سعادت آباد پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 150 دقیقه

نگاه همسایه‌محور دولت سیزدهم؛ امید به تحقق «صلح هرمز» را افزایش داده است+فایل صوتی

اصفهانی، كارشناس سیاسی كشورمان با اشاره به سیاست ویژه دولت سیزدهم در راستای تحكیم روابط با همسایگان گفت: در حالیكه در ماه‌های اخیر، ایران و عربستان گام‌های جدیدی در راستای بهبود روابط برداشته اند؛ طرح «صلح هرمز» به شدت مفید خواهد بود.

1402/02/11
|
11:06
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، طرح «صلح هرمز» به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد صلح بین كشورهای حاشیه خلیج فارس در مهرماه 1398 تدوین شد در همین راستا ظهیر اصفهانی استاد دانشگاه و كارشناس سیاسی و رسانه درباره این طرح ضمن گرامیداشت روز ملی خلیج فارس(سالروز خروج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز در سال 1621 میلادی) به سعادت آباد 10 اردیبهشت گفت: طرح هرمز یا ائتلاف امید در اكتبر 2019 توسط حسن روحانی رئیس جمهور وقت به كشورهای حاشیه خلیج فارس در قالب یك نامه ارسال شد . این طرح چند اصل داشت كه اصلی‌ترین آنها تشریك مساعی كشورهای حاشیه خلیج فارس با هدف خروج نیروهای بیگانه از منطقه، ایجاد صلح و ثبات و رشد اقتصادی بود كه فقط كشور عمان از این طرح استقبال كرد.

وی افزود: این طرح بر اساس بند 8 قطعنامه 598 به كشورهای حاشیه خلیج فارس پیشنهاد شد . اما بواسطه تیرگی روابط بین ایران و كشورهای منطقه بویژه عربستان سعودی فقط با استقبال عمان مواجه شد. با توجه به اینكه در ماه‌های اخیر، ایران و عربستان گام‌های جدیدی در راستای بهبود روابط برداشته اند طرح «صلح هرمز» به شدت مفید خواهد بود و می‌تواند همكاری دسته جمعی كشورهای منطقه در حوزه‌های مختلف را در پی داشته باشد.

كارشناس سیاسی كشورمان در پاسخ به اینكه چقدر رابطه دوستانه ایران و عربستان سعودی می‌تواند به آرامش منطقه كمك كرده و كشورهای عربی دیگر را در پذیرش این طرح ترغیب كند؟ گفت: دولت سیزدهم علاوه بر غرب و شرق به همسایگان هم نگاه دارد و این سیاست به شدت در دیپلماسی وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی دنبال می‌شود و بهبود روابط را به دنبال داشته است.

اصفهانی افزود: ایران و عربستان سعودی دو بال قدرتمند جهان اسلام هستند. هر زمان كه این دو قدرت همكاری خوبی داشته اند كه نمود آن را در اوایل دهه 80 دیدیم به سود همه كشورهای منطقه بوده است. در ماه‌های اخیر پس از وساطت چین برای بهبود روابط بین ایران و عربستان سعودی؛ شاهد هستیم كه روابط كشورهای دیگر منطقه مثل بحرین و كویت و... هم با ایران بهبود پیدا كرده است.

او تاكید كرد: هدف كلی طرح «صلح هرمز» این است كه منطقه هرمز فقط باید با مشاركت كشورهای خود منطقه به صلح و شكوفایی برسد و بیگانگان باید از این منطقه خارج شوند. تنگه هرمز مهمترین آبراه پس از كانال سوئز است و 20 درصد نفت جهان از این منطقه تامین می‌شود بنابراین ثبات منطقه موجب افزایش سرمایه‌گذاری شده و بهبود شرایط را در پی خواهد داشت.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد