روستاگرد 1 تا 12 فروردین از ساعت 09:30 به مدت 25 دقیقه

در دولت سیزدهم؛ نرخ بیكاری در روستاها روند كاهشی داشته است+فایل صوتی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: تقویت اقتصاد روستا جزو تاكیدات دولت سیزدهم است، بر اساس آمار مركز آمار كشورنرخ بیكاری در روستاها تا پایان بهار سال 1400 معادل 7.6 بود اما اكنون این رقم به 5.9 دهم رسیده است.

1402/07/14
|
16:24
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور در گفت و گو با ویژه برنامه «رادیو روستا» كه به مناسبت روز روستا از رادیو تهران پخش می‌شود، گفت: در دولت سیزدهم در بخش توسعه زیرساختی روستاها اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: در بخش توجه به روستاها و تقویت زیرساخت‌های روستاها جزو 20 كشور برتر جهان هستیم.

مدنی گفت: یكی دیگر از مشكلات مردم روستا آسفالت معابر بود كه در دولت سیزدهم حدود 4 هزار كیلومتر راه آسفالت شده است. همچنین طی 2 سال سپری شده از مدیریت دولت سیزدهم حدود 167 هزار واحد مسكونی در روستاها ساخته شده است.

وی در ادامه اقدامات دولت سیزدهم در راستای توسعه روستاها را اینگونه شرح داد: 10 هزار روستا با تنش آبی مواجه هستند كه از این تعداد مشكل تامین آب شرب بیش از 3 هزار روستا رفع شده است.
در حوزه آموزشی نیز بیش از 10 هزار كلاس درس به مجموعه روستایی كشور اضافه شده است. همچنین بیش از 500 واحد بهداشت و درمان در روستاهای كشور ساخته شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور تصریح كرد: با ساخت 700 ایستگاه رادیویی ارتباطات مخابراتی و اینترنتی در 5 هزار روستا تقویت شده است. در بخش گازرسانی نیز 5297 هزار روستا از نعمت گاز بهرمند شدند.

مدنی افزود: تقویت اقتصاد روستا جزو تاكیدات دولت سیزدهم است، در 2 سال گذشته است نرخ بیكاری در روستاها كاهش داشته است. نرخ بیكاری در روستاها ابتدای سال 1400 معادل 7.6 بود اما اكنون این رقم به 5.9 دهم رسیده است.

این مقام مسئول افزود: در بخش بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر كار جهادی صورت گرفته و حدود 700 هزار نفر از بیمه تامین اجتماعی بهرمند شدند. همچنین با حمایت دولت 900 واحد تولیدی به چرخه تولید بازگشتند.

مدنی درخصوص سرمایه‌گذاری شهری‌‌ها در روستاها و تغییر كاربری روستاها اینگونه اظهار داشت: توسعه روستاها ساخت خانه‌های ویلایی لزوما اتفاق بدی نیست و ضرری به روستاها وارد نمی‌كند بلكه منجر به رونق روستا می‌شود. ولی باید مانع تغییر كاربری روستاها شد. همچنین نباید وام كم بهره ساخت مسكن روستایی را به كسانی اعطا كرد كه در شهر زندگی می‌كنند و به دنبال ساخت خانه در روستا هستند.

وی در پایان این گفتگوی رادیویی درخصوص نمایشگاه محصولات روستایی و عشایری «روستا آباد» در مصلای تهران گفت: برگزاری این نمایشگاه باعث شد نگاه مردم به روستاها تغییر كند و مردم بدانند روستاها می‌توانند مولد باشند. این نمایشگاه تا 18 مهرماه برپا است.
بازدیدكنندگان می توانند از ساعت 10 صبح الی 20:30 با مراجعه به نمایشگاه روستا آباد در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران از آثار و محصولات جدید روستایی و عشایری دیدن كنند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
روستاگرد