صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

برنامه «جمعه با سیاست» از رادیو تهران با حضور کارشناسان متعدد مسائل سیاسی کشور به تحلیل و بررسی آخرین تحولات در برجام پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سایت رادیو تهران؛ دکتر سیدمحمد مرندی، استاد دانشگاه در گفت وگو با برنامه جمعه با سیاست از رادیو تهران ضمن تحلیل و بررسی آخرین تحولات برجام گفت: اروپایی ها و سایر کشورهای گروه 7 به غیر از کانادا بیش از گذشته با ترامپ بر سر جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند. این اقدام تفاوت چشمگیری در اقتصاد ما با اروپا ایجاد نمی کند ولی باعث می شود دیگر کشورها مانند روسیه و چین با اعتماد به نفس بیشتری به فعالیت اقتصادی با ایران ادامه دهند.
وی افزود: اتحادیه اروپا مثل سابق نیست. شکاف ها در این اتحادیه رو به افزایش است، آمریکایی ها خوشحال هستند و دوست دارند اتحادیه اروپا را در بخش های تقسیم شده ببینند.
مرندی معتقد است:آمریکا از مواضع خود عقب‌نشینی نکرد اما شرایط ایران در منطقه بهتر شد، مقاومت مردمی علیه سعودی ها و امارات به نفع ما بوده و فضای منطقه را به نفع ما چرخاند، حکومت سعودی و امارات را تضعیف کرده است؛ طرفداران امارات و سعودی ها در یمن با هم درگیر شده اند و این باعث تضعیف آمریکایی‌ها در منطقه گردیده است.
به گفته این کارشناس؛سعودی ها در مورد مذاکره ایران و آمریکا مشکلی ندارند چون این حد شعور دارند که مشکل ایران با مذاکره با آمریکا حل نمی شود. مشکل سعودی ها در مورد یمن است که در حال از دست دادن همه چیز در یمن هستند، جنوب را از دست دادند و در تمام جبهه ها در حال شکست هستند یا شکست خورده اند.
ایران مصمم است و از حقوق خود دفاع می کند
دکترمهدی فضائلی کارشناسان مسائل سیاسی در ادامه این برنامه عنوان کرد:بعد از خروج امریکا از برجام وقتی که با اروپایی ها در حال مذاکره بودیم هرچه زمان می گذشت به زیان ما بود و اروپایی ها برای زمان هیچ هزینه ای پرداخت نمی‌کردند و به نفع آنها سپری می شد ما به طور کامل فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کرده بودیم و به تمام تعهداتمان پایبند بودیم اما با تصمیم شورای امنیت ملی کشورمان در مورد کاهش تعهدات برجامی در راستای خود برجام این وضعیت کاملاً معکوس شد و اجرای این مصوبه در گام های مختلف که تا الان دو گام انجام شده و گام سوم در چند روز آینده عملی می گردد به طرف‌های مقابل جمهوری اسلامی ایران نشان داد که ایران مصمم است از حقوق خود دفاع کند و حاضر نیست بدون یک زمانبندی مشخص و بدون حرکت معنی دار طرف اروپایی تعهدات برجامی خودش را ادامه دهد.
آمریکایی ها بی سابقه ترین تحریم ها را علیه ایران انجام دادند
این کارشناسان مسائل سیاسی افزود:پیشنهاداتی که اروپایی ها مطرح کردند و منجر به سفر جناب آقای ظریف به پاریس شد به معنای چرخش این وضعیت است، یعنی اروپایی‌ها مطمئن شدند که ایران طبق نظریه مقاومت از حقوق خودش دفاع می کند. به گفته آمریکایی ها بی سابقه ترین تحریم ها را علیه ایران انجام دادند و به گفته اکثر تحلیل گران حتی در خود امریکا این است که تحریم ها موثر نبوده و امکان ندارد به واسطه این تحریم ها جمهوری اسلامی ایران تمکین کند و اروپا نمی خواهد این حرکت شکست خورده را تکرار کند.
وی معتقد است: شرایط امروز امریکا رو به افول است و اصرار دارند با جمهوری اسلامی وارد مذاکره شوند یکی از مسائلی که افول ابرقدرتی آمریکا را به شدت سرعت بخشید انقلاب اسلامی ایران بود، آن چیزی که می تواند مسیر افول آمریکا رو کاملا تغییر دهد این هست که به افکار عمومی القاء کند که ایران با توجه به حضور 40 سال در جبهه مقاومت سر آخر مجبور شد با آمریکا وارد مذاکره شود و توافق کند، اگر این اتفاق رخ دهد آنها به این دستاورد می‌رسند که کلا مسیر افول آمریکا را تغییر دهند و این به معنی افزایش فشارهای بیشتر به جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
باید توازن را در سیاست خارجی حفظ کرد
دکتر عزیز غضنفری کارشناس سیاسی در ادامه گفت: خروج ترامپ از برجام با هدف کشاندن دوباره ایران به میز مذاکره بود اما اینبار مذاکره درباره موضوع توانمندیهای موشکی ایران.
وی افزود: ایران در سالهای گذشته تجربه کرده باید توازن را در سیاست خارجی حفظ کند و سفر آقای ظریف به چین در راستای همین موضوع بوده است. گره زدن حل مسائل کشور به برجام خطاست چون با این کار صاحبان سرمایه منتظر اجرای برجام می مانند و با این کار همواره اقتصاد کشور معطل غربی هاست.
دکتر غضنفری ادامه داد: بازگشت امریکایی ها به برجام در شرایط فعلی انتظاری است که در کوتاه مدت شدنی نیست. اما چون در عالم سیاست اتفاقات غیرقابل پیش بینی می افتد شاید بشود تصور داشت که پیشرفتی در روند کار ایجاد شود.
پشتوانه اصلی ما مردم است
صفری کارشناس سیاسی یادآور شد: اگر توانمندی موشکی ما نبود آمریکا الان در تلاش برای مذاکره ما نبود و البته پشتوانه اصلی ما مردم است. الان کشورهای اروپایی بر سر رهبری قدرت در اتحادیه اروپا رقابت دارند و البته دغدغه فرانسوی ها و اروپایی ها منافع ایران نیست و بیشتر بدنبال منافع خود در منطقه هستند.
به گفته این کارشناس؛ قدرت نرم ایران در منطقه باعث شده که همه قدرتها در آمریکا بدانند که باید برای سیاستهای خود از ایران عبور کنند .اگر نگاه دولتمردان ما نگاه جهادی باشد بدون شک ما می توانیم مانع همه تحرکات آمریکا علیه منافع کشور شویم.
مهمترین مساله ای که باید در سازمان ملل مطرح شود این است که رئیس جمهور ما باید دبیرکل سازمان ملل را مواخذه کند که چرا علیرغم تعهدات ایران به برجام، آمریکا به سادگی از تعهدات خود خارج می شود.
وی عنوان کرد: ایران نباید همه تخم مرغهای خود را در سبد اروپا بچیند و باید از فرصتهای خودش در سایر کشورها و هم پیمانان خود استفاده کند . بسیاری کشورها علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند.
برنامه جمعه با سیاست کاری از گروه سیاسی که جمعه ها ساعت 15 الی 16 از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز روی آنتن رادیو تهران می رود.
تهیه کننده مهدی زال زاده، محقق و طراح سوال دکتر خوشرو زاده، مجری محمد ساجدی، هماهنگی حامد خادم.مرتبط با این خبر

  • راهپیمایی اربعین آبی بر آتش

  • رسانه های بیگانه به دنبال کمرنگ کردن راهپیمایی اربعین

  • فراز و نشیب های اصلاح ساختار بودجه کشور

  • گشایش پرونده استیضاح دونالد ترامپ ...

  • رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار با 20 میلیون وام!

  • اخذ بیش از 45 هزار مجوز تولید

  • آیا توجه کافی به مشاغل خانگی می شود؟

  • بازی آمریکا با کارت سوخته سعودی ها

  • چرا انگشت اتهام به سمت ایران نشانه رفته است؟

  • تحولات سیاسی این هفته زیر ذره‌بین «جمعه با سیاست»