علم بهتر است شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

كاهش 50 درصدی وزن سازه‌ها با استفاده از سازه‌های «ال اس اف»+فایل صوتی

مدیر بازرگانی و طرح و توسعه یكی از شركت‌های دانش‌بنیان گفت: استفاده از سازه‌های ال اس اف (LSF) سازه‌های سرد نَوَرد شده توسط این شركت دانش‌بنیان منجر به كاهش 50 درصدی وزن سازه‌ها می‌شود.

1402/05/01
|
08:38
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، علی اكبر خادمی مدیر بازرگانی و طرح و توسعه یكی از شركت‌های دانش بنیان در گفت و گو با «علم بهتر است» با بیان اینكه این شركت در زمینه تولید، طراحی و مونتاژ، ساخت و اجرای قاب‌های سبك فولادی نَوَرد شده فعال است، اظهار داشت: یكی از نیازهای اصلی كشور، این سازه‌های سبك است؛ چرا كه این قاب‌ها علاوه بر مقاومت در برابر زلزله، موجب كاهش 50 درصدی وزن سازه خواهد شد. ضمن اینكه ساخت یك واحد 100 متری با استفاده از این روش طی 15 روز تا یك ماه به اتمام می‌رسد.

خادمی با اشاره به میزان استحكام این سازه‌ها، توضیح داد: معمولا آنچه كه در رخدادهای لرزه‌ای به عنوان چالش مطرح می‌شود، شكست سقف و دیوار است كه به آن «بار اضافه» گفته می‌شود و ما در این طرح این بارهای اضافه را با استفاده از لانه زنبوری مستحكم كردیم و این روش موجب شده كه امن‌ترین سازه در زمان وقوع زلزله ارائه شود.

وی صرفه اقتصادی را از دیگر مزایای این طرح نام برد و گفت: قیمت این سازه‌ها 20 درصد نسبت به سازه‌های سنتی پایین‌تر است، ضمن آنكه این سازه‌ها بر خلاف سازه‌های پیش‌ساخته مانند كانكس و امثال آن چه به صورت بتنی و یا فلزی، قادر به ذخیره انرژی است و هدر رفت انرژی كمتری را به همراه دارد.

مدیر بازرگانی و طرح و توسعه این شركت، عایق صوت را از دیگر ویژگی‌های این سازه‌های پیش ساخته دانست و افزود: بسیاری از آپارتمان‌ها عایق صوتی نیستند، ولی این سازه‌ها چالش انتقال صوت را مرتفع كرده‌اند. ضمن اینكه به دلیل قابلیت بازیافت از این ساختمان‌ها به عنوان سازه سبز یاد می‌شود.

وی در ادامه یادآور شد: در تولید این سازه‌ها از كناف استفاده می‌كردیم كه استفاده از این مواد موجب ترك خوردن سازه می‌شد؛ از این رو ما در تولید این سازه‌ها از نوعی دیواره‌های مبتنی بر فناوری نانو استفاده كردیم تا این مشكل مرتفع شود و این محصول به زودی رونمایی خواهد شد.

خادمی تصریح كرد: این شركت دانش بنیان دوره‌های نصب كردن قطعات این ساختمانهای پیش‌ساخته را به جوانان جویای كار آموزش می‌دهد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است