صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21 تا 22 به مدت 60 دقیقه

معصومه‌ی ابتکار یکی از چهره‌های سیاسی کشورمان در گفتگوی تلفنی با برنامه‌ی صحنه‌ی رادیو تهران در رابطه با فعالیت‌های این زیرمجموعه‌ی نهاد ریاست جمهوری و اولویت‌های آن برای مخاطبان رادیو تهران مواردی را عنوان کرد.

معاون امور زنان و خانواده‌ی رییس جمهوری در مورد معنی "حقوق زنان" در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: خداوند می‌فرماید زن و مرد را از نفس واحده خلق کرده و در ذات انسانی زن و مرد هیچ تفاوتی وجود ندارد. با این وجود تفاوت آنان در نقش‌ها و مسئولیت‌ها و جایگاه‌های اجتماعی آنان است. پس وقتی در مورد حقوق زن و مرد صحبت می‌شود و به فراخور آن تفاوت‌ها دیده می‌شود هدف، تبعیض میان زن و مرد نیست.
وی افزود: اما آنچه که از همه مهمتر می‌نماید آن است که بی‌شک بهترین دستور کار در قرآن آمده است اما اینکه چقدر این مسائل را در تبدیل به قانون و در عمل رعایت کرده باشیم محل تردید است. تلاش ما بر این است که بتوانیم تکلیف قانونی و بحث جایگاه زن و موضوع عدالت جنسیتی را که نگرشی قرآنی است به بهترین نحو انجام دهیم.

این مسئول در بدنه‌ی دولت، اشاره کرد: طرحی بر مبنای عدالت جنسیتی در هشت محور و 176 شاخه تصویب شده و ملاک عمل برای بهبود و تحقق حقوق زنان این شاخص‌ها به تمامی دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است. ما از آنان خواستیم که برنامه بنویسند. استانها در این زمینه گام اول را برداشتند و ما با 31 استان نیز موافقت‌نامه امضا کردیم تا هر استانی با کمک دانشگاه‌ها و تشکل‌ها و مدیران به طور خاص برای استان خود برنامه بنویسد.
وی افزود: در حال حاضر و پس از گذشت دو سال هر استانی با اقتضائاعات فرهنگی، بومی و اجتماعی خاص خود برای احقاق حقوق و بهبود وضعیت زنان و خانواده طرح هایی را برای اجرا تنظیم کرده است.

ابتکار در ارتباط با بحث لایحه‌ی حمایت از خانواده نیز گفت: ما شورای فقهی و حقوقی و اداره‌ای هم با این عنوان داریم که بر اساس نیاز جامعه لوایحی تنظیم کرده و تا کنون برخی از آن‌ها هم تصویب شده و برخی هم در دست اقدام است. اخیرا نیز لایحه ای را ارایه کردیم که پس از ماجرای قتل "رومینا" مورد بررسی قرار گرفت و موضوع آن نیز بحث بازنگری قانون مجازات پدر در شرایط قتل فرزندش است.
وی اظهار داشت: هم‌اکنون همه‌ی ارزیابی‌های حقوقی کارشناسان و حقوقدانان بر این مساله توافق دارد که "پدر در برابر قتل فرزندش باید مجازاتی سنگین شود" و امیدواریم این لایحه به تصویب برسد.

وزیر سابق محیط زیست در واکنش به انتقاد مجری صحنه‌ی رادیو تهران از این‌که چرا باید اتفاقی مهلک روی دهد تا مسئولان به فکر تغییر و اصلاح قوانین ناقص بیفتند گفت: به طور اخص رسیدگی به این قانون از سال 96 انجام گرفته بود و جزو اولین موضوعاتی بود که در بخش معاونت زنان پیگیری می‌شد و مطالعات و طرح ها برای پیگیری رفع نقائص در این قانون انجام شده است منتها بروکراسی اداری در کشور ما طوری است که در دراز مدت نتایج حاصل می‌شود.
وی با اشاره به این مهم که اگر افکار عمومی نسبت به این موضوعات آگاه باشند و مطالبه‌گری کنند یقینا دولت و مجموعه‌های حکومتی نیز در ارتباط با این موضوعات با توجه بیشتری پیش می‌روند. همیشه دولتمردان نیازمند افکار عمومی چه برای مطالبه گری و چه برای حمایت هستند و اگر منافع عده‌ای در گرو این باشد که چنین اصلاحاتی در قانون انجام نگیرد تنها با پشتیبانی مطالبات افکار عمومی و پیگیری رسانه‌ها احقاق حق صورت می‌گیرد.

معاون رییس جمهور گفت: همه‌ی مشکل ما در کشور حقوقی نیست. ما مشکلات فرهنگی هم داریم و با توجه به این مساله در بخش معاونت زنان رویکردی فرهنگی را پایه‌گذاری کردیم و با همکاری دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش، وزارت علوم و ارشاد مخصوصا در حوزه‌ی خانواده و تحکیم خانواده بسیار جدی کار می‌کنیم زیرا بر این باوریم که اگر خانواده‌ی ایرانی سالم و قوی و پرنشاط باشد جامعه نیز از لحاظ روانی و شخصیتی سالمتر خواهد بود.
وی به عنوان عضوی از گروه ایمونولوژی در دانشگاه تربیت مدرس در مورد کووید‌19 گفت: کووید 19 ویروس خاصی است و هنوز اطلاعات درستی در موردش نداریم. بهترین راه برای مقابله با آن پیشگیری است و بهترین راه پیشگیری رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.

ابتکار در بخشی دیگر از این گفتگو به فواید فضای مجازی اشاره کرده و گفت: باید الگوهای خوب را در فضای مجازی به جامعه معرفی کنیم. معرفی الگوهای موفق زنان مسلمان که با رعایت تمامی شئونات اخلاقی و انسانی و با وجود تنوع و تکثری که در جامعه‌ی ما وجود دارد به اهداف خودشان جامه‌ی عمل پوشانده و جامعه را به سوی پیشرفت سوق داده اند از ضروریات در فضای مجازی است.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360


مرتبط با این خبر

  • در دوران کرونا مردم بیشتر از گذشته به ستاد دیه کمک کردند+فایل صوتی

  • زمانی از کرونا ترسیدم که بینایی‌ام را از دست دادم+فایل صوتی

  • فضای مجازی، موهبتی الهی برای مردم است+فایل صوتی

  • من فرمانبر مردم و فرماندار مسئولان هفتگِل هستم+فایل صوتی

  • انتقاد تند بهنوش بختیاری از مسیح علینژاد:تو طرد شده ی روزگاری+فایل صوتی

  • وقتی بابا می‌رفت نمیدانست سه سال دیگر باز می گردد+فایل صوتی

  • تبعید عضو شورای شهر به غسالخانه را تکذیب می کنم+فایل صوتی

  • "محمدعلی کشاورز" بازیگری را بازی می‌کرد+فایل صوتی

  • قرارداد ساخت قسمت‌های پایانی "پایتخت 6" به زودی منعقد می‌شود+فایل صوتی

  • از فعالیت‌هایم در فضای مجازی پشیمان نیستم+فایل صوتی