سعادت آباد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:35 به مدت 90 دقیقه

اگرچه ورودی سدها به شدت كم شده اما آب شرب استان تهران كاملا سالم است+فایل صوتی


قائم مقام آبفای جنوب غرب استان تهران با بیان اینكه در پی كاهش بارش‌ها ورودی سدهای تهران 18 درصد كاهش پیدا كرده به مردم اطمینان داد: با اینكه سطح آب در سدها پایین آمده اما آب شرب تهران كاملا سالم است و استانداردهای لازم در آن رعایت می‌شود.

1401/08/09
|
15:07
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، در روزهایی كه از سال آبی پاییز گذشته است % 12 درصد نسبت به سال گذشته در حجم ورودی به سدهای استان تهران كاهش داشته ایم به همین جهت سیدعلی موسوی قائم مقام آبفای جنوب غرب استان تهران در این باره به برنامه سعادت آباد 8 آبان گفت: متاسفانه سال گذشته سال آبی خوبی نداشیم و بی آبی و بارش كم نسبت به 50 سال گذشته بی سابقه بوده و امسال هم وضعیت از سال گذشته بدتر است.

وی افزود: آب شرب تهران از 5 سد كرج، طالقان، لتیان، لار و ماملو تامین می‌شود. بر اساس اطلاعات؛ آب پشت سدها و منابع و مخازن 140 میلیون متر مكعب آب موجود است و نسبت به سال گذشته منابع آبی ما كاهش پیدا كرده است. برای اینكه خیالمان برای خدمات رسانی به مردم راحت باشد حدود 360میلیون متر مكعب آب نیاز داریم و منتظر باران رحمت هستیم.

میزان بارش تهران از اول پاییز فقط 1.3 میلیمتر بوده است در حالكه این مقدار بارش در سال گذشته 2.9 میلیمتر بوده است. سدهای استان تهران نسبت به سال آبی گذشته 18 درصد كاهش ورودی دارند كه هر روز این كاهش محسوس تر است.

موسوی با بیان اینكه به جز سدها از آب چاه ها و منابع زیرزمینی هم برای شرب استفاده می شود گفت :اگر مردم بتوانند كمك كنند و در مصرف صرفه جویی كنند امیدوار هستیم با بارندگی های پیش رو زمان بیشتری برای خاطر آسوده داشته باشیم؛به همت و همیاری و همكاری مردم نیازمند هستیم.

وی در پاسخ به اظهارات هاشمی گوینده برنامه مبنی بر اینكه 80 درصد آب كشور به طور كلان در كشاورزی و صنعت مصرف می شود اما با كاهش ظرفیت سدها با گل و لای مواجه خواهیم بود و نیازمند رسوب زدایی خواهیم بود درباره كیفیت آب و سالم بودن آن گفت: بحث سلامت؛ خط قرمز آبفا است. این آب برای شرب و بهداشت است و باید تمامی استانداردهای لازم را داشته باشد. قرار نیست آب با هر كیفیتی به دست مردم برسد. كیفیت آب به لحظه رصد می شود. اگر قرار باشد از استانداردها عدول كنیم این آب را در اختیار مردم قرار نخواهیم داد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد