روستاگرد 1 تا 12 فروردین از ساعت 09:30 به مدت 25 دقیقه

گزارش از برنامه «روستاگرد» رادیو تهران سفر به روستاهای تهران در روستاگرد

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) شعار امسال را رونق تولید انتخاب و روی آن تاكید ویژه كردند.

1398/08/29
|
10:23
|

با توجه به این كه ما در شرایط تحریم و اوضاع اقتصادی نامناسبی به سر می بریم شایسته است گام هایی برای عملیاتی شدن این شعار برداشته شود.

شبكه رادیویی تهران با توجه به استانی بودن و نیاز توجه به ظرفیت های استان تهران، ویژه برنامه های متعددی را در این راستا تهیه و پخش می كند.
یكی از این برنامه ها مستند روایی "روستاگرد" است، برنامه ای كه به معرفی روستاهای اطراف تهران اختصاص یافته است و قدم های موثری را در راستای معرفی و قابلیت اقتصادی روستاهای اطراف استان تهران برمی دارد كه می تواند جای خالی این ضرورت را به خوبی پر كند و نقش ویژه ای در این خصوص ایفا نماید.

معرفی دستاوردهای استان تهران
عبدالحسین قلعه قوند، مدیر گروه تفریحات و سرگرمی تهران درباره برنامه روستاگرد می گوید: با توجه به شعار سال، كه سال رونق تولید است، طرحی در ساختار مستند با عنوان معرفی دستاوردهای استان تهران ارائه شده كه با گذراندن مراحل تحقیق و بررسی، مدت كوتاهی است كه روی آنتن رادیو تهران می رود. در این طرح علاوه بر معرفی روستاهای اطراف تهران، روستاهایی كه قابلیت رشد، توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری در كار تولیدی دارد، معرفی می شوند.
مجری در مقام گردشگری ماجراجو و كنجكاو، هر هفته به یك روستا از روستاهای استان تهران سفر می كند و در این بستر به زبان مستند روایی، روستای مورد نظر را از همه جوانب معرفی می كند؛ از قبیل؛ مسیر رفتن به روستا، مختصات و موقعیت جغرافیایی آن نسبت به شهر تهران، ویژگی های فرهنگی، كشاورزی، تاریخی، اجتماعی و اقتصادی...
در این راه، فرد یا افراد برجسته سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی روستا معرفی و جنبه اقتصادی روستا مانند تولیدات خانگی و بومی و نوع ارتزاق روستاییان معرفی می شود.
این نوع از رویكرد در محتوا و قالب، بهانه ای است تا قابلیت ها و مشخصات مختلف روستا از قبیل فرهنگی، تاریخی اجتماعی، گردشگری و اقتصادی به شهروندان معرفی گردد.

آشنایی با اهالی روستا
نیما نعمتی زاده مجری برنامه؛ به تناسب روستای مورد نظر، رویدادهایی را لمس می كند، اتفاقاتی از قبیل؛ دیدن چوپان و نواختن نی، پنچر شدن ماشین مجری و كمك گرفتن از اهالی روستا، حمله یك حیوان وحشی و كمك گرفتن از اهالی روستا، گم شدن در مسیر و ... بسیاری رویدادهای دیگر كه روایت مستند را شیرین و همراه با تعلیق می كند.
نعمتی زاده، رویداد را در قالب گویندگی روایت می كند و میان هر روایت استودیویی، خودش با صدای محیط به صورت مستند، مسیر را می پیماید و با اهالی روستا حرف می زند.

تغییر در نگرش نوع زندگی
نیما نعمتی زاده دوره دیده برنامه سازی از رادیو سالوی زاربروكن آلمان است و سابقه بیست و دو سال فعالیت در رادیو دارد. در حال حاضر نویسنده، گوینده، سردبیر و تهیه كننده برنامه های؛ تهرانك، ترانك، سفرنامه روستاگرد و شش نقطه است.
نیما نعمتی زاده درباره اهداف برنامه روستاگرد بیشتر توضیح می دهد و می گوید: از مهم ترین اهداف این برنامه افزایش میزان اطلاعات مخاطبان نسبت به استان تهران و روستاهای اطراف آن و نیز قابلیت های اقتصادی آنهاست.
ما با تهیه این برنامه تلاش می كنیم تا با الگو قرار دادن اقتصاد روستا در نگرش و نوع زندگی تغییر و اصلاح ایجاد شود و شنوندگان با الگوپذیری از روستاییان، تشویق به رونق كسب و كار داخلی و تولیدشوند. به نظر می رسد باید سبك زندگی مدرن و تجملاتی شهرنشینی امروز اصلاح شود و شهروندان را تشویق به مدیریت اقتصادی به شیوه روستا كنیم.

این مجری و تهیه كننده معتقد است: بدون تردید این برنامه نیاز به سفر هفتگی دارد كه همراه با سختی های خودش است. موسیقی های میانی كه در برنامه استفاده می شود به صورت روایی و عمدتا برخاسته از صدای محیط (آمبیانس) اند.
نعمتی زاده می گوید: من به شخصه به عنوان نگارنده این گزارش معتقدم با تهیه اینچنین برنامه هایی سایر شهروندان هم تشویق به شناخت و سفر به روستاهای مورد نظر می شوند و البته با تولید ملی و شروع كسب و كار وطنی، بی تردید تولید ملی رونق میگیرد.

علاقه مندان می توانند برای ارتباط با رادیو تهران از طریق شماره تلفن های 22652466یا 22652465 با ما در تماس باشند و با شماره 3000094 پیام های خود از نقطه نظرهایی كه دارند، پیشنهادها و انتقادهایی كه دارند را برای ما ارسال كنند.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر كشور هم می توانند شبكه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باكس) دریافت كنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

دسترسی سریع
روستاگرد