تهران میدان شهدا پنجشنبه و جمعه از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

تهران، ميدان شهدا

گزارشی از برنامه «تهران میدان شهدا»؛ كجایند مردان بی ادعا؟

هر چه امروز كشور ما دارد و هرچه در آینده به دست بیاورد، به بركت خون شهداست؛ عزیزانی كه بی هیچ ادعا و چشمداشتی از خودگذشتند تا ما زنده بمانیم و زندگی كنیم.

1403/02/03
|
13:18
|

به گزارش روابط عمومی رادیو تهران، در ابتدای این گزارش درود می‌فرستم به مجاهدانی كه با ایثار و فداكاری شان در راستای تحقق امر پاسداری از ارزش‌های الهی جانفشانی می‌كنند. در این بین ثبت خاطرات والدین، همسران شهدا، همرزمان و دوستانشان علاوه بر این كه به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت كمك شایانی می‌كند، می‌تواند یاد و خاطره شهدای معزز را زنده نگاه دارد. برنامه«تهران میدان شهدا» كاری از گروه تاریخ و معارف شبكه رادیویی تهران است كه اهتمام ویژه به خانواده معظم شهدا و ایثارگران دارد و تنها برنامه رادیویی است كه ستاد مركزی شاهد و ایثارگران سازمان صدا وسیما به تازگی از آن تقدیر و تجلیل به عمل آورده است. به همین بهانه با عوامل این برنامه گفت و گوی كوتاهی شده كه در ادامه می‌خوانید:

ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت
پیام امیری، قائم مقام شبكه رادیویی تهران و مدیر گروه تاریخ و معارف با ما بیان می‌كند: حدود 90 قسمت مستند تهران میدان شهدا در سال 1402 تولید و پخش شد و این برنامه در سال جدید هم در جدول پخش رادیو تهران قرار دارد. اساس و مبنای برنامه «تهران؛ میدان شهدا» بر پایه ایثار و مقاومت؛ یكی از الزامات 12گانه سند تحول رسانه ملی در حوزه تولید محتواست، از همین رو شبكه رادیویی تهران برای تحقق این امر، در برنامه‌ریزی محتوایی، تولید مستند «تهران؛ میدان شهدا» را در دستور كار قرار داد.

هدف از تولید این مستند ترویج فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت در جامعه، معرفی الگوهای انقلابی به نسل جوان، ترویج سبك زندگی اسلامی- ایرانی و روایت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. «تهران؛ میدان شهدا» تنها برنامه حوزه ایثار و شهادت در رادیو تهران است كه در ساختار و قالب مستند روایی تولید می‌شود و در حوزه محتوایی هم به شهدای اقشار در جامعه توجه دارد و به سراغ خانواده معظم شهدایی می‌رود كه كمتر شناخته شده اند؛ شهدای ورزشكار، شهدای روحانی، شهدای مسجد محله و...

بررسی و تصویب طرح برنامه، سیاستگذاری محتوایی، برگزاری جلسات سوژه یابی و هماهنگی با دو تیم مستند ساز، تعامل و هماهنگی با دستگاه های اجرایی و نهادهای مرتبط با حوزه ایثار و شهادت، نظارت بر تولید و تطبیق محتوای تولیدی با سیاست های ابلاغی از جمله وظایف مدیر گروه است.

مدیون شهدا هستیم
فاطمه ربانی، تهیه‌كننده و گوینده نیز می‌گوید: برنامه«تهران میدان شهدا» پنجشنبه‌ها و جمعه ها ساعت 13 و 30 دقیقه روی موج اف.ام ردیف 94 یا موج ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز از آنتن شبكه رادیویی تهران پخش می‌شود. پخش این برنامه از سال 98 به تهیه كنندگی آرزو مددی آغاز شده و در حال حاضر علاوه بر من، ساناز باقری هم تهیه این برنامه را بر عهده دارد. یكی از مهم‌ترین اهداف این برنامه ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و تجلیل از خانواده‌های معزز شهدا است و ما تلاش می‌كنیم تا به معرفی شهدای هسته ای، ترور، دفاع مقدس، امنیت، وطن، مدافع حرم و ...بپردازیم. این برنامه در قالب مستند با خانواده‌های شهدای گرانقدر، دوستان، همرزمان و با همسایگان شهدا گفت وگو می‌كند و قصد دارد ابعاد مختلف زندگی شهدا را به گوش مخاطبانش برساند.

او گفت: از جمله این برنامه‌ها می‌توان به برنامه‌های مربوط به شهید مصطفی چمران، شهید عباسعلی ناطق نوری، ،شهید حسن صیاد خدایی ، شهید میلاد حیدری شهیدی كه سال گذشته همین روزها در سوریه توسط صهیونیست‌ ها به شهادت رسید یا شهیده فائزه رحیمی، شهیده حادثه تروریستی كرمان و... اشاره كرد.

ربانی افزود: به شخصه معتقدم كه برای شهدا بیش از این باید كار كرد، چرا كه ما آرامش و امنیتمان را ‌مدیون آنها هستیم. همین كه شنونده‌ها بدانند كه شهدا همین مردم عادی هستند كه شاید سال ها قبل یا این روزها (درخصوص شهدای ترور و یا مدافع حرم) در همسایگی ما زندگی می‌كردند و با ما دوست و همكار بودند و فقط سعی كردند در مسیر صحیح قدم بردارند و رضایت خداوند را‌ جلب كنند و حالا شدند قهرمان ثبت شده در تاریخ ایران زمین، اثر خودش را گذاشته است.

تهیه كننده «تهران؛ میدان شهدا» گفت: همه خاطراتم از این برنامه شیرین است، چرا كه فرد فرد خانواده های معزز شهدا از حضور تیم برنامه ساز تهران میدان شهدا و فعالیت شان برای شهدا بسیار شادمان می‌شوند و تا لحظه پایانی حضورمان دعا می‌كنند و در اغلب موارد دوستی مان پایدار می‌شود؛ چه چیزی می‌تواند از این شیرین‌تر باشد. بی شك راه شهدا تداوم راه امام حسین (ع) و یارانشان است و مسیری سرشار از عشق و‌ دلدادگی و امیدوارم با توكل بر خدا و به دور از شعارزدگی این مسیر را ادامه دهیم.

او تاكید كرد: درست است! شهادت می‌چرخد و می‌چرخد و هربار دستش را روی شانه كسی می‌گذارد كه در زندگی كاری كرده است كه از او پذیرفته اند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران، میدان شهدا