علم بهتر است شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

مدیرعامل شركت ملی پُست: ارسال بیش از 1 میلیون جلد كتاب به 850 هزار آدرس در نمایشگاه مجازی كتاب

رمضانعلی سبحانی فر معاون وزیر ارتباطات با تاكید برنقش پُست در ترویج علم و برگزاری نمایشگاه مجازی كتاب در سال گذشته گفت: در نمایشگاه مجازی كتاب در بهمن ماه سال گذشته 1 میلیون و 200 جلد كتاب به 850 هزار آدرس توسط پُست ارسال شد.

1400/07/18
|
11:34
|

مبدأ و منشأ پُست در جهان، ایران دوره هخامنشی بوده است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیر و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شركت ملی پُست به مناسبت روز پُست درباره تاریخچه پُست و تلگراف در ایران به برنامه "علم بهتر است" گفت: مبدأ و منشأ پُست در جهان، ایران دوره هخامنشی بوده است. در این دوره چاپارها نامه ها را از حاكم‌های مركزی به زیرمجموعه‌ها می‌رساندند. واژه پُست از پوست گرفته شده است.نوشتاری بر روی این پوست‌ها نوشته می‌شده است. در اصل كلمه پُست برگرفته از زبان فارسی است.
وی افزود: این خدمات مختص به دستگاه حكومتی بود اما به فرمان امیركبیر این خدمات برای مردم هم در نظر گرفته شد. اولین دیوانسالاری كشور در بند اول اساسنامه وزارت ارتباطات، حمل و نقل و بنه و مسافر را برعهده پست نهاده است. بهتر است بدانیم رنگ زرد تاكسی‌ها برگرفته از پُست بوده و سند ملكی ساختمان اولیه پُست كه در میدان امام(ره) واقع است به نام اداره پُست و گمركات است كه به نوعی از همان ابتدا بخش‌های اقتصادی و حمل و نقل زیرمجموعه پُست بوده است. از همان ابتدا پاكت‌ها و بسته های كوچك توسط پُست ارسال می‌شد اما این اواخر با ورود اقتصاد دیجیتال و كسب و كارهای جدید و تغییر رویكرد جامعه، بسته‌هایی بزرگتر و حجیم‌تر تا سقف 30 كیلو توسط شركت ملی پُست جابجا می شود.

ورود كرونا؛ خدمات پُستی را افزایش داد
مدیرعامل شركت ملی پُست با اشاره به تغییرات رویكرد پُست به ویژه در ایران گفت: با ورود ویروس كرونا به كشور تغییرات با سرعت بیشتری اعمال شد و اقتصاد دیجیتال و خرید و فروش‌های اینترنتی توسعه یافت. شركت پُست در این زمان با مشكلات زیادی روبرو شد چرا كه برای تجزیه و بسته بندی پاكت‌های كوچك به مكان كوچكی نیاز داشت اما ارسال بسته‌های حجیم نیاز به فضای بزرگی داشت كه موجب شد مراكز شركت پست طی 1 سال و نیم گذشته توسعه یابد. اگر در گذشته یك خودروی پست می‌توانست با حركت از تهران چندین استان را پوشش دهد در حال حاضر برای هر استان بیش از 10 تا 15 كامیون نیاز است. هر شب بیش از 200 كامیون حركت می كنند و مبادلات كشوری را انجام می‌دهند كه این امكان تا حدودی در بخش خصوصی برای ما فراهم نبود اما با وجود قرنطینه‌ها و محدودیت‌ها 30 درصد ناوگان برون شهری را افزایش دادیم ، 40 دستگاه كامیون و 400 دستگاه وانت به ناوگان اضافه شد.

افزایش مبادلات بین استانی با ایجاد 6 هاب منطقه ای و 20 خط همجواری
وی درباره هوشمندسازی شركت پُست گفت: پیش از این تمامی بسته ها از سراسر كشور به تهران می‌آمد و از تهران پخش می‌شد ولی با ایجاد 6 هاب منطقه ای و 20 خط همجواری مبادلات به صورت بین استانی صورت می‌گیرد و سرعت نقل و انتقال افزایش یافته است. تجهیز هاب‌های منطقه‌ای به سیستم مكانیزه و تجزیه توسط شركت‌های دانش بنیان و راه‌اندازی مركز اصلی تجزیه مبادلات تهران كه تا آخر مهرماه راه اندازی می‌شود كه بزرگترین مركز تجزیه در خاورمیانه خواهد بود سرعت و دقت كار را در بخش های قبول و رهسپاری و توزیع افزایش می دهد. بسیاری طرح های دیگر با هدف خدمت رسانی بهتر در دستور كار شركت پُست است كه خدمات نیابتی از جمله آنها است.

شركت پُست برای ارائه خدمات، مشكل اینترنتی ندارد
سبحانی‌فر با اشاره به اینكه شركت ملی پُست شبكه اینترانتی دارد كه به وسیله آن دریافت و ارسال مرسولات داخلی و خارجی صورت می‌گیرد گفت: در بخش اینترنت با مشكل مواجه نیستیم اما كرونا پروازهای خارجی كشور را كاهش داد و موضوع دیگر تحریم‌ها بودند كه نتوانستیم از پروازهای متناسب استفاده كنیم كه پُست را با مشكلاتی مواجه كرد.

حذف واسطه‌ها و رونق‌بخشی به كسب و كارها از خدمات پُست نوین است
وی افزود: شركت پُست با حذف واسطه‌ها توانسته كسب و كارها را رونق بیشتری ببخشد. تا به امروز حدود 15 هزار فروشگاه با شركت پُست كار می كنند كه بعلاوه آن فروشگاه "ای بازار" پُست و افتتاح روستا باز در آینده نزدیك جهت فروش محصولات روستایی به صورت مستقیم و بدون واسطه از این جمله است.

به زودی؛ نامه‌های اداری با روش الكترونیك ارسال می‌شوند
سبحانی‌فر به تفاهم نامه پُست با نهاد ریاست جمهوری اشاره كرد و اظهار داشت: ضمن اینكه تفاهم نامه ای را با ریاست جمهوری در راستای خدمات پستی الكترونیك امضا كرده ایم و به این وسیله مردم می توانند از پایان مهرماه از خدمات دولت الكترونیك استفاده كرده و با مراجعه به باجه‌های پُست، نامه‌های خود را به صورت الكترونیكی به ادارات دولتی بفرستند و به صورت الكترونیكی پاسخ آن را از طریق كد رهگیری دریافت نمایند.
وی یادآور شد: همچنان نامه از طریق پُست رد و بدل می شود كه نامه‌های فدایت شوم بیشتر در فضای مجازی است و بیشتر این نامه‌ها اداری است.

مجوز كسب و كارهای اینترنتی به تاییدیه مكانی شركت پُست نیاز دارد
مدیرعامل شركت ملی پُست در پاسخ به اینكه آیا برای كسب و كار اینترنتی باید كد پُستی دریافت كرد یا خیر ؟ گفت: برای كسب و كارهای اینترنتی باید "ای نماد" از وزارت صمت اخذ شود و برای تاییدیه مكانی، سامانه جامع تجارت الكترونیك از اداره پست جایگاه مكانی را استعلام می كند كه با تایید پُست مجوز صادر می شود.

در نمایشگاه مجازی كتاب بیش از 1 میلیون جلد كتاب به 850 هزار آدرس ارسال شد
وی در پاسخ به اینكه پُست و تلگراف چقدر توانسته به ترویج علم كمك كند؟ گفت: پُست در این بین نقش اساسی داشته است. به عنوان مثال بهمن ماه سال گذشته نمایشگاه مجازی فروش كتاب راه‌اندازی شد كه فروش آن از نمایشگاه فیزیكی بسیار بیشتر بود. ضمن اینكه هزینه‌های آن بسیار كمتر بود. در نمایشگاه مجازی كتاب طی 10 روز بیش از 1 میلیون و 200 هزار جلد كتاب به فروش رسید و توسط پست به اقصی نقاط كشور ارسال شد. در نمایشگاه‌های فیزیكی حدود 1200 ناشر شركت می كردند اما تعداد آنها در این نمایشگاه مجازی به 1800 مركز نشر رسید و این كتاب ها به 850 هزار آدرس توسط شركت پُست ارسال شد كه 70 میلیارد تومان برای صنعت نشر عایدی داشت. همینطور 5 مركز نوآوری به زودی افتتاح می‌شوند كه استارت آپها زیر مجموعه این مراكز هستند تا بتوانند با كارآفرینی و حذف واسطه‌ها علم را در زمینه اقتصاد دیجیتال گسترش دهند و كسب و كار پُست را هم رونق ببخشند.
سبحانی‌فر در پایان این گفتگوی رادیویی خاطرنشان كرد: در روزهای قرنطینه و تعطیلی همكاران ما بدون مرخصی به مردم خدمات صادقانه ارائه دادند و در گروه اول ارائه خدمات ضروری قرار گرفتند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است