سعادت آباد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 90 دقیقه

قانون مالیات بر مهریه، پس از بررسی در صحن علنی تصویب خواهد شد+فایل صوتی

دبیر دوم كمیسیون اجتماعی مجلس با تاكید بر اینكه قانون مالیات بر مهریه، پس از چكش‌كاری در صحن علنی تصویب خواهد شد، گفت: قانون مالیات بر مهریه كمك می‌كند تا از این پس، كمتر شاهد مهریه‌هایی با رقم‌های بالا و نجومی باشیم.

1401/05/15
|
11:58
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران،كیومرث سرمدی واله دبیر دوم كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با سعادت آباد رادیو تهران درخصوص قانون جدید مجلس درخصوص تعیین مهریه، گفت: قانون جدید به دنبال تسهیلگری درفرآیند مطالبه مهریه توسط بانوان است؛ تا بانوانی كه بنا به دلایلی ادامه زندگی برایشان مقدور نیست بتوانند بدون فرآیند دادگاه و دادرسی بتوانند حقشان كه عندالمطالبه است را وصول كنند.

وی گفت: این طرح در كمیسیون تصویب شده است ولی باید در صحن علنی مجلس بررسی و سپس به شورای نگهبان ارسال شود تا درصورت عدم مغایرت با قوانین اساسی در مجلس به تصویب برسد. ‌قانون جدید مجلس كمك می‌كند تا پس از این كمتر شاهد مهریه‌هایی با رقم‌های بالا و نجومی باشیم.

سرمدی در ادامه تصریح كرد: در قانون جدید تا 14 سكه معاف از حق ثبت شده است و تا صد سكه از یك و یك دهم درصد و از 100 تا 200 سكه را دو درصد و از 200 به بالا را 15 درصد مالیات در قانون دیده شده است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس، در پاسخ به این پرسش كه مالیات مهریه چه زمانی اخذ می‌شود؟ گفت: مالیات مهریه باید همزمان با ثبت آن پرداخت شود.

وی تصریح كرد: در گذشته اگر زوجه به دنبال مطالبه مهریه بود باید به دادگاه مراجعه می‌كرد و فرآیند دادرسی طولانی را پشت سر می‌گذاشت اما در قانون جدید زوجه می‌تواند سند مهریه را به عنوان سند اجرایی در ادارات ثبت به اجرا بگذارد و دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه نیست. در قانون جدید فرآیند بررسی و رسیدن خانم به مهریه را تسهیل كردیم.

دبیر دوم كمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این پرسش كه آیا قانون جدید عطف به ماسبق خواهد شد؟ تصریح كرد: نمی توانیم فعلا در این خصوص قضاوت كنیم این طرح باید در صحن علنی مطرح شود شاید یكی از پیشنهادات مطرح شده در صحن همین موضوعی كه مطرح كردید، باشد. انتقادهای مردم، كارشناسان و نمایندگان باید منعكس و بررسی شود. امیدواریم پس از كارشناسی‌های لازم و در نظر گرفتن حقوق زوجین قانون جامعی تصویب كنیم.

وی یادآور شد: پیش از این با جلب زوج و زندانی كردن وی، تقاضای اعسار و عدم توانایی پردات فرد بررسی می‌شد ولی در این طرح زوج قبل از اثبات اعسار زندانی نمی‌شود.

وی در پاسخ به پرسش یكی از شنوندگان برنامه مبنی بر اینكه كه اگر زوج ملكی را به عنوان مهریه به زوجه پرداخت كرده باشد، مالیات آن باید بر چه اساسی پرداخت شود؟ گفت: محوریت این طرح تنها درخصوص تعیین مالیات برای سكه است و به این موضوع پرداخته نشده است ولی قطعا این موضوع مد نظر قرار خواهد گرفت و در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

سرمدی در پاسخ به این پرسش كه اگر زوجه مهریه را ببخشد، آیا دولت مالیات پرداخت شده را به آنها بازمی‌گرداند؟ گفت: این پرسش نیز هنگام بررسی طرح در صحن علنی مجلس مطرح و پاسخ آن به زودی اعلام خواهد شد.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد