علم بهتر است شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

جلوگیری از خروج ارز با بومی‌سازی دستگاه جوشكاری اصطكاكی+فایل صوتی

مدیرعامل شركت دانش‌بنیان «یادمان صنعت پاسارگاد» گفت: با بومی سازی دستگاه جوشكاری اصطكاكی كه یك فرایند اتصال حالت جامد است؛ مانع خروج ارز از كشور شدیم.

1402/05/28
|
09:43
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمدعلی صفرخانیان مدیرعامل شركت دانش‌بنیان «یادمان صنعت پاسارگاد» در گفت و گو با «علم بهتر است» درخصوص بومی‌سازی دستگاه جوشكاری اصطكاكی توسط این شركت دانش‌بنیان، اظهار داشت: فرایند جوشكاری اصطكاكی یك فرایند اتصال حالت جامد است. در این شیوه مولكول‌های دو فلز با جنس متفاوت و حالت جامد بر اثر اصطكاك و حرارت بالا به یكدیگر متصل می‌شوند.

وی افزود: به عنوان مثال از طریق این فرآیند، آلومینیوم با دمای ذوب 700 درجه سانتی‌گراد را می‌توانیم به فولاد با دمای ذوب هزار و 700 درجه سانتی‌گراد متصل كنیم.

صفرخانیان افزود: دستگاه جوشكاری اصطكاكی با عملكرد یكسان ولی در قطرهای متفاوت و بر اساس نوع آلیاژهای متصل شده به یكدیگر طراحی و ساخته می‌شوند. با بومی‌سازی این دستگاه دیگر نیازی به واردات آن نداریم.

مدیرعامل این شركت دانش‌بنیان گفت: فناوری این دستگاه پیش از این در اختیار ما نبود ولی اكنون این دستگاه با قطرها و قدرت‌های مختلف و با استانداردهای بین‌المللی در كشور تولید می‌شود.
قیمت دستگاه‌ جوشكاری اصطكاكی وارداتی معادل 3 میلیارد تومان است ولی دستگاه بومی سازی شده معادل 900 میلیون تومان است؛ تولید این دستگاه مانع خروج ارز از كشور می‌شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
علم بهتر است