سعادت آباد پنجشنبه از ساعت 11:00 به مدت 150 دقیقه

107 نامه تاریخی پادشاهان قاجار؛ در یونسكو ثبت می‌شود+فایل صوتی

مسئول پرونده ثبت جهانی اسناد روابط بین المللی ایران در دوره قاجار با اعلام این خبر كه 107 نامه تاریخی پادشاهان قاجار در یونسكو ثبت می‌شود گفت: كتابی از این آثار در آینده منتشر خواهد شد تا پژوهشگران و عموم مردم به آنها دسترسی داشته باشند.

1402/03/09
|
12:11
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مژده محمدی مسئول پرونده ثبت جهانی اسناد روابط بین المللی ایران در دوره قاجار درباره این خبر به سعادت آباد 8 خرداد گفت: این اسناد؛ مجموعه ای است كه در اداره حفظ و نگهداری اسناد وزارت امور خارجه نگهداری شده و حاوی 107 نامه تاریخی منحصر به فرد از پادشاهان و سران دوره قاجار به سران دیگر كشورها و بالعكس؛ با موضوعات مختلف تاریخی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است.

كتابدار ارشد كتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه تاكید كرد: موضوع بسیاری از این اسناد؛ صلح و دوستی است.این آثار نشان‌دهنده نوع مكاتبات دوره قاجار است.

او با بیان اینكه این اسناد منحصر به فرد؛ دومین مجموعه از اسناد وزارت امور خارجه هستند كه در یونسكو ثبت جهانی می‌شوند گفت: پیش از این نقشه‌های ایران در دوره قاجار در سازمان بین المللی یونسكو ثبت شده بود.

محمدی افزود: پس از ثبت این آثار در یونسكو؛ اطلاعات این اسناد باید در سطح عموم گسترش یابد و نگهداری از این آثار دقیق‌تر شود. ضمن اینكه اطلاعات بیشتری درباره این اسناد با انتشار كتابی در اختیار پژوهشگران خواهد بود.

برنامه «سعادت آباد» كاری از گروه معارف و تاریخ است كه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:35 تا 13:00 از رادیو تهران پخش می‌شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
سعادت آباد