صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 100 دقیقه

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت:ارتش،سپاه و ناجا که ترکیب نیروهای مسلح در کشور ما را تشکیل می دهند ضمن حفظ استقلال مکمل یکدیگرند.در جبهه مقاومت هم در هر زمان که نیاز بود ارتش با سپاه همکاری می کرد.

امیرسرتیپ محمدرضا فولادی به مناسبت اولین سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش و بزرگداشت چهلمین روز شهادت محسن فخری زاده و سالگرد شهدای شاخص نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی شهیدان ستاری، یاسینی، اردستانی و شجاعی با برنامه سعادت آباد رادیو تهران گفتگو کرد.

رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه دیماه ماهی پر حادثه برای کشور ما است گفت: این اتفاقات، منحصر به بعد از انقلاب اسلامی نیست بلکه پیش از انقلاب هم دیماه شاهد حوادث گوناگونی در این مرز و بوم بوده است. شهادت امیرکبیر، فدائیان اسلام و آیت الله غفاری و قیام مردم قم به عنوان آغازین حرکت مردم برای انقلاب در این ماه به وقوع پیوست و در دوران دفاع مقدس هم عملیات های بزرگی مثل خوارزم، توکل، نصر، محمدرسول الله(ص)، کربلای 4 و 5 6 و بیت المقدس 2 هم در دیماه بود و شهادت سردار سلیمانی و امیر ستاری و اربعین شهادت محسن فخری زاده هم در دیماه است.

امیرسرتیپ محمدرضا فولادی با اشاره به اینکه هیچ کس تا به درجه شهادت نرسد شهید نمی شود گفت: فقدان شهدای نیروی هوایی ارتش و دیگر شهیدان والامقام به جهت کسب تجارب و آموزش در دانشگاه جنگ برای ما بسیار سنگین بوده و خسارت جبران ناپذیری است . زمان زیادی نیاز است تا فرد دیگری جایگزین آنها شود.


ساخت قطعات هواپیما و جنگنده از دوران شهید ستاری آغاز شد
وی درباره شهید ستاری خاطر نشان کرد: شهید ستاری افسری فنی، باسواد و متخصص بود. وی در عملیات کربلای 8 با استفاده از نبوغ خود در سامانه های پدافندی توانست بیش از 70 فروند هواپیمای پیشرفته عراق را ساقط کند و عملکرد وی در عملیات کربلای 5 هم ستودنی است. ایشان موسس دانشگاه علوم و فنون است که به نام وی یادگار ماند تا پیش از این خلبانان ما برای آموزش به کشورهای روسیه ،انگلستان، آمریکا، فرانسه و آلمان سفر می کردند ولی خلاقیت وی باعث شد تا ما نیازی به دیگر کشورها برای آموزش خلبانانمان نداشته باشیم.

امیرسرتیپ فولادی با اشاره به اینکه ارتش اولین نهادی بود که پس از انقلاب تحریم شد اظهار داشت: معمولا نیروی هوایی یک کشور تک سیستمی است تا بتوان پشتیبانی و نگهداری و ارتقاء آن را به خوبی انجام داد. نیروی هوایی ما پیش از انقلاب به شدت به آمریکا وابسته بود و پس از انقلاب به دلیل تحریم، پشتیبانی آمریکا از ما قطع شد و ما در دوران دفاع مقدس مجبور بودیم برای تامین جنگنده های مورد نیاز هواپیمای میگ را از روسیه خریداری کنیم. کار بزرگی که شهید ستاری در این بین انجام داد پشتیبانی و کارشناسی دو سیستم در نیروی هوایی یک کشور بود.
وی افزود: خودکفایی و توانمندی نظامی، ساخت قطعات هواپیما و جنگنده هم از دوران شهید ستاری در کشور ما آغاز شد.

شخصیت والای شهید اردستانی آنطور که باید به مردم شناسانده نشده است
رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به رشادت های شهید مصطفی اردستانی خاطرنشان کرد: شاید در تاریخ جنگ های هوایی ما خلبانی با تجربه پرواز عملیاتی این شهید نداشتیم. بیش از 400 پرواز عملیاتی داشت و در شلیک موشک و تیراندازی به هدف استاد بود. وی در مسابقه جهانی که در کشور پاکستان برگزارشد و برترین تیرانداز ارتش های جهان در آن حضور داشتند با درجه ستوانی توانست رکورد بزند. در این مسابقه برجسته ترین خلبانان جهان مدال های خود را به گردن شهید اردستانی آویختند.
وی افزود: شهید اردستانی به جهت مسائل اعتقادی هم انسانی بسیارارزشمند بود. سه ماه رجب، شعبان و رمضان را دائم الروزه بود. پنجشنبه و جمعه را روزه می گرفت و همیشه نماز شب می خواند و فوق العاده به مستمندان و فقرا کمک می کرد. اما چون شهید بابایی بالاتر از ایشان بود، شخصیت والای وی آنطور که باید مطرح نشد و من وظیفه سنگینی برای شناساندن این شهید به مردم بر گردن دارم.


شهید یاسینی؛ قهرمان فانتوم
امیرسرتیپ فولادی در ادامه این گفتگو شهید علیرضا یاسینی را قهرمان فانتوم خواند و گفت: صدام حسین در سالی ادعا کرده بود اگر خلبان ایرانی بتواند بصره را بمباران کند من حقوق یکساله نیروی هوایی خودم را به او می دهم. 90 دقیقه بیشتر نگذشته بود که شهید یاسینی برق بصره را بمباران کرده و به سلامت بازگشت. به همین دلیل است که پیداکردن جایگزینی برای این شهدا بسیار مشکل است.

ارتش پا به پای سپاه در رشادت های محور مقاومت
رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران در خصوص همکاری ارتش با سپاه در سوریه اظهار داشت: جا دارد یادی از شهید صیاد شیرازی داشته باشم. وی بنیانگذار اتحاد بین ارتش و سپاه تحت عنوان ترکیب و ادغام مقدس بود و وی معتقد بود ارتش و سپاه یک لشکر الهی است. این تفکر در آغاز دفاع مقدس شکل گرفت و تا به امروز هم ادامه دارد.
وی افزود: ارتش، سپاه و ناجا که ترکیب نیروهای مسلح در کشور ما را تشکیل می دهند ضمن حفظ استقلال مکمل یکدیگرند. در جبهه مقاومت هم در هر زمان که نیاز بود ارتش با سپاه همکاری می کرد. زمانیکه داعش به 10 کیلومتری مرزهای ایران در خانقین رسید به درخواست شهید سلیمانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش وارد عمل شد و نیروی زمینی هم تا مرز کرمانشاه جلو رفت و آماده عملیات پیشدستانه بود که نیازی احساس نشد. در سوریه هم ارتش هم خدمات مستشاری ارائه داد وهم پروازهای ترابری انجام می داد. لحظاتی بود که هواپیماهای ما به هنگام نشستن در فرودگاه هدف تیربارهای نیروهای داعش قرار می گرفت اما خلبان ما با شجاعت پشتیبانی خود را به درستی انجام داد.

سعی آمریکا در ایجاد ائتلاف با کشورهای منطقه برای جلوگیری از نفوذ ایران
امیرسرتیپ محمدرضا فولادی در ارزیابی شرایط منطقه با شیطنت های جدید آمریکا گفت: پیش از انقلاب در جنگ نرم دو اردوگاه شرق و غرب در جهان وجود داشت. ایران عضو پیمان های سیتو، سنتو، ناتو و آسه آن بود .این پیمان های نظامی برای نفوذ شرق به آبهای آزاد ایجاد شده بود و ایران در این پیمان ها نقش بازی می کرد. ولی امروز به دلیل رشادت های شهدا و مردم ما ، آمریکا سعی می کند ائتلافی علیه کشور ما با دیگر کشورهای منطقه برای جلوگیری از نفوذ ایران برقرار می‌کند. به قول شهید سلیمانی برجام سه ضلع دارد و فقط بحث هسته ای آن مطرح نیست.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که می بینیم مردم عراق طی روزهای گذشته با برپایی تظاهرات خواهان انتقام خون شهید سلیمانی و همرزمانش و کوتاه شدن پای آمریکایی ها از منطقه شده اند. اینها نتیجه الهامات انقلاب اسلامی به مردم منطقه و پایه گذاری هسته های مقاومت توسط شهید سلیمانی است. شیوه هنرمندانه شهید سلیمانی باعث شده که هسته های مقاومت وابسته به ایشان نیستند بلکه به صورت مستقل در جبهه ای متحد عمل می کنند و تا زمانیکه هسته های مقاومت هستند ما هم نگرانی نخواهیم داشت.

امام(ره) هیچگاه کلمه ای در تضعیف ارتش نگفته اند
رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران در خصوص ملاطفت های امام (ره) و مقام معظم رهبری درباره ارتش گفت: فرمایشات و سخنرانی های امام(ره) در مجموعه ای به نام صحیفه نور گردآوری شده است و در تمام این فرمایشات جایی پیدا نمی شود که امام(ره) در جهت تضعیف ارتش سخنی گفته باشند.

ارتش اولین نهادی بود که در مقابل آمریکایی ها ایستاد
وی با شاره به اینکه ارتش ایران پیش از انقلاب از سال 1332 به دست آمریکایی ها سازماندهی و تجهیز شد گفت: اولین شکست آمریکا در کشور ما در ارتش به وقوع پیوست. در دوره انقلاب آمریکایی ها از ارتش انتظار داشتند در مقابل مردم بایستد اما ارتش اولین نهادی بود که اولین ضربه را به آمریکا زد و به مردم پیوست. پیروزی سریع انقلاب به دلیل پیوستن ارتش به مردم بود. ارتش از درون استحاله و نوسازی شد. به عنوان مثال شهید بابایی و صیاد را داشتیم. بسیاری از 42 هزار شهید ارتش از بین این افراد هستند. شهید کلاهدوز جانشین سپاه افسر گارد بود. ارتش از همان ابتدا با امام پیمان بست و همچنان بر سر عهد و پیمان خود باقی است.
امیرسرتیپ فولادی خاطر نشان کرد: اگر جنگ ما 8 سال طول کشید ارتش 10 سال در جنگ بود. ما بالغ بر 800 شهید فرمانده ارتش داریم. دانشگاه افسری امام علی (ع)، هزار و 184 دانش آموخته شهید دارد که 800 نفر آنها استخدامی پیش از انقلاب بوده اند.

ثبت تاریخ شفاهی شهدای ارتش در جبهه مقاومت
رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تاریخ شفاهی رزمندگان شهید ارتش در دفاع از حرمین ثبت و ضبط شده است. خاطرات و مشاهدات این شهدا به عنوان واحد درسی در دانشگاه های ما تدریس می شود و در مراکز مطالعاتی ما بر روی این مطالب کار می شود و همکاری تنگاتنگی با سازمان حفظ آثار و نشر دفاع مقدس در سپاه داریم. امسال به عنوان پاسداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس تعامل خوبی با سپاه و دیگر قسمت های نیروهای مسلح داریم و امیدواریم بتوانیم از این مطالب به گونه ای استفاده کنیم که پاسخگوی نیازهایمان باشد.

مرتبط با این خبر

  • کلانتری ویره صباشهر در سال 1400 به بهره برداری می رسد+فایل صوتی

  • شفاف سازی آرا نباید مانع آزادگی نمایندگان در رأی دهی شود+فایل صوتی

  • بعید می‌دانم احمدی‌نژاد تأیید صلاحیت شود/ کاندیدانشدن رئیسی موجب تشتّت آرا خواهد شد+فایل صوتی

  • استان تهران، بیش از این گنجایش افزایش جمعیت ندارد+فایل صوتی

  • هرگز فیلم ایدئولوژیکی نساخته ام/ ابلق روایتی از زنان محکوم به سکوت+فایل صوتی

  • تحقق طرح "شهر بیدار" بعد از خداحافظی کرونا+فایل صوتی

  • در آینده نزدیک؛ 4 ماهواره به فضا پرتاپ می شوند+فایل صوتی

  • طالبان بخشی از واقعیت امروز افغانستان است؛ اما همه آینده افغانستان نیست

  • اعلام آمادگی مصطفی آقا میرسلیم برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری+فایل صوتی

  • سخنگوی وزارت امور خارجه مهمان حضوری رادیو تهران می شود