سعادت آباد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:35 به مدت 90 دقیقه

شرایط و ضوابط اسقاط خودروی فرسوده و جایگزینی آن با خودروی نو چیست؟+فایل صوتی

برای دریافت خودروی نو به جای خودروی فرسوده؛ ابتدا باید در قرعه‌كشی خودروسازها شركت كرده و پس از طی مراحلی و تایید فرسوده بودن خودرو به اسقاط آن اقدام كرد.

1401/12/07
|
11:06
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ تبدیل خودروهای فرسوده به خودروهای نو؛ فرآیندی دارد كه سعادت آباد 6 اسفند به دلیل آنكه مسئولان این حوزه وزارت صمت پاسخگو نبودند درباره این موضوع با كیوان پناهی مدیر فروش شركت ایران‌خودرو گفت و گو كرد.

وی با بیان اینكه بر اساس مصوبه مجلس برای سال جاری مقرر شد؛ خودروسازها بخشی از خودروهای خود در هر مقطع قرعه كشی را به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص دهند. به همین جهت ایران خودرو هم با برنامه‌ریزی كه انجام دادند در 8 دوره قرعه‌كشی خود؛ افراد متقاضی كه منتخب این طرح هستند فرصت دارند خودرویی نو را جانشین خودروی فرسوده خود كنند.

مدیر فروش شركت ایران‌خودرو با بیان اینكه شرایط خودروهای فرسوده و ضوابط دریافت خودروی نو به جای آن در قانون آمده است گفت: مشتریان منتخب پس از دریافت پیامك باید به مركز اسقاط مراجعه كنند. اما این یك شرط دارد و آن هم این است كه پس از مشخص شدن نتایج قرعه كشی؛ اطلاعات به ستاد سوخت ارسال می‌شود تا مشتریان واجد شرایط توسط این ستاد انتخاب شوند.ایران خودرو تا كنون 8 دوره قرعه كشی برگزار كرده و 4 دوره از ان تا 10 روز پیش به ما معرفی شدند كه پیامك برای مشتریان ارسال شده است. در روزهای اخیر اسامی تعدادی از واجدین شرایط 4 دوره دوم برای ما از طرف ستاد سوخت كشور ارسال شده كه به تبع آن ایران خودرو برای این مشتریان پیامكی را برای مراجعه به مركز اسقاط ارسال می‌كند.

وی افزود: در هنگام مراجعه مشتری به مركز اسقاط؛ در وهله اول شرایط خودوری فرسوده وی و تایید پذیرش وی در قرعه‌كشی فوری بررسی می‌شود و با تایید داور فراجا عملیات اسقاط خودرو آغاز می‌شود كه حدود 1 تا 2 ماه این فرآیند طول خواهد كشید و نتایج آن از طرف ستاد سوخت به خودروساز اعلام خواهد شد و حداكثر یك هفته بعد شركت خودروساز ثبت نام خودروی جایگزین را برای مشتری انجام داده و پیامكی برای انعقاد قرارداد و واریز وجه ارسال می‌شود.

پناهی در ادامه گفت: در حال حاضر حداكثر زمانیكه مشتری خودروی فرسوده پس از واریز وجه منتظر می ماند 90 روز است اما تلاش ما این است كه فاصله را كوتاه كنیم .در برخی موارد این فاصله به 45 روز هم كاهش یافته است.

مدیر فروش شركت ایران‌خودرو گفت: بخشی از مشتریان كه اندك هم هستند در طرح پیش فروش ثبت نام می‌كنند و از اینكه در مدت بیشتری از 6 تا 1 سال خودروی خود را تحویل خواهند گرفت؛ آگاه هستنددر بخشنامه ها هم قید شده كه اگر مشتری تمایل اسقاط خودروی خود با این شرایط را دارد باید به مركز اسقاط مراجعه كند.

وی افزود: مشتری باید قبل از قرعه كشی؛ مالك خودروی فرسوده باشد. مشتری بابت لاشه خودروی فرسوده مبلغی را از مركز اسقاط دریافت می‌كند. ولی در قانون پیش‌بینی شده كه بابت گواهی اسقاط مبلغی پرداخت نمی‌شود چون مشتری می‌تواند خودروی جایگزین دریافت كند.

مدیر فروش شركت ایران‌خودرو در پاسخ به اینكه آیا خودروهای تصادفی كه قابلیت استفاده ندارند جزو خودروهای فرسوده محسوب می‌شوند؟ گفت: تا جاییكه اطلاع دارم، پذیرش خودرو برای این افراد ضوابطی دارد كه مشتری باید قبل از افدام به كارشناسان پلیس راهور مراجعه كرده و از آنها آگاه شود.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد