سعادت آباد شنبه تا پنجشنبه از ساعت 14:45 به مدت 70 دقیقه

بیش از 70 درصد موتورسیكلت‌هایی كه در سطح شهر تهران تردد دارند كاربراتوری هستند+فایل صوتی

معاون اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینكه بر اساس مطالعات غیر رسمی موتورسیكلت های كاربراتوری حدود 13 برابر خودروی نو آلایندگی دارند گفت:بیش از 70 درصد موتورسیكلت‌هایی كه در سطح شهر تهران تردد دارند كاربراتوری هستند.

1401/09/02
|
15:40
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، زهره عبادتی معاون اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران در گفتگو با برنامه سعادت آباد با اشاره به اینكه شاخص كمتراز 50 در تهران با حجم جمعیت بالا و خدمات و مراكز مهم اداری و تجاری بسیار مشكل است اظهار داشت: از ابتدای سال تا كنون فقط 2 روز در تهران هوای پاك با شاخص زیر 50 داشته ایم و 138 روز سال را با شاخص زیر 100 و قابل قبول سپری كردیم.
وی با اشاره به گرد و غباری كه ناشی از خشكسالی است و از كشورهای همسایه وارد ایران می‌شود گفت: كاهش بخشی از مقدار این گرد و غبار به شرایط جوی بستگی دارد و اقداماتی هم سازمان حفاظت محیط زیست در بُعد بین المللی دنبال می كند كه امیدواریم موثر باشد.

آلودگی هوای تهران نسبت به 8 ماه مشابه سال گذشته از نظر وجود گرد و غبار، بدتر شده است
عبادتی با بیان اینكه آلودگی هوای تهران نسبت به 8 ماه مشابه سال گذشته از نظر وجود گرد و غبار بهبود نیافته و بدتر هم شده است گفت: سال گذشته در هشت ماه اول سال 191 روز هوای قابل قبول داشتیم در صورتیكه این عدد به 138 روز كاهش پیدا كرده و 52 روز آلودگی برای افراد حساس به 94 روز افزایش پیدا كرده و در سال گذشته فقط 2 روز شرایط ناسالم برای تمامی گروه ها را داشتیم كه امسال به 8 روز رسیده و 2 روز هم شرایط بسیار ناسالم و 2 روز هم شرایط خطرناك را داشتیم كه بعضا ناشی از گرد و غباری بوده كه بخش زیادی از آن هم فرا استانی و فراملی بوده است.

بیش از 70 درصد موتورسیكلت‌هایی كه در سطح شهر تهران تردد دارند كاربراتوری هستند
معاون اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران در پاسخ به اینكه چه سازو كاری برای الزام معاینه فنی موتورسیكلت ها در نظر گرفته شده است؟ گفت: با ابلاغ آیین نامه اجرایی ماده 8 قانون هوای پاك از ابتدای سال جاری در كلانشهرها از جمله تهران، تردد تمامی موتورسیكلت‌های كاربراتوری ممنوع است. در حال حاضر بیش از 70 درصد موتورسیكلت هایی كه در سطح شهر تهران تردد دارند كاربراتوری هستند. این ترددها در حالی صورت می گیرد كه این موتورسیكلت‌ها حتی نمی توانند معاینه فنی بگیرند.

موتورسیكلت كاربراتوری حدود 13 برابر خودروی نو آلایندگی دارد
عبادتی افزود: با توجه به نقش 14 درصدی تردد موتورسیكلت ها در انتشار آلاینده هایی با قطر 2.5 و اینكه بر اساس مطالعات غیر رسمی هر موتورسیكلت كاربراتوری حدود 13 برابر خودروی نو آلایندگی دارد پرسش ما این است كه چرا هنوز این موتورها در سطح شهر هستند؟
وی با تاكید بر اینكه مجوز پلاك گذاری خودروها در سطح ملی انجام می شود گفت: برای موتورسیكلت های كاربراتوری پلاك صادر نمی‌شود.

كاهش انتشار آلاینده ها توسط واحدهای صنعتی امكان‌پذیرتر از منابع متحرك است
وی با تایید سهم 18 درصدی سهم آلایندگی واحدهای صنعتی استان تهران گفت: كاهش انتشار آلاینده ها توسط واحدهای صنعتی امكان پذیرتر از منابع متحركی مثل خودروها و موتورسیكلت‌ها است.نظارت بر واحدهای صنعتی راحت تر انجام می شود.ضمن اینكه بخش خصوصی همكاری خوبی با سازمان حفاظت از محیط زیست دارد. بسیاری از واحدهای صنعتی، كاهش آلایندگی داشته و حتی برخی خطوط خود را تعطیل كرده اند. در مجموع سازمان حفاظت از محیط زیست از اقدام واحدهای صنعتی استان تهران رضایت دارد.

برای كاهش آلاینده های هوای استان تهران ، بودجه بیشتری نیاز است
عبادتی در خصوص اعتبار اقداماتی كه باید در راستای كاهش آلودگی هوای استان تهران انجام شود گفت: این عدد محدود است اما بیش از 90 میلیون تومان است. ولی انتظار ما نگاه ویژه‌تر سازمان برنامه و بودجه برای اقدامات كاهش آلاینده ها به ویژه منابع ثابت است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

دسترسی سریع
سعادت آباد