ها یورو برای تركیه هزینه كردند كه تركیه با توجه به موقعیت استراتژیكش در منطقه یك خاك بی طرف برای آوارگان در سوریه ترتیب دهد. اما تركیه تنش را در منطقه بیشتر كرده است و ممكن است شاهد جنگ بین سوریه و تركیه در روزهای آینده باشیم كه مسلما تركیه مسئول این قضیه است. تركیه در ناتو نیز سعی دارد جلسه را به نفع خود پیش ببرد.

" ادلب به عنوان واپسین محل و مهم‌ترین كانون تجمع تروریست‌ها در سوریه از اهمیتی فوق‌العاده در معادلات میدانی برخوردار است و می‌تواند نقشی كلیدی در آینده معادلات داشته باشد. از جمله مهم‌ترین معضلات آزادسازی ادلب جمعیت این استان، شكل‌گیری موج آوارگان به‌سمت تركیه و نگرانی كشورهای اروپایی از شكل‌گیری موج جدید آوارگان و بازگشت تروریست‌ها است. از همین‌رو تركیه و كشورهای غربی به رهبری آمریكا طی ماه‌های گذشته تلاش كرده‌اند به بهانه‌‌های مختلف از جمله احتمال انجام حملات شیمیایی و امكان وقوع فاجعه انسانی، با سیاه‌نمایی در موضوع آزادسازی ادلب، زمینه را برای تأخیر یا عدم حمله ارتش سوریه به مواضع تروریست‌ها فراهم نمایند."

گروه سیاسی رادیو تهران برنامه «در این هفته» را پنج شنبه ها ساعت 15 به نویسندگی و تهیه كنندگی فرج آلادین و اجرای پژمان كریمی تقدیم مخاطبان می كند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360


دسترسی سریع
در این هفته