علم بهتر است روزهای زوج از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

روغن هسته زیتون؛ به عنوان عاملی كف‌زا به تركیب شوینده‌ها اضافه می‌شود+فایل صوتی

دبیر گروه ترویج و فرهنگ‌سازی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: محققان در ستاد فناوری نانو به دنبال این هستند تا برای ایجاد كف در شوینده‌ها به جای گوگرد از روغن موجود در هسته زیتون به عنوان تركیبی كف‌زا استفاده كنند.

1401/12/16
|
15:01
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمد باقری مطلق دبیر گروه ترویج و فرهنگ سازی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در معاونت علمی ریاست جمهوری در گفت و گو با «علم بهتر است» اظهار داشت: فناوری نانو فناوری است كه در ابعاد اتمی و مولكولی موادی را در محصولات مختلف به كار می‌گیرد كه منجر به تغییرات اساسی در ساختار محصولات می‌شود.

وی ادامه داد: تمام شوینده به نوعی امولسیون هستند یعنی دو جزء مایع با یكدیگر تركیب شده اند. هرچقدر اجزاء اختلاط‌شونده در ابعاد ریزتری (نانومتری) در پایه اصلی حل شوند؛ شوینده امكان نفوذ عمیق‌تری به سطوح دارد، سطوحِ ریزی كه مشاهده آن با چشم امكان‌پذیر نیست. به عنوان مثال كارواش‌هایی كه با شوینده‌های نانویی ماشینها را می‌شویند؛ این شوینده‌ها به دلیل ذرات ریزی كه دارند به سطوح بسیار ریز اجسام رسوخ ‌می‌كنند و آنها را سادگی تمیز می‌كنند.

باقری گفت: استفاده از نانو شوینده‌ها منجر به كاهش مصرف آب، انرژی و كاهش زمان شستشو می‌شود.

دبیر كارگروه ترویج ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در پاسخ به این پرسش كه آیا استفاده از نانو شوینده‌ها معایبی هم دارد یا خیر؟ تصریح كرد: بله، ممكن است قرار گرفتن طولانی مدت شوینده بر روی یك سطح آسیب‌هایی به آن وارد كند. وقتی از علم فناوری نانو صحبت می‌كنیم طبیعتا تولید كنندگان راهكار استفاده بهینه از محصول را بر روی محصول توضیح می‌دهد و مصرف كنندگان باید بر اساس آن از محصول استفاده كنند.

باقری مطلق در ادامه در پاسخ به این پرسش كه آیا شوینده‌های نانویی دوست دار محیط زیست هستند یا خیر؟ تصریح كرد: به طور كلی شوینده‌ها دوستدار محیط زیست نیستند. در دنیا این مساله مطرح است كه تركیبات شیمیایی از تركیب اصلی شوینده‌ها به حداقل برسد. هرگونه ماده شوینده‌ای آسیب‌های قابل توجهی به محیط زیست وارد می‌كنند. به همین دلیل بخشی از تحقیقات شركت‌های بزرگ تولیدكننده شوینده در جهان در این راستا است كه چگونه از تركیبات زیست تخریب‌پذیر در تولید این شوینده‌ها استفاده كنیم تا مضرات آن كاهش پیدا كند.

دبیر كارگروه ترویج ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تاكید كرد: بر اساس تحقیقاتی كه در ستاد فناوری نانو صورت می‌گیرد در حال بررسی هستیم تا با استفاده از روغن موجود در هسته زیتون به عنوان تركیبی كف‌زا كف موجود در شوینده‌ها را به جای تركیبات گوگرد از روغن هسته زیتون تامین كنیم. نمونه‌های اولیه این محصول تولید شده و به دنبال تجاری سازی این شوینده‌ها هستیم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است