سعادت آباد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:35 به مدت 90 دقیقه

سابقه اقدامات وزارت نفت در حوزه پدافند غیرعامل به زمان جنگ باز می‌گردد+فایل صوتی

معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری با اشاره به اینكه سابقه همكاری وزارت نفت با سازمان پدافند غیرعامل به زمان تشكیل این سازمان باز می‌گردد گفت: سابقه اقدامات وزارت نفت در این حوزه به قبل از آن و زمان جنگ باز می‌گردد.

1401/08/10
|
14:09
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ به مناسبت هفته پدافند غیرعامل سعادت آباد 9 آبان ماه میزبان وحیدرضا زیدی فرد معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری بود.

سابقه اقدامات وزارت نفت در حوزه پدافند غیرعامل به زمان جنگ باز می‌گردد
معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری در خصوص اقدامات وزارت نفت در حوزه پدافند غیر عامل ضمن تبریك این هفته گفت: سابقه همكاری ما با سازمان پدافند غیرعامل به زمان تشكیل این سازمان باز می‌گردد اما سابقه اقدامات وزارت نفت در این حوزه به قبل از آن و زمان جنگ باز می‌گردد. در زمان دفاع مقدس كه تاسیسات نفتی كشور تحت حمله و بمباران شدید دشمن بعثی قرار داشت همكاران ما در وزارت نفت دستاوردهای پدافندی بسیاری برای مقابله با دشمن داشتند. به عنوان مثال با اینكه جزیره خارك به صورت روزانه توسط عراق بمباران می‌شد اما صادرات نفت كشور حتی برای یك روز هم قطع نشد.این امر میسر نمی‌شد مگر با اقدامات پدافند عامل كه توسط نظامیان كشور انجام می‌شد و اقدامات پدافندی غیرعامل كه توسط همكاران ما در وزارت نفت انجام می‌شد.

اقدامات وزارت نفت در همكاری با سازمان پدافند غیرعامل؛ منسجم‌تر شده است
زیدی فرد متذكر شد: از زمانیكه همكاری ما با سازمان پدافند غیرعامل آغاز شده این اقدامات وزارت نفت شكل منسجم تر به خود گرفته است.در همین راستا اقدامات بسیار موثری در مراكز حیاتی كشور در حوزه وزارت نفت انجام شده و در حال انجام است. تا جاییكه ممكن است تلاش كردیم تا تاب آوری صنعت نفت را به حد بالایی برسانیم.

در حوزه مهندسی وزارت نفت تلاش شده تا وابستگی به تجهیزات كاهش یابد
معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری با تاكید بر این نكته كه ما باید به صورت مداوم به روز شده و همراه با فناوری‌های جدید حركت كنیم گفت: نظر سازمان پدافند غیر عامل كشور كه بسیار هم درست است این است كه پدافند غیر عامل در حوزه‌های صنعتی علم مهندسی و فنی است. در حوزه مهندسی تلاش كرده‌ایم تا وابستگی خود را نسبت به واردات تجهیزات و خدمات خارجی با حمایت از بومی‌سازی و شركت‌های دانش بنیان داخلی و مواردی كه كمك می‌كند تا صنعت خود روی پای بایستد؛ كاهش دهیم . حوزه پدافند هم از این امر مستثنی نیست و به عنوان مثال سیستم‌های كنترل صنعتی كه می‌تواند هدفی برای حمله دشمن باشد را بومی‌سازی كرده و وابستگی خود را به حداقل رسانده ایم.

صنعت نفت كشور به چند حوزه حیاتی و حساس و قابل حفاظت تقسیم شده است
زیدی فرد بیان كرد: در كارگروه مشتركی كه با سازمان پدافند غیرعامل كشور داشته‌ایم؛ صنعت نفت را به چند حوزه حیاتی و حساس و قابل حفاظت تقسیم كرده‌ایم و طرح‌های پدافندی را هم بر اساس همین تقسیم‌بندی اجرایی كرده‌ایم.

مصرف زیاد گاز به دلیل ارزان بودن این انرژی در سراسر كشور است
معاون وزیر نفت در پاسخ به این پرسش كه كشور ما در رده های بالای منابع گازی هستیم ولی عموما در فصول سرد سال بحث كمبود و در پی آن صرفه جویی پیش می‌آید آیا این مشكل به دلیل شرایط مهندسی مثل خط لوله ها رخ می دهد؟ گفت: بحث كمبود گاز قدیمی و ریشه دار است. این بحث به چند مورد عمده باز می‌گردد كه یكی از آنها مصرف زیاد گاز به دلیل ارزان بودن این انرژی در سراسر كشور است. ما در مصرف انرژی قناعت نمی‌كنیم. مردم تصور می‌كنند چون ما دومین رتبه گازی جهان را داریم و می‌توانیم هرچقدر می‌خواهیم گاز مصرف كنیم اما اینگونه نیست و ما باید از این انرژی محدود بهتر استفاده كنیم.

به جای توسعه بیش از اندازه شبكه گازی باید انرژی‌های تجدیدپذیر و پاك را افزایش داد
وی افزود: برخی سیاست ها مبنی بر توسعه بیش از اندازه شبكه گازی هم یكی دیگر از این موانع است. ما می توانستیم به جای این گسترش شبكه از انرژی های پاك و تجدیدپذیر استفاده كنیم. اما ما در وزارت نفت با توجه به همه شرایط بیكار ننشسته‌ایم و طرح های بسیارخوبی برای صرفه جویی در انرژی در دست داریم و امیدواریم با همت دولت سیزدهم بتوانیم نتایج این طرح ها را خیلی زود مشاهده كنیم و نگرانی هموطنان ما در این خصوص از بین برود. ضمن اینكه همكاران ما در بخش تولید تمام تلاش خود را به كار می گیرند تا مشكلی در تامین گاز برای فصول سرد سال نداشته باشیم.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد