سعادت آباد پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 150 دقیقه

عفو گسترده رهبر انقلاب برای محكومان اغتشاشات تا پایان بهمن؛ عملیاتی می‌شود+فایل صوتی


سخنگوی قوه قضائیه اعلام كرد: كسانی كه در این اغتشاشات بودند مشمول رحمت و عطوفت واقع شده‌اند و دوستان ما قول داده‌اند در روزهای آتی در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی این امر محقق و تا پایان بهمن اجرایی شود.

1401/11/18
|
15:45
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه درباره پیشنهاد اخیررئیس قوه قضاییه و موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از محكومان به سعادت آباد 18 بهمن ضمن گرامیداشت ماه پرفضیلت رجب و روزهای دهه فجر و تبریك چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در پی پیشنهاد رئیس قوه قضاییه كه به رهبر انقلاب تقدیم شد از ایشان درخواست شد با با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از محكومان و متهمان حوادث اخیر و همچنین محكومان دادگاه‌های عمومی انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح موافقت فرمایند كه مثل همیشه عطوفت ایشان مشمول حال قوه قضاییه و جامعه هدف شد و كریمانه این درخواست را پذیرفتند و در اجرای بند 11 اصل 110 قانون اساسی با این تقاضا موافقت كرده و مراتب را به مجموعه قوه قضاییه كشور ابلاغ كردند.

وی افزود: پس از ابلاغ مقام معظم رهبری؛ رئیس قوه قضاییه هم در راستای تحقق فرامین مقام معظم رهبری مراتب را به مبادی ذی ربط و واحدهای قضاییه از طریق معاونت مربوطه ابلاغ كردند و اقدامات اجرایی برای آثار با بركت و ارزشمند این امر در ایام خجسته دهه فجر انقلاب اسلامی در حال جریات و عملیات است.

وی با اشاره به حوادث اخیر گفت: در جریان این حوادث تعدادی از افراد جامعه به ویژه جوانان بر اساس القائات و تبلیغات دشمن كینه‌توز؛ مرتكب رفتارهای ناصحیح و غیر قابل قبول شدند كه برخی از این رفتارها هنجار شكنانه بوده و وصف مجرمانه داشته كه گرفتاری‌های عدیده ای را برای خود این افراد و خانواده و نزدیكان ایشان ایجاد شد كه با این اقدامات روان جامعه پریشان شد.

وی با اشاره به برملا شدن نقشه‌های جریان‌های ضد انقلاب در حوادث اخیر گفت: تعداد قابل توجهی از این افراد فریب خورده پس از برملاشدن نقشه‌های دشمنان و جریان‌های ضد انقلاب و ضد مردم اظهار ندامت و پشیمانی كرده ودر مراحل مختلف تقاضای عفو و بخشش داشتند كه با تمسّك به قاعده مشورت و كار كارشناسی، این درخواست‌ها بررسی شد و شرایط و ضوابط عفو و تخفیف مجازات متهمان و محكومان طراحی شد.

ستایشی با تاكید بر اینكه این عفو؛ معیاری است و از سال 97 به بعد؛ اینچنین عفوی نداشته‌ایم؛ در پاسخ به اینكه آیا برای این افراد سوء سابقه لحاظ می‌شود؟ گفت: ضوابط عفو و تخفیف مجازات متهمان و محكومان در دو بخش طراحی شد است. بخش اول ناظر بر متهمان و محكومان اغتشاشات اخیر است و بخش دوم ناظر بر محكومان دادگاه‌های عمومی انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح است. پرونده متهمان و محكومان در صورت حصول شرایط در هر مرحله ای باشد مختومه می‌شود و این افراد از زندان آزاد می‌شوند اما عفو آثاری دارد و مقرراتی هم بر این امر وجود دارد كه به ماده‌های 25 و 26 قانون مجازات اسلامی می‌توان اشاره كرد كه شرایط تحقق و اجرای فرآیند عفو در این قانون احصاء شده و اجرایی می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه تاكید كرد: عفو؛ استمرار و ادامه عملی رویكر پدرانه و بزرگوارانه رهبر انقلاب اسلامی است كه از ابتدای بروز اغتشاشات، همواره تذكر داده اند كه صف افرادی كه هیجانی و احساساتی هستند و توسط دیگران به میدان آمده اند با صف صحنه‌گردان‌ها و عاملان جنایت جدا شود كه این امر در استمرار فرمایشات رهبری با تلاش قوه قضاییه محقق شد و موجب آزادی برخی متهمان و محكومان شد. اما عفو در اینجا فصل‌الخطاب و نهایی و مختومه شدن پرونده است.این عفو پیام مهربانی كشور نسبت به فریب‌خوردگان و بازشدن پرونده‌های جدید برای دشمنان اصلی است كه سعی داشتند اقتدار كشور را هدف قرار داده و به آن صدمه بزنند. این اقدام حكیمانه رهبر؛ نگاه رأفت اسلامی در مشی رهبری اقتدار جمهوری اسلامی و شكست فتنه‌های خصم است. این عفو موجب شد تمامی محاسبات دشمنان اشتباه از كار در بیاید. دشمن آرزو می‌كرد به ویژه جوانانی كه به دلیل اقدامات مبتنی بر اشتباه و احساسات محكوم شدند از صف نظام و ولایت جدا شده و در شمول اراذل قرار گیرند اما این نگاه آنها كاملا غلط بود و با تدبیر حكیمانه رهبر انقلاب این تصور باطل شد و نشان داد كه جمهوری اسلامی بر توطئه‌های دشمن اشراف دارد و رهبر این توطئه ها را خنثی می‌كند.

وی افزود: ما اعلام می‌كنیم كسانی كه در این اغتشاشات بودند مشمول رحمت و عطوفت واقع شده اند و دوستان ما قول داده اند در روزهای آتی در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی این امر محقق و تا پایان بهمن اجرایی شود.

ستایشی در پایان از تمامی جوانانی كه مشمول این عفو شده اند خواست: به دام دشمن نیفتند و خود را گرفتار نكنند كه ممكن است عاقبت خوبی نداشته باشد.امیدواریم این عفو گسترده آرامش، انسجام اجتماعی، همبستگی و هماهنگی و وحدت ملی بیشتر را در پی داشته باشد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد