علم بهتر است شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

كمك بلاعوض جهاد كشاورزی به كشاورزان؛ به منظور اجرای سیستم آبیاری زیرسطحی+فایل صوتی

مخترع سیستم آبیاری زیرسطحی گفت: كشاورزان می‌توانند برای اجرای سیستم آبیاری زیرسطحی در زمین‌ها و باغ‌های خود، به ازای هر هكتار 60 میلیون تومان كمك بلاعوض از جهاد كشاورزی دریافت كنند.

1402/01/16
|
08:50
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مهدی محرم پور مخترع و بنیانگذار یكی از شركت‌های دانش‌بنیان در گفت و گو با «علم بهتر است» درخصوص طراحی سیستم‌های آبیاری زیرسطحی توسط این شركت دانش‌بنیان اظهار داشت: چند سالی است كه به دلیل صرفه جویی در مصرف آب شركت‌های بزرگ دنیا به سمت طراحی سیستم‌های آبیاری زیر سطحی رفتند.

وی افزود: عملكرد این سیستم به گونه‌ای است كه آب در سطح زمین وجود ندارد و تبخیر آب در حدود صفر است. در این سیستم آبیاری شاهد كاهش مصرف 70 تا 80 درصدی نسبت به سیستم‌های سنتی و بین 20 تا 30 درصد صرفه‌جویی آب نسبت به سیستم‌های قطره‌ای سطحی می‌شود.
شركت ما پس از 6 سال تحقیق توانست دو روش جدید برای آبیاری ابداع كند كه علاوه بر اینكه در كشور ثبت اختراع شد در سطح بین‌المللی هم ثبت اختراع شد و جزو 21 ثبت اختراع بین‌المللی ایران در سال 2021 بود.

محرم پور افزود: سیستم آبیاری زیرسطحی در حال حاضر در كشور به صورت صنعتی تولید می‌شود. شركت ما در چهار كشور تركیه، قطر، امارات و آمریكا نمایندگی دارد و حتی بازار خوبی در كشور آمریكا دارد. این سیستم آبیاری ثبت اختراع بین المللی شده است و هیچ كشوری حتی آمریكا اجازه تولید این دستگاه را ندارد. با یك شركت آمریكایی برای تولید این سیستم آبیاری قرارداد بسته و به آنها نمایندگی اعطا كردیم.

مخترع این سیستم آبیاری درباره مزایای این سیستم آبیاری این گونه اظهار داشت: در این سیستم آبیاری علاوه بر كاهش مصرف آب تاسیسات در معرض آفتاب قرار نمی‌گیرد و طول عمر آن افزایش پیدا می‌كند و همچنین زیبایی بصری هم دارد. این سیستم آبیاری با هر نوع فشار آبی كار می‌كند به همین دلیل این قابلیت را ایجاد می‌كند كه در هر شرایط جغرافیایی قابل استفاده باشد.
یكی دیگر از مزایای این سیستم نسبت به مشابه خارجی آن عدم گرفتگی سیستم به دلیل ناخالصی و سختی‌های آب است. ضمن اینكه این امكان را فراهم می‌كند در باغ‌هایی كه برق هم وجود ندارد نیز بتوان از آن استفاده كرد.

محرم پور تاكید كرد: در سالهای آینده در كشورهای خاورمیانه و دنیا كمبود آب مساله بسیار مهمی خواهد بود. طراحی این سیستم علاوه بر خدمت به حوزه كشاورزی از نظر اقتصادی نیز بسیار قابل توجه است. در آینده صنعت آب جای صنعت نفت را در كشورمان خواهد گرفت.

وی یادآور شد: هزینه اجرای این سیستم آبیاری زیرسطحی برابر با سیستم آبیاری قطره‌ای سطحی است به همین دلیل استقبال خوبی از این سیستم آبیاری شده است.
بر اساس همكاری‌های شركت ما با وزارت جهاد كشاورزی، كشاورزان می‌توانند برای اجرای سیستم آبیاری زیرسطحی در زمین‌ها و باغ‌های خود به ازای هر هكتار 60 میلیون تومان كمك بلاعوض از جهاد كشاورزی دریافت كنند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است