سعادت آباد پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 150 دقیقه

عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس: لایحه ارسالی دولت به مجلس درباره تجمعات؛ پخته نیست+فایل صوتی


شهریار حیدری با تاكید بر اینكه لایحه ارسالی دولت به مجلس درباره تجمعات؛ پخته نیست و باید بررسی شود گفت: این لایحه نمی‌تواند منافع گروه‌ها و احزاب را در چارچوب آزادی مشخص تامین كند.

1402/02/18
|
12:48
|

ما در بحث احزاب و تجمعات قانون داریم اما كارآمد نیست
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، شهریار حیدری عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس یازدهم در گفتگو با برنامه سعادت آباد در پاسخ به اینكه با توجه به اینكه صدای مطالبه گری مردم در دولت و مجلس شنیده شده؛ تجمعات و اعتراضات مردمی در چه مكان‌هایی برگزار خواهد شد؟ گفت: ما در بحث احزاب و تجمعات قانون داریم اما كارآمد نیست. آیین نامه‌هایی قبلا درباره تجمعات در دولت‌های مختلف به ویژه از سال 1375 به بعد تنظیم شده و متولی آن وزارت كشور است. اما این قانون در عمل پاسخگوی احزاب و و اصناف و گروه‌های مختلف نیست.

تجمعات در كمیسیون داخلی شوراها و كمیسیون امنیت ملی مطرح شده است
او افزود: نظام‌های مختلف تعریف خاصی از تجمعات دارند و مكان‌های خاصی و حد و حدودی هم برای آنها در نظر گرفته شده است.در آیین نامه‌ای كه متولی آن وزارت كشور است، مكان مشخصی برای برگزاری این تجمعات وجود ندارد. با توجه به اینكه این تجمعات، متولی دارد. اینگونه نیست كه هر فردی هرچه بخواهد را در تجمعات مطرح كند اما در عین حال باید آزادی مناسبی نسبت به مطالبات وجود داشته باشد. این موضوع در كمیسیون داخلی شوراها و كمیسیون فرعی(امنیت ملی) مطرح شده تا با قانونی چارچوب دار كه بتواند آزادی اصناف و احزاب وگروه‌ها را تامین كند و آنها بتوانند در محل‌هایی مناسب و منطقی كه تعیین می‌شود تا آنها پیشنهاد می‌دهند؛ صحبت‌های خود را مطرح كنند.
حیدری افزود: وقتی در شرایط مختلف این درخواست‌ها به وزارت كشور ارسال می‌شود بحث امنیتی و سیاسی پیش می‌آید اینكه شاید تجمعات این احزاب و گروه ها منشا ناامنی و تجمعات بعدی و تنش در فضای سیاسی خواهد شد یا خیر؟

لایحه دولت درباره تجمعات قابل بررسی است و كاملا پخته نیست
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در پاسخ به اینكه آیا لایحه دولت الگوی خارجی دارد؟ گفت: این لایحه قابل بررسی است و كاملا پخته نیست و نمی‌تواند منافع گروه‌ها و احزاب را در چارچوب آزادی مشخص را تامین كند. این احزاب و گروه ها باید بتوانند مطالبات خود را عنوان كنند اما معارض نداشته باشند. اگر اینها تجمعاتی را برگزار كنند اما پس از آن بواسطه برگزاری این تجمعات در محاكم قضایی پاسخگو باشند عملا این قانون یا آیین نامه ناكارآمد است.

باید بپذیریم خلا آزادی احزاب و اصناف و گروه‌ها و اقشار مختلف در كشور وجود دارد
وی در پاسخ به اینكه ما در ایران حزب به معنای واقعی نداریم . آیا این تجمعات را می‌توان با محوریت احزاب شكل داد؟ گفت: پایه های نظام پس از گذشت بیش از 4 دهه محكم است.اما باید بپذیریم خلا آزادی احزاب و اصناف و گروه‌ها و اقشار مختلف در كشور وجود دارد . اینها باید قبل از اینكه منجر به اتفاقات امنیتی شود باید بتوانند حرف بزنند. احزاب ثبت شده زیادی در وزارت كشور ثبت شده اند اما منظور ما تمامی اصناف و گروه های مردم نهاد و ... است.

هرگونه تجمعی نیازمند مجوز است
او تاكید كرد: هرگونه تجمعی نیازمند مجوز است. اما بعد از سالها قوانین این حوزه ضعیف و ناكارآمد هستند و ما برای كارآمد شدن قوانین باید واقعیت‌های جامعه را در نظر بگیریم و قوانین باید بتوانند اهداف احزاب و گروه ها را تامین كنند.

غالب كمیسیون‌های مجلس، موافق شكل‌گیری احزاب و برگزاری تجمعات نیستند
نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به اینكه آیا این لایحه با سرعت در دستور كار مجلس قرار می‌گیرد؟ تا از زاویه های مختلف بررسی شده و تا پایان سال تصویب شود گفت: ما در این راستا تلاش می‌كنیم اما باید افرادی در آن ورود كنند كه ملاحظات مردم و نظام را در نظر بگیرند نه ملاحظات سیاسی خود را . غالب كمیسیون‌ها موافق شكل‌گیری احزاب و برگزاری تجمعات نیستند اما باید ملاحظات نظام متفاوت از رفتار شخصی است. این لایحه یك ضرورت است اما باید متناسب با واقعیت‌های جامعه بوده و خروجی داشته باشد. آیین‌نامه ای كه برای اجرای این لایحه كه به صورت قانون درخواهد آمد بسیار موثر خواهد بود. در این آیین نامه باید ملاحظات مردم، اصناف و احزاب و گروه‌ها در نظر گرفته شده و نظر آنها را تامین كند وگرنه تبدیل به آیین‌نامه‌هایی خواهد شد كه نتوانسته نظر احزاب و گروه‌ها را تامین كند.

احزاب باید بتوانند دیدگاه‌های خود را اعلام كنند
وی در پایان گفت: ناكارآمدی احزاب در كشور به همین دلیل است. آنها باید بتوانند دیدگاه‌های خود را اعلام كنند. همه احزاب مرامنامه و اساسنامه دارد و چارچوب های نظام و كشور را حفظ و رعایت می‌كنند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد