صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21 تا 22 به مدت 60 دقیقه

محمد کارت، کارگردان فیلم سینمایی "شنای پروانه"، فیلم برگزیده‌ی مردمی و برنده‌ی پنج سیمرغ بلورین از سی و هشتمین جشنواره‌ی فیلم فجر با مجریان صحنه‌ی رادیو تهران در مورد فیلمش گفتگو کرد.

وی که با شنای پروانه در بخش "نگاه نو" در جشنواره‌ی فیلم فجر نخستین فیلمش را به داوری گذاشت در مورد ساخت آن، بیست و سوم بهمن در رادیو تهران گفت: به عنوان نخستین فیلم برای اکران در جشنواره، تجربه‌ی سختی را گذراندم. ساخت فیلم شنای پروانه از سال 95 با تایم محدود و فیلنامه‌ای پر از فراز و نشیب و لوکیشن‌های بسیار و بودجه‌ای معقول و محدود آغاز شد.

وی افزود: تیمی که برای ساخت فیلم در کنار هم قرار گرفتند تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدف کردند و سرانجام شب گذشته نتیجه‌ای که همگی دوست داشتیم، همان بهترین فیلم از نگاه مردم بود که بالاخره به ان دست یافتیم.

محمد کارت گفت: همیشه معتقدم هر کسی هر جا هر تلاشی می‌کند اگر صادقانه باشد خداوند دستش را خالی نخواهد گذاشت. برای ساخت فیلم شنای پروانه هم ما توانستیم نتیجه‌ای لذت بخش را از ساخت این فیلم دریافت کنیم. عوامل و گروه سازمنده هم از همان نخست، دوست داشتند فیلمی بسازند که دغدغه‌ی مردم و دغدغه‌ی آموزش سبک زندگی سلامت را داشته باشد. از دیدن فیلم فقط سرگرم نشده باشند بلکه دستاوردی از فیلم که همان فکر به زندگی فردی و اجتماعی است نصیبشان شود.

وی خاطرنشان کرد: بنده سعی کردم در چندین سینمایی که فیلم پخش شد در شمالی ترین و جنوبی ترین نقاط تهران حضور داشته و از روبرو مردم را در هنگام تماشای فیلم ببینم. خوشحالم که مردم در هنگام دیدن فیلم کاملا متمکز به پرده‌ی سینما بوده و معلوم بود از دیدنش به فکر فرورفته‌اند. انقدر تماشاگران با دقت به فیلم نگاه می‌کردند که فکر می‌کنم تمامی عوامل فیلم به هدفشان که همان دستاوردهای فردی و اجتماعی برای تماشاگر بود رسیده‌اند.

کارت در جواب مجری صحنه که پرسید نظرش در مورد جایزه نگرفتن جواد عزتی برای بازی در شنای پروانه چیست؟ گفت: با احترام به نظر داوران جشنواره، وقتی فیلمی در 12 رشته نامزد می‌شود، حتما کسی که کاراکتر اصلی فیلم را بازیگر کرده طبیعتا انسان ویژه‌ای بوده توانسته زحمات همکارانش را درست معرفی کند.

وی افزود: از ابتدا کاراکتر حجت در شنای پروانه، حجت فیلم بود. جواد عزتی ثابت کرده که بازیگری توانمند و ویژه است. حجت فیلم ما استحقاق جایزه گرفتن داشت اما نظر داوران به شدت احترام برانگیز است. معتقدم جایزه نیست که به انسان‌ها اعتبار می‌دهد بلکه انسان‌ها هستند که به جایزه‌ها اعتبار می‌دهند.

این کارگردان در مورد آنکه هدف تیم سازنده‌ی فیلم بیشتر از گرفتن سیمرغ، به تفکر وا داشتن تماشاگر بوده گفت: فکر میکنم محتوایی مد نظر مخاطب است که برایند زندگی روزمره‌ی او باشد. جامعه‌ی امروز ایران مسائلی را می‌خواهد که دور از مردم نبوده و کارکرد سرگرمی تنها هدفش نباشد. فیلم شنای پروانه توانسته است تماشاگر را با خودش رو در رو کرده و یک آیینه‌ی اجتماعی در مقابلش قرار دهد.
کارت ادامه داد: شنای پروانه، تماشاگر را سرگرم می‌کند و برایش قهرمان می‌سازد. فیلمی که قهرمان ساز واقعی است می‌تواند در سینمای ایران جایگاه داشته داشته باشد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • کرونا بلایی آسمانی است/ عکس انداختن های مکرر، باعث شد بیمار شوم+فایل صوتی

  • سعید راد: بازی در سریال دل اشتباه بود+فایل صوتی

  • اصلاحات جدید قوانین قضایی در راه است/ حکم پدر رومینا قابل فرجام خواهی است+فایل صوتی

  • بورس یکی از بهترین بازارها برای سرمایه گذاری است+فایل صوتی

  • علیرغم تمامی تهدیدات؛ گاندوی 2 را می سازیم+فایل صوتی

  • کنکور امسال بسیار متفاوت خواهد بود+فایل صوتی

  • از روزهای درد نگفتم ولی از روزهای درمان می‌گویم/ طوری در قلب مردم نفوذ کردم که کسی عصای دستم را نبیند+فایل صوتی

  • امکان برگزاری آنلاین جشنواره فیلم فجر وجود ندارد+فایل صوتی

  • آقازاده فقط یک فصل دارد/ تا به این لحظه از نظر سانسور محتوا در فشار شدید قرار نگرفته ایم+فایل صوتی

  • سرطان لوزالمعده دلیل مرگ ماه چهره خلیلی/ با شایعه پراکنی خاطر خانواده اش را مکدر نکنید+فایل صوتی