علم بهتر است روزهای زوج از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

مهمترین قابلیت ماهواره «ناهید 2» دریافت و ارسال داده‌های صوتی است+فایل صوتی

رئیس سازمان فضایی كشور گفت: ماهواره مخابراتی «ناهید 2» نمونه ارتقاء یافته «ناهید 1» است و مهمترین قابلیت آن دریافت و ارسال صوت در باند ku است. این ماهواره یكی از پلتفرم‌های استاندارد ما برای منظومه سازی در فضا است.

1401/11/25
|
09:19
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، حسن سالاریه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی كشور در گفت و گو با «علم بهتر است» در خصوص ماهواره‌‌های مخابراتی «ناهید» اظهار داشت: ماهواره‌های ناهید 1 تا 3 از سری ماهواره‌های مخابراتی هستند كه ساخت آنها از سالها پیش آغاز شده است.

وی افزود: ماهواره مخابراتی ناهید 1 تا پایان سال پرتاب و در مدار قرار می‌گیرد؛ همچنین نمونه كیفی ماهواره مخابراتی ناهید 2 همزمان با بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی 18 بهمن ماه رونمایی شد. ماهواره ناهید 2 نمونه ارتقاء یافته ناهید 1 است و قابلیت دریافت و ارسال داده از نقاط مختلف را دارد ضمن اینكه مهمترین قابلیت آن دریافت و ارسال صوت در باند ku است. در آینده ماهواره ناهید 3 با افزودن قابلیت‌های جدید به ماهواره ناهید 2 ساخته خواهد شد.

سالاریه عملكرد ماهواره‌های مخابراتی را اینگونه توضیح داد: اولین و ساده‌ترین ماموریت ماهواره‌های مخابراتی دریافت و ارسال داده است و یكی از پركاربردترین آنها در حوزه اینترنت اشیاء است. به این معنی كه حسگرها و سامانه‌های جمع‌آوری داده با قابلیت‌ها و كاربرد‌های متنوع از جمله، تشخیص سوانح، تشخیص آتش سوزی و تشخیص نشتی خطوط نفت و گاز در نقاطی كه امكان استفاده از زیرساخت‌های زمینی وجود ندارد نصب می‌شوند؛ این اطلاعات توسط حس‌گرها جمع‌آوری شده و از مسیر فضایی به ماهواره‌ها مخابره می‌شوند. وقتی تعداد این ماهواره‌ها در مدارهای مختلف افزایش پیدا كند انتقال داده‌ها نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

رئیس سازمان فضایی كشور تصریح كرد: هر ماهواره با توجه به ابعاد و ظرفیتی كه دارد می‌تواند حجم‌های بیشتری از داده را جا‌به‌جا كند؛ همچنین برخی از آنها می‌توانند اطلاعات را به صورت صوت جمع‌آوری و ارسال كند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود: ماهواره ناهید 2 یكی از پلتفرم‌های استاندارد ما برای منظومه‌سازی در فضا است. یكی از ویژگی‌های ماهواره ناهید 2 وجود تراسفر‌ها یا همان پیشران‌های اصلاح مدار است.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است