صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه از ساعت 15:00 به مدت 60 دقیقه

برنامه "جمعه با سیاست" اول اسفندماه با موضوع اصلاح بودجه 1400 در مجلس از رادیو تهران پخش شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، بهروز محبی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه جمعه با سیاست یکم اسفندماه درباره دلایل رد کلیات لایحه بودجه 1400 توسط نمایندگان مجلس گفت: تشخیص مجلس این بود که لایحه دولت غیرواقعی است.از فروش نفت تا ارز و مسائل بازنشستگان.مجلس مبتنی برخواست مردم دنبال اتفاقات شفاف و جدی است . مجلس درگام اول به کلیات لایحه رای منفی داد. ما باآنچه واقعی است موافقیم . چون درآمد نفت ناپایدارتر است وابستگی مان راباید کاهش دهیم.دربحث مالیات ها توقع داشتیم اتفاقات خوبی بیفتد ولی نیفتاد.
وی افزود: دولت درآمدهای مالیاتی را 25 هزارمیلیارد ریال اضافه کرده است.درحوزه اجرای مصوبات ماشین های لوکس و خانه های خالی آنطور که باید اتفاقاتی نیفتاد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم در ادامه با تاکید بر ترمیم حقوق کارکنان دولت اظهار داشت: ترمیم حقوق حتما برای مردم لازم است و مجلس هم به این مسئله توجه داشت. برای بازنشستگان تامین اجتماعی درحال حاضر شرایط اصلا مساعد نیست.

در ادامه این برنامه مژگان خانلو سخنگوی سازمان برنامه و بودجه در دفاع از لایحه بودجه 1400 عنوان داشت: اولین اصلاحات توجه به سخنان رهبری و اعمال آن درخصوص محدود شدن استفاده از صندوق ملی است.که بطور کامل در بودجه اصلاحی لحاظ شد. بحث دیگر صرفه جویی نکردن دولت بود و که به بخشهایی که امکان کاهش هزینه وجود داشت توجه شد.اصلاحات بعدی افزایش درآمدهای مالیاتی بود که مرتفع شد وتراز عملیاتی کاهش پیداکرد. دربودجه اصلاحی سقف 199000 میلیارد تومان بادرنظر گرفتن افزایش قیمت نفت پیش بینی شده است.
وی افزود: درآمد عمومی در مقابل هزینه های اجتناب ناپذیر کمتر است و باید از طریق واگذاریهای سرمایه ها و یا واگذاری های دارایی های مالی جبران شود.
خانلو خاطرنشان کرد: مجلس یک شأن قانونگذاری و یک شان نظارتی دارد.از باب نظارت،مجلس می‌تواند در راستای قوانینی که وضع کرده و از همه مهمتر قانون بودجه در حوزه های مختلف ورود و نسبت به اجرای صحیح آن نظارت کند. در کمیته های مختلفی که بعد از جلسه نمایندگان مجلس و رئیس مجلس تشکیل می شود،کلیه مسائل و مشکلات استانها پیش بینی و بررسی می‌شود. برای پیدا کردن علت مشکل و عقب ماندگی در سال های قبل انطور که باید و شاید این مسائل احصا نشده که دراین رابطه مجلس از دولت هم باید کمک بگیرد.


مرتبط با این خبر

  • عباس عراقچی: عربستان دچار سوء محاسبات شدید است

  • اصلاح نرخ سود بانکی، فعالیت سوداگران را کاهش می دهد

  • «جمعه با سیاست» ویژه روز قدس

  • مقاومت همه جانبه با وجود همه سختی‌ها ادامه دارد

  • سالروز نکبت؛ آوارگی یک ملت

  • به آمریکایی‌ها اخطار دادیم از منطقه تمرین ما خارج شوند+فایل صوتی

  • ویژه برنامه شکست حمله نظامی آمریکا در طبس

  • افت قیمت نفت بر شاخص بورس اثر می گذارد

  • حل معضل کرونا، امری جهانی است

  • مناقشه بین ترکیه و سوریه بر سر مرزها نیست