تهران میدان شهدا شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:05 به مدت 25 دقیقه

رادیو تهران

تهران، ميدان شهدا

در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر: روایت زندگی شهیدان "حاجی شاه" مدافعان خرمشهر در تهران میدان شهدا

«تهران میدان شهداء» این هفته(جمعه 2 خردادماه) در آستانه 3 خرداد، سالروز آزادی خرمشهر، خاطراتی از دوستان، همكاران و اعضای خانواده شهیدان مدافع خرمشهر، شهناز، ناصر و محمدحسین حاجی شاه را روایت می كند.

1399/03/02
|
12:09
|

شهناز حاجی شاه متولد سال 1336 سومین فرزند خانواده پس از دو پسر بود. دیپلمش را كه گرفت درس حوزه را شروع كرد. در كتابخانه فعالیت می‌كرد و در عین حال دوره‌های مختلف آموزشی، مذهبی و رزمی را دیده بود و یك سال قبل از شروع جنگ برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مسلح شده بود. پس از پیروزی انقلاب، هنوز نهضت سوادآموزی تشكیل نشده بود كه به همراه چند تن دیگر، به شكلی كاملا خودجوش، گروهی را تشكیل داده بودند و به روستاها می‌رفتند و به بچه‌ها درس می‌دادند.
با آغاز جنگ تحمیلی، وی حاضر به عقب نشینی نشد و هم‌پای دو برادرش و دیگر مردم تا آخرین قطره خون ایستادگی كرد و در زمینه‌های مختلف اعم از امدادگری،‌ آشپزی، آموزش و ... فعالیت داشت.
شهناز حاجی شاه در مقابل مقر همیشگی‌اش، مكتب القرآن، زمانی كه آمده بود برای سنگرها غذا ببرد، همراه دوست و همرزمش شهناز محمدی زاده (متولد 1339) در هشتم مهر 1359 بر اثر اصابت گلوله دشمن به شهادت رسید و از برادرانش سبقت گرفت.

برادرش محمدحسین كه سه سال از خواهرش شهناز بزرگتر بود یك ماه پس از شهادت شهناز، چهارم آبان به شهید شد. وی جزو آخرین نیروهایی بود كه از خرمشهر بیرون آمد. پیكر مطهر وی را پس از شهادت پیدا نكردند تا وقتی كه خرمشهر آزاد شد. در كنار قبر شهناز، یك قبر یادبود برای حسین ایجاد كردند.

شهید ناصر حاجی شاه، سومین نفر از اعضاء این خانواده و بزرگترین آنها(متولد 1330) هم 21 مهر 1361 در دفاع از دین و میهن و در شهر آبادان به شهادت رسید.

علاقه مندان می توانند خاطرات زندگی شهیدان حاجی شاه را از رادیو تهران برنامه «تهران میدان شهداء» بشنوند، این برنامه جمعه(2 خرداد) ساعت 19 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز می رود.
شبكه رادیویی تهران از برنامه «تهران میدان شهداء» ضمن تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران؛ با همسر شهید، فرزندان، والدین شهداء گفتگو و یاد و خاطره شهداء را گرامی می دارد.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر كشور هم می توانند شبكه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باكس) دریافت كنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

برادرش محمدحسین یك ماه پس از شهادت شهناز، چهارم آبان به شهید شد. وی جزو آخرین نیروهایی بود كه از خرمشهر بیرون آمد. پیكر مطهر وی را پس از شهادت پیدا نكردند تا وقتی كه خرمشهر آزاد شد. در كنار قبر شهناز، یك قبر یادبود برای حسین ایجاد كردند.

دسترسی سریع
تهران، میدان شهدا