علم بهتر است شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

نمونه‌ سلولی 26 گونه جانوری در حال انقراض ذخیره می‌شود+فایل صوتی

رئیس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران گفت: مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران طی سه سال آینده از 26 گونه جانوری در حال انقراض نمونه‌برداری می‌كند. نمونه‌های نگهداری شده در این مركز سلول‌های قابل تكثیر است.

1402/02/20
|
12:39
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، رضا آذربایجانی رئیس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران در گفت و گو با «علم بهتر است» اظهار داشت: بانك سلولی گونه‌های جانوری در معرض تهدید در مركز ملی ذخایر ژنتیك ایران راه اندازی شده است. در این مركز نمونه‌برداری از گونه‌های در حال انقراض شامل «پلنگ، یوزپلنگ و خرس سیاه» نگهداری می‌شود. داشتن یك نمونه كه برای سالیان سال می‌شود بر روی آنها تحقیق و توسعه انجام داد بسیار ارزشمند است.

وی افزود: نمونه‌های نگهداری شده در این مركز سلول‌های قابل تكثیر است. در سه سال آینده نیز این مركز بر روی 26 گونه جانوری در حال انقراض فعالیت می‌كند.
با نمونه برداری از منابع زیستی در حال انقراض قصد داریم اگر روند پیشرفت تكنولوژی احتمال احیا از طریق روش‌های مختلف را فراهم كرد؛ بتوانیم در 100 سال آینده بار دیگر با استفاده از سلول‌های اولیه قابل تكثیر آن گونه‌های جانوری آنها را احیا كنیم.
متاسفانه ما یوزپلنگ پیروز را نداریم؛ ولی نمونه‌های سلولی این یوزپلنگ را در این مركز نگهداری می‌كنیم و امیدواریم روزی بتوانیم این گونه جانوری را احیا كنیم.

رئیس مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران تصریح كرد: در فاز اول نمونه برداری از 26 گونه جانوری در حال تهدید آغاز شده است كه این گونه‌های جانوری از سوی سازمان محیط زیست اعلام شده است. تدام اینكار به حمایت‌های مالی سایر دستگاه‌های ذیربط نیاز دارد. در فاز اول حداقل به 20 میلیارد تومان بودجه نیاز داریم. سازمان حفاظت از محیط زیست وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد؛ ما از مجلس و دولت انتظار داریم به این مساله ورود كند و نگاه ویژه ای به این مساله داشته باشند. این یك مساله ملی است و بخش خصوصی هم می‌توانند در این پروژه مشاركت كنند.

آذربایجانی در پایان یادآور شد: تعداد بانك‌ سلولی حیات وحش در دنیا بسیار اندك است و این اقدام ما در آینده ارزش بسیار زیادی برای كشور خواهد داشت.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است