سعادت آباد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:35 به مدت 90 دقیقه

مشكل پلاك گذاری خودروهای سمند و تیبا حل شده است+فایل صوتی

سخنگوی وزارت صمت از رفع مشكل پلاك گذاری 2 هزار خودروی تیبا و 2 هزار خودروی سمند تاكسیرانی خبر داد و گفت: تصویب لایحه دوفوریتی دولت می‌توانست به پرداخت تسهیلات خودرو و موتورسیكلت‌های فرسوده كمك كند.

1401/08/29
|
15:04
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در گفتگو با برنامه سعادت آباد 28 آبان ماه رادیو تهران در پاسخ به اینكه وزارت صمت چه اقداماتی را طی یك سال گذشته برای كاهش آلودگی هوای پایتخت به ویژه در حوزه صنعت انجام داده است ؟ گفت: یك سری از واحدهای صنعتی مشمول ارزیابی زیست محیطی هستند و در حال حاضر 70 درصد این واحدها به سامانه محیط زیست متصل شده اند و میزان آلایندگی خروجی آنها به صورت مستمر توسط سازمان محیط زیست رصد می‌شود كه اگر از حد مجاز عبور كنند اخطار گرفته و حتی توسط سازمان محیط زیست تعطیل خواهند شد.

10 درصد از بنای واحدهای صنعتی باید به فضای سبز اختصاص داشته باشد
وی افزود: واحدهای صنفی بالای 50 نفر هم باید واحد بهداشت و ایمنی داشته و 10 درصد از بنای این واحدها هم باید به فضای سبز اختصاص داشته باشد. برای احداث واحدهای صنعتی هم رعایت ضوابط محیط زیست الزامی است .

استفاده از سوخت مازوت برای برخی صنایع، اجتناب ناپذیر است
قالیباف با بیان اینكه استفاده از سوخت مازوت برای صنایعی مانند سیمان و پالایشگاه ها هم موجب افزایش آلایندگی در زمستان می‌شود گفت: این مشكل خارج از عهده ما است و این واحدها به دلایل مختلف باید در زمستان از سوخت گاز استفاده كنند.

سازمان محیط زیست می‌تواند واحدهای صنعتی كه بیش از استاندارد، آلایندگی دارند را تعطیل كند
سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به اینكه بر اساس گزارش های سازمان حفاظت از محیط زیست سهم آلایندگی صنایع در تهران 17.8 درصد است. وزارت صمت برای كاهش این سهم چه اقداماتی در دست دارد؟ گفت: سازمان محیط زیست اختیار دارد واحدهای صنعتی كه بیش از استاندارد، آلایندگی دارند را تعطیل كند. البته اگر واحدی مجبور باشد از مازوت به جای گاز استفاده كند از این شرایط مستثنی است.

3 میلیون و 500 هزار خودروی سواری و 9 میلیون موتورسیكلت فرسوده با آلایندگی بالا داریم
وی در پاسخ به این پرسش كه برخی خودروها كاتالیست ندارند و برای دریافت معاینه فنی از كاتالیست های اجاره ای استفاده می‌كنند. آیا الزامی در نصب كاتالیست برای خودروها وجود دارد؟ و آیا تولید خوروهایی كه مصرف و آلایندگی بالا دارند متوقف می‌شود؟ گفت: ناوگان حمل و نقل ما به شدت فرسوده است. حدود 3 میلیون و 500 هزار خودروی سواری و حدود 9 میلیون موتورسیكلت فرسوده با آلایندگی بالا داریم. ضمن اینكه شهرداری باید نظارت بیشتری را بر مراكز معاینه فنی اعمال كند تا خودروهایی كه كاتالیست ندارند نتوانند معاینه فنی بگیرند.

باید تحرّكی جدّی در نوسازی ناوگان داشته باشیم
قالیباف تاكید كرد: دولت اخیراً یك لایحه دوفوریتی به مجلس برد تا بتواند از محل منابعی كه در صندوق محیط زیست جمع می‌شود؛ تسهیلاتی را به دارندگان خودروهای فرسوده برای تعویض با خودروی نو ارائه دهد. این منبع مالی باید از 1 و نیم درصد قیمت خودروی تولیدی توسط خودروسازان به صندوق محیط زیست واریز می‌شد. این لایحه توسط مجلس تصویب نشد و ما باید تحرّكی جدّی در نوسازی ناوگان داشته باشیم.

سوخت یورو 5 مناسب خودروهای قدیمی نیست
قالیباف با بیان اینكه موتور خودرو با سوخت یورو5 تولید می‌كنیم گفت: از این بابت به روز هستیم. اما اگر سوخت یورو5 به موتور خودروهای فرسوده برود ممكن است آلایندگی بیشتری هم تولید كند. ضمن اینكه موتور پایه گازسوزی كه آلایندگی كمتری از موتور خودروهای بنزینی داشته باشد را نداریم. ضمن اینكه برای سوختگیری در جایگاه ها هم مشكلاتی وجود دارد.

تصویب لایحه دولت می‌توانست به پرداخت تسهیلات خودرو و موتورسیكلت‌های فرسوده كمك كند
سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به اینكه هر موتورسیكلت به اندازه 3 تا 5 خودرو آلایندگی دارد. وزارت صمت برای كاهش آلودگی موتورسیكلت‌ها چه كاری انجام داده است؟ گفت: موتورسیكلت‌های برقی در حال تولید هستند و تولید آنها افزایش هم پیدا كرده است. شاید سیاست‌های تشویقی نیاز باشد تا بتواند منجر به افزایش خرید این موتورها شود. اگر با لایحه دو فوریتی دولت موافقت می‌شد و خودروسازان سهم خود را به این صندوق می‌ریختند از منابع مالی آن می‌شد تسهیلاتی برای تعویض موتورسیكلت‌ها و خودروهای فرسوده بهره برد.

مشكل پلاك گذاری خودروهای تیبا حل شده است
وی در پایان این گفتگوی رادیویی اظهار داشت: مشكل پلاك‌گذاری 2 هزار سمند تاكسیرانی حل شده و همچنین شركت سایپا برای پلاك گذاری 2 هزار خودروی تیبا هم با سازمان ملی ستاندارد هماهنگ كرده تا با تغییرات جزئی از جمله افزایش مدت گارانتی خودرو پلاك گذاری انجام شود. ضمن اینكه خط تولید تیبا هم به طور كامل تعطیل شده است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد