سعادت آباد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:35 به مدت 90 دقیقه

سگهای نقاهتگاه آرادكوه، عقیم سازی و پلاك‌گذاری شده‌اند+فایل صوتی

بنابر اظهارات معاون هماهنگی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ، سگ‌های بدون صاحب توسط اكیپ‌های ویژه، زنده‌گیری و بیهوش شده و با رعایت پروتكل‌های خاص به نقاهتگاه سایت آرادكوه منتقل می‌كنند.

1401/07/02
|
07:54
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، دكتر شادی مالكی معاون هماهنگی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به اینكه بر اساس مصوبه وزارت كشور در سال 1387 و دستوالعمل ابلاغی وظیفه مدیریت حیوانات شهری بر عهده شهرداری تهران است كه در سالهای گذشته شركت ساماندهی مشاغل به نمایندگی از شهرداری تهران این كار را انجام می‌داد و چندماهی است كه این وظیفه بر عهده سازمان مدیریت پسماند گذاشته شده است.

معاون هماهنگی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در توضیح عملكرد این سازمان در راستای كنترل حیوانات شهری گفت: سازمان مدیریت پسماند بر اساس دستورالعمل مدوّنی كه در دست دارد جانوران موذی مثل موش ها و سگ‌های بدون صاحب را با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مدیریت می كند.

وی در توضیح بیشتر در خصوص سگ های بدون صاحب كه باید ساماندهی شوند گفت: اكیپ‌های زنده گیری سگ های بدون صاحب تحت نظر پیمانكارانی كار می‌كنند كه بر اساس مناقصه برای همكاری با شهرداری انتخاب می‌شوند. اكیپ‌های زنده گیری در چند ماه اخیر از 7 گروه به 20 گروه افزایش یافته اند. این اكیپ‌ها با تجهیزات و خودروهای ویژه سگ های ولگرد را به ویژه در صبح و غروب در مناطق پر تردد شهری زنده‌گیری و بیهوش كرده و با رعایت پروتكل‌های خاص به نقاهتگاه سایت آرادكوه منتقل می‌كنند. برای هر اكیپ ناظرانی وجود دارند كه آنها كار خود را به درستی انجام دهند.

وی با اشاره به اینكه حضور اكیپ‌های زنده گیری بیشتر بر اساس تقاضای همشهریانی است كه با سامانه 137 شهرداری تماس می‌گیرند انجام می‌شود.

مالكی افزود: در این نقاهتگاه، دامپزشكان مستقر هستند و سگها را معاینه كرده، سگ‌های بیمار را از سگ‌های سالم و سگ‌های نر را از سگ های ماده جدا می‌كنند و در فازهای بعدی انگل‌تراپی و واكسیناسیون این سگ‌ها انجام می‌شود. در همكاری با اداره كل دامپزشكی استان تهران 750 دُز واكسن برای این سگ‌ها دریافت شده است.

وی با اشاره به اینكه در پایان این فرآیند، سگها عقیم سازی و پلاك‌گذاری می‌شوند گفت: در روز حدود 2 تُن برای این سگ‌ها غذا تهیه می‌شود. سگ‌های زنده‌گیری شده در نقاهتگاه نگهداری می‌شوند تا جاییكه اشخاص حقیقی یا حقوقی درخواست نگهداری آنها را داشته باشند كه با رعایت شرایط قانونی سگ‌ها به صاحبان جدید خود واگذار می‌شوند.

مالكی گفت: در حال حاضر این سگ‌ها به طبیعت بازگردانده نمی‌شوند اما در مصوبه اخیر كه اصلاح مصوبه قدیمی در آن گنجانده شده بخشی از این سگ‌ها اجازه آزادسازی دارند تا با هماهنگی با نهادهای دیگر انجام شود.

معاون هماهنگی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تاكید بر اینكه در بسیاری از مناطق شهری شاهد سگ های بدون صاحب نیستیم گفت: حدود 8 ماه پیش این سگ ها زیاد بودند چون سگ‌هایی از شهرستان‌های اطراف تهران در تهران آزاد می‌شدند كه درخواست دادیم و مكاتبه كردیم تا این كار انجام نشود.ضمن اینكه اكیپ‌های زنده‌گیری هم افزایش یافته‌اند. سگ‌های در مناطق حاشیه ای هم زنده‌گیری و به نقاهتگاه منتقل می‌شوند.در حال حاضر بیش از 50 درصد سگ‌های بلاصاحب مدیریت شده اند.

وی درباره تكثیر موش‌های شهر تهران و نیاز تفكیك زباله‌ها از مبدا و درپوش سطل‌های زباله شهری گفت: اگر پسماندهای خانگی در مبدا تفكیك شود معضل بسیاری از جانوران موذی سطح شهر حل خواهد شد. علاوه بر آن مخازن زباله با هزینه‌های هنگفتی تهیه می‌شوند و ریختن زباله‌های خانگی به ویژه در فصول گرم در این مخازن موجب پوسیدگی مخازن زباله شهری هم خواهد شد. اگر همه ساعت ریختن زباله در 9 شب را رعایت كنند بسیاری از مشكلات اینچنینی حل خواهد شد.

معاون هماهنگی امور مناطق سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران متذكر شد: برنامه ای جامع طی 5 ماه گذشته برای مبارزه با موش ها آغاز شده در وهله اول نوع سم عوض شده تا مقاومت موش ها نسبت به سم قبلی از بین برود ضمن اینكه این سموم بیولوژیك با خطر كم و كارایی بالا هستند. حفره‌های داخل نهرها و اطراف مخازن پوشانده شده و به همین جهت كلونی موش ها كاهش پیدا كرده است. شستشوی مخازن به صورت مستمر انجام می شود و در فرآیندی با دعوت از سازمان های تخصصی و اساتید دانشگاه به دنبال برآورد تعداد كلونی موش‌های شهر تهران و راهكارهای مناسب تر مبارزه با این جانور هستیم.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد