پشت صحنه شنبه تا سه شنبه از ساعت 21:00 به مدت 55 دقیقه

كوروش زارعی: هنرستان سوره تعطیل نشده و قرار نیست تعطیل شود+فایل صوتی

مدیر بخش نمایش حوزه هنری با اطمینان به علاقمندان به رشته تئاتر گفت: هنرستان سوره تعطیل نشده و قرار نیست تعطیل شود. فقط هنرستان به خاطر بحث كرونا در ترم جدید ورودی نگرفته است. قطعاً با بهبود شرایط ؛ دوباره به شرایط عادی بر خواهیم گشت.

1400/06/09
|
14:43

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، كوروش زارعی، بازیگر كارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون و مدیر بخش نمایش حوزه هنری در گفتگوی تلفنی با برنامه پشت صحنه رادیو تهران درباره ماجرای اخیر درباره هنرستان سوره دختران و اعلام تنفس برای بررسی وضعیت رشته نمایش این هنرستان بیان كرد: من در ابتدا گله‌ای از هم‌صنف‌ها، همكاران و دوستان عزیز هنرمند دارم. واقعاً در فضای مجازی وقتی من اطلاعاتی كامل درباره موضوعی ندارم نباید اظهار نظر كنم. ما چرا فكر می كنیم باید درباره هر چیزی اظهار نظر كنیم؟. گاهی بی احترامانه، خیلی توهین‌آمیز به آدم‌های محترمی كه برای فرهنگ و هنر این مملكت كار می‌كنند، همه دوست، رفیق و همكار هستیم و همه دلمان برای هنر و مخصوصاً تئاتر می‌تپد. هیچ كس حاضر نیست در این شرایط بد و بحرانی كرونا كه به تئاتر لطمه وارد كرده، خودمان هم لطمه جدیدی وارد كنیم. كمی این اظهار نظرها بی‌انصافی است و اظهارنظرهای درستی نیست.

وی ادامه داد: قرار نیست هنرستان هنرهای زیبا در رشته تئاتر دختران تعطیل شود. اصلاً چنین بحثی در آن و در حوزه هنری وجود ندارد. تئاتر هنر و رشته‌‌ای عملی است. یعنی وقتی شما هنرجویی را می‌پذیرید باید با او بدن و تنفس كار كنید، اتود بزنید و تمرین كنید و كارگاه ها عملی و حضوری داشته باشید. الان نزدیك به دو سال است كه فضای آموزشی ما به خاطر كرونا دچار بحران شده و تعطیل است. سال تحصیلی جدید هم همینطور است. یعنی قرار نیست آموزش و پرورش كلاس‌ها را حضوری برگزار كند و ما نمی‌دانیم كه این كرونا تا كی گریبان ما را خواهد گرفت و می گویند حالا حالاها با ما هست. از طرفی ما گفتیم كه ترم جدید در سال 1400 پذیرش ندارد. این رشته برای بچه‌هایی كه در سال‌های قبل وارد شدند و درس می‌خوانند، ادامه دارد تا آنها فارغ‌التحصیل شوند.

وی افزود: ما باید به لحاظ شرعی و عرفی پول از مردم بگیریم، چون این هنرستان غیر انتفاعی است. خانواده‌ها هم می‌گویند شما كه شهریه می‌گیرید چه یاد بچه‌های ما می‌دهید؟ به نظرم بیش از 70-80 درصد تئاتر عملی است و شاید 20 تا 30 درصد از فضای آن تئوری باشد آن هم در هنرستان.‌ ما در دانشگاه نیستیم كه حالا بگوییم 40-50 درصد تئوری و 50-60 درصد عملی است.

زارعی در پاسخ به اینكه اگر نوجوانی بخواهد وارد این رشته شود با این شرایط چه تكلیفی دارد؟ گفت: قطعاً كسی در رشته هنری در رشته های هنری كه عملی است، كلاس حضوری نخواهد داشت، حتی گرافیك و نقاشی و... اینها هم بخشی از كارهای عملی هستند، حتی رشته طراحی صحنه كه یك كار عملی است. آیا شما راضی هستید در این شرایط كرونا ، دختر و پسر نوجوانتان را حضوری سركلاس بفرستید؟ الان همه خانواده‌ها در مقاطع ابتدایی و راهنمایی نگران هستند و می‌گویند كه ما بچه‌هایمان را سركلاس حضوری نمی‌فرستیم، اگر مدارس باز باشد. اعتراض به وزارت آموزش و پرورش دارند كه شما چطور می خواهید كلاس حضوری برگزار كنید و من بچه ام را سركلاس نمی‌فرستم.

وی ادامه داد: تئوری هم كه فایده ندارد. ما 30 درصد تئوری می توانیم درس بدهیم، مثلاً ایسم‌ها، تاریخ تئاتر، تاریخ تیاتر جهان را بگوییم و بقیه چه می شود؟ شما بعداً نمی گوید كه بچه من شهریه داده و وارد هنرستان شده و فارغ التحصیل شده و هیچ از تئاتر نمی فهمد؟ او بعد باید وارد دانشگاه شود، می‌‌پرسند كه تو كجا درس خوانده ای؟

بزرگی پرسید: جواب بچه هایی كه الان علاقه مند به رشته نمایش هستند را چه بدهیم؟
زارعی پاسخ داد: اگر علاقه‌مند است باید تشویقش كنید و بگویید كه شما یك رشته غیر عملی را بخوانید. به هرحال دانشگاه باز است و می‌توانید در دانشگاه حضور پیدا كنید و در دانشگاه رشته تئاتر و سینما بخوانید. به هر حال باید در یك فضای بسته به نام پلاتو این بچه‌ها تمرین كنند. خدای ناكرده برای یكی از بچه‌های مردم اتفاقی بیفتد چه كسی جوابگو است؟ آیا هنرستان سوره متهم نخواهد شد كه تو بچه من را از بین بردی؟ الان هم انقدر ویروس دلتا خطرناك است و سریع انتقال پیدا می‌كند. سلامت بچه‌ها و دختران ما خیلی واجب تر از این است كه ما امسال یك ترم جدید ورودی بگیریم.
زارعی درباره برقراری این رشته برای پسران بیان كرد: ما در سوره فقط مدرسه دختران داریم و پسران نداریم. هنرستان سوره كه مربوط به حوزه هنری است، فقط خواهران است. مركز هنرهای نمایشی حوزه هنری در این ماجرا هیچ دخالتی ندارد، هنرستان سوره زیر نظر معاونت آموزشی در حوزه هنری است.

وی درباره دیگر رشته‌ها اظهار كرد: آنها اكثرا غیر حضوری هستند و در فضای اینستاگرام و غیره كلاس دارد. آنها مثلاً می توانند اتود خودشان را به واسطه سیستم‌های گرافیكی انجام دهند و ارسال كنند و با حضور غیرفیزیكی می‌شود این كار را انجام داد. بخشی از درس‌ها را حضوری تحویل داد و برگشت. اما در تئاتر باید 3-4 ساعت در پلاتو باشی، تمرین و اتود كنی و باید چهره به چهره باشی كه برای بچه ها خیلی خطرناك است. هنرستان سوره تعطیل نشده و قرار نیست تعطیل شود. فقط هنرستان به خاطر بحث كرونا در ترم جدید ورودی نگرفته است. قطعاً با بهبود شرایط ؛ دوباره به شرایط عادی بر خواهیم گشت.

در بخش دیگری از این برنامه محمدرضا ایمانیان كارشناس برنامه درباره شیوه اطلاع‌رسانی و برگزاری كلاس برای مقاطع بالاتر گفت: آیا بهتر نبود به شیوه اقناع كننده این اطلاع رسانی انجام شود؟ مدیر رسانه حوزه هنری عنوان كردند كه برای بازنگری كیفیت آموزش هنرستان هم ما یك تنفس موقتی می‌دهیم، نزدیك به یك سال و چندین ماه است كه فعالیت‌های فرهنگی و هنری و آموزشی عملا تعطیل و غیر حضوری است، چه فرصتی مناسب‌تر از این یك سال و چندماه برای بازنگری‌ها؟ چرا باید در آستانه سال جدید به یكباره باید شاهد چنین بازنگری‌ها باشیم؟

زارعی گفت: البته تیم جدیدی كه الان به حوزه هنری تشریف آوردند، واقعا از روزی كه حضور پیدا كردند كلا در همه امور بازنگری انجام می‌دهند. این به این معنا نیست كه از الان بخواهند انجام دهند. كارها شروع شده است و سند تحول حوزه هنری تنظیم شده است و اتفاقات جدیدی رقم خواهد خورد. در بخش آموزش هم دوستان انصافا از وقتی آمدند، روی این موضوع كار می كنند و فقط مربوط به این نیست. این كه حالا باید یك بیانیه درست صادر می شد، شكی در آن نیست. بعضی اوقات چیزهایی است كه آدم باید بپذیرد. ولی حقیقتاً دوستان ما در معاونت آموزش و بخش‌های مختلف حوزه هنری دارند روی ساختار بازنگری می كنند كه ان‌شاءالله حوزه هنری بتواند در دوره جدید قدرتمند با ایده های جدید و رو به جلو سرعت فزاینده‌ای در تولیدات و كارهای فرهنگی و هنری داشته باشد.

زارعی گفت: وظیفه ما است كه پاسخگو باشیم. هر تشكیلاتی باید پاسخگو باشد و من هم به عنوان خادم شما در حوزه هنری و در بخش نمایش انجام وظیفه كردم. امیدوارم كه پاسخ من دوستان را متقاعد كرده باشد. ان‌شاءالله دوباره هنرستان سوره فعالیت خودش را ادامه خواهد داد، با یك عملكرد و رویكرد جدید و با اتفاقاتی كه رو به جلو باشد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پشت صحنه