علم بهتر است شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

سامانه‌ تبدیل تگرگ به باران بومی‌سازی شد+فایل صوتی

محققان یكی از شركت‌های دانش‌بنیان كشورمان به منظور كاهش خسارات ناشی از تگرگ سامانه‌ای را بومی سازی كردند كه قادر است تگرگ را به باران تبدیل كند.

1402/02/23
|
14:42
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، عطا رحیمی مدیر فنی و مهندسی شركت دانش بنیان سازنده سامانه تبدیل تگرگ به باران در گفت و گو با «علم بهتر است» درخصوص ویژگی‌های این دستگاه اظهار داشت: ایده اولیه ساخت این دستگاه به 15 سال پیش بازمی‌گردد. اساس عملكرد این دستگاه، گاز استیلن است. این دستگاه از طریق این گاز با ایجاد انفجارهای متوالی و تولید امواج صوتی با برد 14 كیلومتر هر 8 ثانیه یكبار این امواج انرژی به داخل ابرهای حاوی تگرگ شلیك و در رشد و ایجاد تگرگ اختلال ایجاد و آنها را به باران تبدیل می‌كند. به این ترتیب سامانه ضد تگرگ در زمان بارش تگرگ با ایجاد صدای بلند تگرگ را به باران تبدیل خواهد كرد.

رحیمی افزود: این سامانه قادر است با پوشش 100 هكتار باغ از خسارات ناشی از تگرگ جلوگیری به عمل آورد و 90 تا 95 درصد خسارت‌های ناشی از تگرك را كاهش می‌دهد و سازمان مكانیزاسیون جهاد كشاورزی برای خرید این دستگاه به كشاورزان تسهیلات ارایه می‌دهد.

مدیر فنی و مهندسی این شركت دانش بنیان تصریح كرد: خسارت تگرگ علاوه بر از بین بردن محصول همان سال به تنه درخت نیز آسیب می‌زند و ممكن است درخت تا 2 سال محصول ندهد در نتیجه استفاده از این دستگاه مانع خسارت‌های بزرگ به كشاورزان وباغداران می‌شود. قیمت به روز این دستگاه 300 میلیون تومان است كه در مقابل خسارت میلیاردی وارده به باغداران بسیار ناچیز است.

وی تصریح كرد: صادرات این دستگاه از 8 سال پیش آغاز شده است و تقاضای خرید این دستگاه زیاد است. همكاران ما مشابه این دستگاه را در تركیه تولید می‌كنند و به كشورهای دیگر صادر می‌كنند.

این دستگاه هوشمند است و اپراتورها از 5 طریق نرم افزار موبایل، كد دهی، تماس تلفنی، ریموت و خود دستگاه می‌توانند این دستگاه را فعال كنند. این دستگاه به صورت اتوماتیك و در لحظه تگرگ فعال نمی‌شود؛ بلكه كشاورزان و باغداران بسته به تجربه و شناسایی وضعیت آب و هوا قبل از نزدیك شدن ابر تگرگ زا به منطقه خود دستگاه را فعال می‌كنند. این دستگاه هیچ مشكلات زیست محیطی ایجاد نمی‌كند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است