علم بهتر است شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

نگهداری از 30 هزار نمونه زیستی؛ در بانك ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران+فایل صوتی

مدیركل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان محیط زیست گفت: سال 1401 دوبرابر سال 1400 نمونه زیستی از حیات‌وحش جمع‌آوری شده است. بیش از 30 هزار نمونه زیستی در مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران نگهداری می‌شود.

1402/02/19
|
10:17
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمد مدادی مدیركل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان محیط زیست در گفت و گو با «علم بهتر است» اظهار داشت: بانك نمونه‌های زیستی موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان محیط زیست از سال 1385 فعالیت خود را آغاز كرده است. وظیفه این بخش جمع آوری نمونه‌های بافتی از گونه‌های حیات وحش و جمعیت‌های مختلف آن برای اهداف مطالعاتی و پژوهش‌های ژنتیكی است.

مدادی تصریح كرد: برای حفاظت از تنوع ژنتیكی گونه‌ها و جمعیت‌ها نیاز به اطلاعاتی از وضعیت ژنتیكی آنها داریم. وقتی نمونه‌های بافتی به حد كافی برای مطالعه درباره یك جمعیت برسد مطالعه ژنتیكی روی آنها آغاز و برنامه‌های مدیریت آن گونه جانوری آغاز می‌شود. بانك نمونه‌های زیستی وظیفه دارد زیرساخت‌های لازم برای انجام این مطالعات را فراهم كند.

وی افزود: از 80 نمونه زیستی از حیات وحش كه وضعیت حساس‌تری نسبت به گونه‌های دیگر دارند بالغ بر 50 هزار نمونه جمع‌آوری و نگهداری شده است.

مدیركل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان محیط زیست گفت: سال 1401 دوبرابر سال 1400 نمونه زیستی جمع‌آوری كردیم. محیط‌بانان نقش اصلی در نمونه‌برداری از حیات وحش را ایفا می‌كنند.

وی افزود: یكی از اهداف عمده جمع آوری این نمونه‌ها كاهش نمونه‌برداری از طبیعت است. تحقیق و پژوهش بر روی نمونه‌های ذخیره شده انجام می‌شود و خروجی این مطالعات در حفاظت از حیات وحش به ما كمك می‌كند.

مدادی افزود: یكی از شرایط همكاری با مجموعه ذخایر ژنتیكی سازمان محیط زیست و در اختیار قرار دادن نمونه‌ها به محققان و پژوهشگران این است كه پس از تحقیق و پژوهش نتایج را در اختیار مجموعه ما نیز قرار دهند.

وی در پایان خاطر نشان كرد: هزینه تجهیزات و نگهداری ذخایر ژنتیكی حیات وحش تامین شده است. ظرفیت نگهداری حدود 30 هزار نمونه زیستی در این بانك زیستی فراهم شده است.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است