سعادت آباد پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 150 دقیقه

پرونده غنی‌سازی 84 درصدی ایران؛ بسته شده است/ معاون گروسی؛ به زودی به ایران می‌آید+فایل صوتی


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام این خبر كه پرونده غنی‌سازی 84 درصدی ایران؛ بسته شده است گفت: ما در تعامل مستمر با آژانس بین‌المللی انرژی هستیم و معاون گروسی؛ روزهای آینده به ایران می‌آید.

1401/12/15
|
14:00
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت و گو با برنامه سعادت آباد 14 اسفند درباره سفر اخیر رافائل گروسی مدیر كل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) به كشورمان و اختلافات بین آژانس انرژی اتمی و كشورمان گفت: نكته ای كه برای ما حائز اهمیت است این است كه توقعی كه گروه فشار غربی- صهیونیستی به آژانس می‌آورد این است كه مطابق موازین برجام بر ما نظارت كند.

ملاك عمل ایران؛ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌های ظالمانه است
وی افزود: طبیعی است ملاك عمل ما؛ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌های ظالمانه در برابر برجامی است كه آنها به تعهداتش پایبند نیستند. نكته حائز اهمیت این است كه اقدامات ما در چارچوب پادمان و ان پی تیNPT انجام می‌شود كه به آن متعهد هستیم. بنابر این جوسازی‌های اخیر علیه ایران، تقابل دو نگاه به این موضوع است. آنها می‌خواهند ما با فشار و زورگویی آنها به برجام عمل كنیم در حالیكه خودشان به تعهدات برجام پایبند نیستند.

كاهش تعهدات ایران طبق مواد 26 و 36 برجام انجام شده است
اسلامی با اشاره به مصاحبه مطبوعاتی مشترك خود با آقای گروسی در روز 13 اسفندماه گفت: در این مصاحبه مشترك مطبوعاتی كه با آقای گروسی داشتیم و بیانیه‌‌ای كه منتشر كردیم گفتیم ما به پادمان و ان پی تی متعهد هستیم. شما هم باید ارزیابی و نظارت را در این چارچوب انجام دهید. همانطور كه در قطعنامه 2231 شورای امنیت آمده و بر آژانس تكلیف كرده كه هر 3 ماه یكبار به شورای حكام و هر 6 ماه یكبار به شورای امنیت گزارش دهد؛ قید شده كه كاهش تعهدات ایران به منظور گرفتن مزیت اقتصادی و تبادل و روان‌سازی تجارت و تبادلات مالی و پولی با دنیا انجام شده است. اگر قرار باشد آنها آن را بر قرار نكنند و ما هم مزیتی نداشته باشیم دلیلی ندارد كه ما پایبند باشیم و كاهش تعهدات ما هم طبق مواد 26 و 36 برجام انجام شده است.

معاون گروسی؛ به زودی به ایران می‌آید
وی افزود: نكته دوم مواردِ اتهامی؛ مكان‌های ادعایی است كه ما پاسخ دادیم. آژانس انتظار دارد ما گزارش‌های خود در این زمینه را كاملتر كنیم و تعامل بیشتری داشته باشیم كه البته ما از قبل هم تعامل داشتیم و خواهیم داشت. آقای گروسی هم معاون خود را روزهای آینده به ایران خواهد فرستاد و به همین منظور معاونان من و مسئولان مرتبط با ایشان جلسه خواهند داشت.

پرونده غنی‌سازی 84 درصدی ایران؛ بسته شده است
رئیس سازمان انرژی اتمی كشورمان گفت: نكته سوم؛ مورد غنی سازی 84 درصدی بود كه به صورت جنجالی اعلام شد و در گزارش آژانس به شورای حكام كه مربوط به برجام بود هم قید شده بود. در این گزارش صراحتا اعلام شده كه ذرات 84 درصد مشاهده شده ولی با توجه به بررسی‌ها و بازرسی‌ها و رفت و آمد و تعامل‌هایی كه انجام شد قرار شد ملاك عمل میزان ذخیره تولیدی كه از خط تولید احصاء شده باشد. هم اكنون هم غنی‌‌سازی در مخازنی كه فعال است و آژانس هم بر آن نظارت داشته؛ بیش از 60 درصد اتفاق نیفتاده و عملا این موضوع را بسته شده اعلام كردند.
اسلامی در پاسخ به اینكه چرا در بیانیه مشترك به این موضوع اشاره نشده؟ گفت: موضوع غنی‌سازی 84 درصد بسته شده است. این بیانیه 3 پاراگراف دارد كه صراحتا به موضوعات مذكور اشاره شده است.

صهیونیست‌ها از سفر گروسی به ایران ناخرسند هستند و به شدت به وی فشار می‌آوردند
وی با تاكید بر اینكه صهیونیست‌ها از سفر گروسی به ایران ناخرسند هستند و به شدت به وی فشار می‌آوردند گفت: شنبه13 اسفند هم كه ایشان به فرودگاه وین رسیدند سعی كردند با سوال‌های افراطی كلمات و نكاتی را دربیاورند تا جنجالی تازه درست كنند كه البته موفق نشدند و آقای گروسی مصاحبه خیلی خوبی انجام داد.

مذاكرات فنی ایران و آژانس انرژی اتمی برقرار بوده و همچنان ادامه دارد
وی در پاسخ به اینكه مذاكرات فنی كه مطرح شده چه زمانی آغاز خواهد شد؟ گفت: مذاكرات فنی نیست كه آغاز شود. در جریان رفت و آمد بین بازرسی و سیستم مدیریتی در تعامل با آژانس این جلسات طی دو ماه گذشته برقرار بوده و الان هم برقرار است تا هریك از این موارد را به سمتی ببرد كه یكی پس از دیگری مختومه شود.

باید تعاملات ایران و آژانس مستمر باشد تا موجب سوء استفاده صهیونیست‌ها نشود
وی در پاسخ به اینكه آیا از نتایج سفر آقای گروسی به ایران رضایت دارید؟ گفت: رضایت ما در این جمله نهفته است كه باید تعاملات ما با آژانس مستمر باشد و اجازه ندهیم جریان فشار مخرب صهیونیستی- تروریستی از این روابط ما سوء استفاده كرده و بهانه‌هایی ایجاد كند كه بتوانند با این بهانه‌ها به كشور ما فشار بیاورند. تمامی تلاش من و همكارانم این است كه فرصتی برای اینها به وجود نیاید. آنها شكست خورده‌اند و روزهای آینده ان شاء الله بیشتر شكست بخورند و از جبهه ای كه علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد كرده اند منصرف شوند.

بازرسی‌های آژانس بر اساس چارچوب ان پی تی و پادمان و توافق انجام می‌شود
وی در پاسخ به اینكه آیا تعداد بازرسی‌های آژانس از سایت‌های هسته ای ایران افزایش می‌یابد؟ گفت: بازرسی‌ها بر اساس چارچوب ان پی تی و پادمان و توافق انجام می‌شود. هرجا فرآیند غنی‌سازی و تولید مواد هسته ای صورت می‌گیرد، جزو ضوابطی است كه آژانس باید بازرسی آن را انجام دهد.اینكه تعداد بازرسی‌ها چقدر باشد بر اساس توافق است آنچه پیش از این بوده الان هم در حال انجام است و ما نگفته ایم تعداد این بازرسی‌ها بیشتر و بیشتر شود. ذكر واژه ( Modalities) به خاطر این است كه بحث برجام كه به آن ریزی، كنترل شده و آنها دخالت می‌كردند را با توجه به قانون اقدام راهبردی جمع كرده‌ایم و یك همچین ابزاری در اختیار آنها نیست.

صهیونیست‌ها با اطلاعات كاذب به صورت روزانه آژانس را شارژ و آن را نگران می‌كنند
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینكه ما اقدامی انجام نمی‌دهیم تا آژانس نگران شود گفت: صهیونیست ها با اطلاعات كاذب به صورت روزانه آژانس را شارژ و آن را نگران می‌كنند. ما باید این شرایط را مهار كنیم تا آژانس از طرف آنها تحت فشار قرار نگیرد.

برخی بیمار هستند و دوست دارند شرایط كشورمان بحرانی شود و قیمت ارز بالا برود
او تاكید كرد: متاسفانه برخی دوست دارند تحلیل‌هایی با ذهن منفی خود انجام دهند و روی بازار تاثیر بگذارند گفت: آنها خوش‌بین نیستند و وقتی نرخ ارز پایین می‌آید ناراحت می‎شوند. اینها بیمار هستند و دوست دارند شرایط بحرانی شود و نرخ ارز بالا برود اما خدای ما بزرگ و است و عنایت می كند شر این موضوع هم از سر مردم رفع شود.

وزرای سه كشور اروپایی با خوراك صهیونیست‌ها بر ایران فشار می‌آورند
وی در پاسخ به اینكه برخی رسانه‌های عموما غربی‌ها معتقد هستند جمهوری اسلامی ایران قبل از نشست حكام از گروسی دعوت كرد به ایران بیاید تا فعلا این نشست شورای حكام بگذرد تا بعدا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: چنین سیاستی نداریم. آقای گروسی در مصاحبه مشترك روز 13 اسفند گفت بسیار ناراحت و افسرده است كه اطلاعات درون آژانس لو می‌رود . محتوای نامه محرمانه فنی ایران به آژانس از بلومبرگ و آسوشیتدپرس سر در می‌آورد و جریان جیره‌خوار صهیونیستی به صورت هفتگی محتواهایی را علیه جمهوری اسلامی تولید كرده و وزرای خارجه سه كشورهای اروپایی همین محتوا را به بیانیه‌هایی علیه كشور ما تبدیل می‌كنند تا فشار بر ما تشدید شود. ماهیت این جریان مشخص است.

فعالیت سازمان انرژی اتمی ایران بر اساس قوانین بین‌المللی؛ صلح‌آمیز و تحت نظر آژانس است
رئیس سازمان انرژی اتمی كشورمان با تاكید بر اینكه ما با تهاجم روبرو هستیم گفت: اما ما باید در چارچوب رفتار كنیم. عده ای فكر می كنند اطلاعات سری مملكت بیرون رفته است. اصلا اطلاعات سری وجود ندارد. فعالیت سازمان انرژی اتمی ایران بر اساس قوانین بین‌المللی؛ كاملا صلح‌آمیز و حرفه‌ای و تحت نظر آژانس است و هیچ اطلاعات سری وجود ندارد.

دو بار سفر معاون گروسی به ایران؛ ابهامات را برطرف كرد
اسلامی اظهار داشت: رسانه ای كردن محتوای نامه محرمانه فنی ایران به آژانس و رسانه‌ای شدن آن و صدور بیانیه از ما دوماه وقت گرفته است. معاون آقای گروسی طی 45 روز گذشته دوبار به ایران آمده و هر دوره دو روز اقامت داشته اند. این بار هم همراه آقای گروسی بودند و توانستند ابهامات را برطرف كنند كه مقدمه ای برای سفر آقای گروسی به ایران شد.

هدف رژیم صهیونیستی، كشاندن پرونده ایران به شورای حكام و تصویب قطعنامه‌ای تند علیه كشورمان بود
اسلامی با بیان اینكه هدف رژیم صهیونیستی به دنبال این بود تا با بیان غنی‌سازی 84 درصدی ایران؛ كشاندن پرونده كشورمان به شورای حكام و تصویب قطعنامه ای تند علیه كشورمان بود گفت: دو ماه وقت گذاشتیم تا این موضوع در تعامل و رفت و آمد كارشناسی بین بازرسان و معاونان آژانس و همكاران ما كاملا فنی و حرفه ای بررسی شد و مشخص شد این موارد وارد نیست وحتی ارزش بیان ندارند. وقتی موضوعی ارزش بیان ندارد نه می‌تواند بیانیه شود و نه می‌تواند تبدیل به قطعنامه شود.

صهیونیست‌ها نتوانستند بهانه‌ای علیه ایران داشته باشند
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان كرد: این موضوعات دو ماه وقت ما را گرفت تا اینكه سفر آقای گروسی در آستانه جلسه شورای حكام انجام شد. اینها از آن طرف شكست خوردند و نتوانستند خوراك مناسبی برای خودشان داشته باشند كه بهانه كنند. به همین جهت این را بهانه كردند كه ایران، گروسی را در شب تشكیل جلسه شورای حكام به ایران می برد. اینها پدرسوخته بازی است. همیشه بوده و تا پایان تاریخ هم هست. دشمن دشمن است ما باید هوشیار باشیم و به او اجازه سوء استفاده و عرض اندام ندهیم كه اینكار را هم انجام می دهیم.

دسترسی سریع
سعادت آباد