علم بهتر است روزهای زوج از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

كنترل بیولوژیك آفت‌ها؛ منجر به كاهش بیماری‌های صعب‌العلاج می‌شود+فایل صوتی

كنترل بیولوژیك آفات كشاورزی با استفاده از حشرات مفید به جای سموم شیمیایی؛ بهترین شیوه برای تامین امنیت غذایی كشور است. با استفاده از این شیوه شاهد كاهش بیماری‌های یاز جمله سرطان خواهیم بود.

1401/12/13
|
15:04
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، شبنم لقمانی مدیرعامل یكی از شركت‌های دانش‌بنیان تولیدكننده حشرات مفید برای مبارزه با آفات گیاهی در گفت و گو با «علم بهتر است» اظهار داشت: به علت تاثیر سریع سموم در كنترل آفات و مصرف آسان آن‌ها، بدون آینده‌نگری و توجه به اثرات مخرب آن بر محیط زیست و انسان با مصرف بیش از حد سموم شیمیایی، در مدت كوتاهی آثار مصرف بی‌رویه سموم شیمایی بر روی انسان و سایر جانداران، آب و محیط زیست آشكار شد.

وی افزود: مصرف بی‌رویه سموم ضمن از بین بردن حشرات مفید و دشمنان طبیعی آن‌ها و مقاوم شدن آفات گیاهی در مقابل سموم، سلامتی انسان را نیز به خطرانداخته است. با وجود پسماند سموم در محصولات كشاورزی روزبه‌روز شمار قربانیان سموم شیمیایی و مبتلایان به بیماری‌های صعب‌العلاج مثل سرطان نیز افزایش پیدا كرده است.

مدیرعامل این شركت دانش بنیان افزود: در مقوله كنترل بیولوژیك علیه آفات از حشرات مفیدی كه در طبیعت وجود دارد مثل كنه، كفشدوزك و زنبور استفاده می‌كنند و با پرورش انبوه آنها در طبیعت و مزارع به مبارزه علیه آفات می‌پردازند. ما از سال 1390 شروع به تولید عوامل كنترلگر بیولوژیك كردیم و آنها را در اختیار كشاورزان قرار می‌دهیم. برای مقابله با آفت این حشرات در سطح مزرعه رهاسازی می‌شوند.

لقمانی افزود: برای تولید دیگرعوامل بیولوژیك (حشرات مفیدی كه در طبیعت وجود دارد) به حمایت مسئولان نیاز داریم تا بتوانیم بدون سموم شیمیایی آفات گیاهی را كنترل و از بین ببریم.

مدیرعامل این شركت دانش بنیان افزود: برای سلامت محصول می‌توانیم از شیوه كنترل بیولوژیك آفات استفاده كنیم تا امنیت غذایی كشور تامین شود. دولت می‌تواند با دادن یارانه به كشاورزان آنها را در استفاده از این شیوه ترغیب كند. متاسفانه كشاورزان آگاهی زیادی از شیوه مقابله بیولژیك با آفات ندارند. اگر كشاورزان آگاهی داشته باشند قطعا از این شیوه استفاده خواهند كرد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است