صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه از ساعت 16:40 به مدت 30 دقیقه

«تهران میدان شهداء» این هفته(جمعه 2 خردادماه) در آستانه 3 خرداد، سالروز آزادی خرمشهر، خاطراتی از دوستان، همکاران و اعضای خانواده شهیدان مدافع خرمشهر، شهناز، ناصر و محمدحسین حاجی شاه را روایت می کند.

شهناز حاجی شاه متولد سال 1336 سومین فرزند خانواده پس از دو پسر بود. دیپلمش را که گرفت درس حوزه را شروع کرد. در کتابخانه فعالیت می‌کرد و در عین حال دوره‌های مختلف آموزشی، مذهبی و رزمی را دیده بود و یک سال قبل از شروع جنگ برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مسلح شده بود. پس از پیروزی انقلاب، هنوز نهضت سوادآموزی تشکیل نشده بود که به همراه چند تن دیگر، به شکلی کاملا خودجوش، گروهی را تشکیل داده بودند و به روستاها می‌رفتند و به بچه‌ها درس می‌دادند.
با آغاز جنگ تحمیلی، وی حاضر به عقب نشینی نشد و هم‌پای دو برادرش و دیگر مردم تا آخرین قطره خون ایستادگی کرد و در زمینه‌های مختلف اعم از امدادگری،‌ آشپزی، آموزش و ... فعالیت داشت.
شهناز حاجی شاه در مقابل مقر همیشگی‌اش، مکتب القرآن، زمانی که آمده بود برای سنگرها غذا ببرد، همراه دوست و همرزمش شهناز محمدی زاده (متولد 1339) در هشتم مهر 1359 بر اثر اصابت گلوله دشمن به شهادت رسید و از برادرانش سبقت گرفت.

برادرش محمدحسین که سه سال از خواهرش شهناز بزرگتر بود یک ماه پس از شهادت شهناز، چهارم آبان به شهید شد. وی جزو آخرین نیروهایی بود که از خرمشهر بیرون آمد. پیکر مطهر وی را پس از شهادت پیدا نکردند تا وقتی که خرمشهر آزاد شد. در کنار قبر شهناز، یک قبر یادبود برای حسین ایجاد کردند.

شهید ناصر حاجی شاه، سومین نفر از اعضاء این خانواده و بزرگترین آنها(متولد 1330) هم 21 مهر 1361 در دفاع از دین و میهن و در شهر آبادان به شهادت رسید.

علاقه مندان می توانند خاطرات زندگی شهیدان حاجی شاه را از رادیو تهران برنامه «تهران میدان شهداء» بشنوند، این برنامه جمعه(2 خرداد) ساعت 19 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز می رود.
شبکه رادیویی تهران از برنامه «تهران میدان شهداء» ضمن تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران؛ با همسر شهید، فرزندان، والدین شهداء گفتگو و یاد و خاطره شهداء را گرامی می دارد.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

برادرش محمدحسین یک ماه پس از شهادت شهناز، چهارم آبان به شهید شد. وی جزو آخرین نیروهایی بود که از خرمشهر بیرون آمد. پیکر مطهر وی را پس از شهادت پیدا نکردند تا وقتی که خرمشهر آزاد شد. در کنار قبر شهناز، یک قبر یادبود برای حسین ایجاد کردند.

مرتبط با این خبر

  • ناگفته هایی از سرنوشت مبهم حاج احمد متوسلیان

  • بزرگداشت شهید "مجید سلمانیان" در تهران میدان شهدا

  • شهدا رفتند تا ما ماندن را دریابیم

  • یادمان شهدا در "تهران میدان شهدا"

  • زندگی شهید احمدی روشن در "تهران میدان شهدا" روایت می شود

  • گرامیداشت یاد و خاطره شهدای نیروی زمینی ارتش در "تهران میدان شهدا"

  • تهران، میدان شهدا یاد صیاد دلها را گرامی می دارد

  • گلزار شهدا در تهران میدان شهدا، غبارروبی می شود

  • جلوه‌هایی از زندگی و شهادت شهید علی خورشید فر

  • یاد و خاطره شهید حامد هوایی، آتش‌نشان حادثه پلاسکو گرامی