صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا سه شنبه از ساعت 21:00 به مدت 55 دقیقه

سیدجواد هاشمی با برنامه صحنه رادیو تهران درباره نامه دکتر کرمانپور، سریال دادِستان ده نمکی، تبلیغ اخیرش برای یک شرکت و تزریق واکسن کرونا توسط شهاب حسینی در آمریکا گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سیدجواد هاشمی بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگوی تلفنی با برنامه صحنه 2 اسفند به همراه دکتر حسین کرمانپور حضور پیدا کرد و به دکتر کرمانپور که در حال گفتگوی همزمان با برنامه صحنه بود به مزاح گفت: او اولین کسی است که هوای هنرمندان را داشته و به هر حال ما خیلی خوشحالیم که یک نفر آمد و یاد هنرمندان افتاد.

سید جواد هاشمی درباره نامه منتشر شده از سوی روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، بیان کرد: من از مخالفان این نامه هستم و یک مصاحبه نیز داشتم. ولی فکر کنید الان آقای دکتر کرمانپور یا هر کس دیگری که متولی انتخاب شرایط برای واکسیناسیون در ایران باشد و اعلام کند که راننده‌های تاکسی اولین نفرات باشد، هیچکس صدایش در نمی آید. تعداد راننده‌های تاکسی را بشماریم و ببینیم که از هنرمندان بیشتر هستند یا کمتر بگویند. بعد همه کارگران کشور، تعداد کارگران ده‌ها برابر هنرمندان است و هیچ کس صدایش در نمی آید. من فکر می کنم تنها قشر مظلوم و محروم که الان شاید حتی بیشتر از کارگران شرایطشان درکرونا خراب است، هنرمندان هستند. یعنی فقط سینماها تعطیل است. چون سینما در سبد خانواده جز ضروریات زندگی نیست. سینما و همه سلبریتی‌های عرصه هنر مخصوصاً آنها که سوپراستار نیستند سقوط کرده اند. ولی بعضی‌هایشان واقعا پول بیمارستان‌شان را هم ندارند.

امامی به بسیاری از کسب و کارهای مردم که با ورشکستگی مواجه شده اشاره کرد و هاشمی در پاسخ گفت: باید ببینید که چه ورشکستگی را می گوییم. اگر کاسبان را می‌گوییم که وضعشان بهتر از هنرمندان است. هنرمندان جانشان به باز بودن سینما و تئاتر بند است، مخصوصاً بچه‌های تئاتر که نابود شدند. من دارم می‌بینم مجموعه بازیگرانی که الان در حال کار و تولید هستند که واقعاً بیشتر از 400 نفر هستند اما مگر هنرمندها فقط بازیگر هستند؟ فیلمبردارها، تدارکاتچی و... بیکار هستند. پروژه ها تعطیل شده و به یک دهم رسیده است. برخی تهیه‌کنندگان فیلم‌ها روی دستشان باد کرده یا کار نمی کنند. یک تعدادی سلبریتی هستند که سر کارند. فوتبالیست ها که الحمدالله وضعشان خوب است و پولشان را می‌گیرند. اگر موفق نشوند پولشان را بگیرند، شکایت می‌کنند. اما ما کجا باید شکایت کنیم؟ من اینها را نگفتم که برای اولویت در واکسیناسیون باشیم. من با این نامه به سه دلیل مخالف بودم. اول اینکه هنرمندان مورد اعتراض مردمی قرار می‌گیرند که شاید فکر می‌کنند هنرمندان خیلی پولدار هستند. این از روی این است که اطلاعات ندارند. به همین دلیل شاید بهتر بود که اصلاً رسانه‌ای شدن این نامه صحیح نبود.

وی ادامه داد: دوم اینکه نوشتن نامه به موقع نبود. شاید بهتر بود که مثلاً می‌گفتند در اولویت سوم هستند. احساس می‌کنم قاطبه مردم می فهمند که هنرمندان شاید سلبریتی ها، به هر حال در یک شرایط دوره رقابتی و در یک شرایط سخت قرار دارند. رقابت اینطور است که علی انصاریان فوت می‌کند و همه دنیا صدایشان در می آید. آن طرف پرویز پورحسینی از همین بیماری فوت می‌کند، سیروس گرجستانی در شرایط کرونایی از دنیا رفت اما کسی صدایش در نمی‌آید. پس می بینیم که هنرمندان با ورزشکاران تفاوت دارند. اگر علی انصاریان فقط هنرمند بود، این اتفاق برایش نمی‌افتاد. اشتباه نکنید، علی انصاریان چون هم فوتبالیست بود و هم هنرمند، این اتفاق برایش افتاد. در مشاغل دیگر هم این اتفاق افتاده است اما این همه مردم را جریحه‌دار نمی‌کند.
هاشمی در واکنش به اظهارات مصطفی امامی مبنی بر اینکه لری کینگ هم از کرونا فوت کرد ولی نامه ای برای در اولویت قرار گفتن هنرمندان زده نشد عنوان کرد: مردم متوجه شرایط هستند. یک مدیریت کارا و یک اجرای بسیار منضبط لازم است که مثلا سالمندان، چه سلبریتی و چه کارگر و چه کارمند، کلاً در اولویت قرار بگیرند.اصلا اسمی از هنرمندان به میان نیامده است. به خانواده‌ام گفته بودم که اگر بگویند از بین هنرمندان، یک نفر برای زدن واکسن داوطلب شود، من این کار را می کنم و داوطلب می‌شوم. اگر مردم می ترسند و سلبریتی ها داوطلب شوند، خیلی‌های دیگر می آیند و واکسن می‌زنند. الان مشکل بعدی هم این است که مردم شک دارند که ایا واکسن‌ها کمکشان می‌کند یا نه.

سید جواد هاشمی در بخش دیگری از گفتگو با برنامه صحنه درباره مسائل و حواشی اخیر پیش آمده برای خودش در حوزه تبلیغات اظهار کرد: من اشتباه کردم و آنهایی که روحشان جریحه دار شد، باید من را ببخشند. راستش را بگویم این را برای اولین بار اینجا می‌گویم که من هول کردم. قرار شد که این مبلغ را به حساب یک خیریه ریخته شود که بچه ها و دختران معلول آن را، چندین بار دیده بودم. همین الان که درباره‌اش صحبت می‌کنم حالم خوب نیست. من گفتم این تبلیغ را برایشان انجام نمی‌دهم. دوستی به من زنگ زد که به خیریه بریزیم، چه؟ من گفتم که اگر برای خیریه مبلغ را پرداخت کنید که مبلغ دندان گیری هم نبود، اشکالی ندارد. هر چه بگوید، من می‌گویم. من دیگر واقعا نرفتم تحقیق کنم و خبر نداشتم که این شرکت چیست. در واتساپ کارهای خیریه‌ شان و فیلم هایی که همان شرکت کار خیریه می‌کرد را برای من به وفور فرستادند. من بابت این فکر نکردن درباره تبلیغات این شرکت در دبی، عذرخواهی کردم اما خدای بالای سرم است. من در مشهد بودم و فکر کردم که دارم کار خیر می کنم، واقعا اشتباه کردم و مجددا از همین جا هم عذرخواهی می کنم.

هاشمی گفت: قطعا به نفع آنها شد و به بدون شک خودشان می‌دانند اما من در هیچ شرایطی با آنها ارتباطی نخواهم داشت. به من تلفن های خصوصی می‌شد که ما چطور جبران کنیم. برخی می‌گویند که هنرمندان نباید تبلیغ کنند. اصلاً چرا نباید تبلیغ کنند؟ من نباید این کار را می‌کردم، این اتفاق برای من به عنوان آدمی که ادعا می‌کند، همراه مردم است، برای کسی که ادعا می‌کند شرایط اقتصادی بدی ندارد، برای کسی که ادعا می‌کند بچه مسلمان است و برای کسی که (در فیلم‌ها) 31 بار شهید شده است، خوب نبود. باید این را بپذیرم. برای همین هم با بقیه برخورد بدی نشد. اما هنرمندان دیگری که آمدند تبلیغ کردند، وضعیت مالی بدی دارند. آخر ما باید این را بفهمیم که چه کار باید کنند؟ چند نفر به من زنگ زدند و گفتند ما عذرخواهی کنیم؟ و گفتم به من ربطی ندارد اما به نظر من نه. یکی اینکه شما چرا عذرخواهی کنید، چون پولش را گرفتید و با همین زندگی تان می گذرد و دوم اینکه عذرخواهی شما دوباره این قصه را از اول رو می‌کند. این به نفع آن شرکت است.

وی درباره همکاری با مسعود ده‌نمکی در سریال "دادِستان" بیان کرد: من و آقای ده‌نمکی زیاد دعوا می‌کنیم. من آقای ده نمکی را دوست دارم، به خاطر اینکه رفتار تندروانه ژورنالیستی گذشته‌اش را کنار گذاشته و الان عقایدش را در تولید فیلم ابراز می کند. این اتفاق بزرگی است و به او احترام می گذارم. یک قسمت سریال دادستان را بیشتر ندیدم. یک سری از مردم می‌گویند خوب است و یکسری می گویند بد است. نقشی که من بازی کردم یک نقش 50-50 و روی لبه تیغ است و صد البته من همیشه نقش‌ها را به کوتاهی و بلندی نمی‌سنجم. به اندازه اثر گذاری روی فیلمنامه می‌سنجم. واقعیتش دیالوگ من و آقای کاسبی که همراه من بودند اینطور نبود. ما در مسیر داشتیم پیش می رفتیم که یک چیز های شعاری اضافه شد که فکر می‌کنم در در فیلمنامه نبود. این نظر کارگردان است و باید از آقای ده‌نمکی بپرسید. من به عنوان بازیگر خودم اصولاً تلاش می کنم که شعار ندهم. شعار به جایش خوب است.شعار یعنی شعور. ما با شعور زندگی می‌کنیم، اما ما کمی شعار زده شده ایم.

هاشمی اضافه کرد: من از این که در این سریال بازی کردم، فعلا پشیمان نیستم.خدا بعد آن را بخیر کند. از همه فیلم هایی که کار کردم، اصولاً دفاع می‌کنم به جز اخراجی های 3 که همیشه منتقد آن بودم و از آن دفاع نمی‌کنم. من نمی توانم قضاوت روی این فیلم کنم. چون فیلمنامه را خواندم و سه ضلع به نظرم داشت. اول اینکه در مورد بخشی از مردم حرف می‌زد که کاملاً صادقانه در سناریو باید از آنها دفاع کرد. دوم مسئله ای است که بهتر است درباره‌اش صحبت نکنم. چون باید سیاسی صحبت کنم و سیاسی نیستم و هنری هستم. سوم اینکه درام جذابی داشت.
هاشمی درباره ضلع دوم اخراجی های 3 ، اظهار کرد: ضلع دوم از ذهنیات کارگردان و سفارش به نویسنده است. این چیزی است که آنها باید جوابش را بدهد. من معتقدم اصولاً باید با قاطبه مردم پیش رفت نه با یک بخشی از مردم. من بازیگرم و فقط بازی می کنم. ببینید خیلی وقت ها مردم با بازیگران زاویه پیدا می‌کنند که چرا آن فیلم را بازی کردی. مثل این است که در تعزیه شمر را کتک می‌زنند اما بالاخره باید در آن مجموعه یکی شمر شود تا آن اثر هنری پیام به مخاطب برساند.

این بازیگر سینما و تلویزیون یاداور شد: هرکسی با پذیرفتن یا نپذیرفتن انتقادات، شخصیت هنری و اجتماعی خودش را نشان می‌دهد. آقای ده نمکی خیلی وقت‌ها می‌پذیرد و خیلی وقتها هم نمی پذیرد. وقتی یاد بگیریم بابت چیزی توهین نکنیم، مشکل حل می‌شود. باید یاد بگیریم و بفهمیم که سلیقه ما ممکن است با سلیقه دیگری تفاوت داشته باشد. اگر چه ممکن است فکر کنیم صد در صد سلیقه ما درست است اما یک درصد درست بود به سلیقه دیگری احترام بگذاریم.

هاشمی درباره مسئله مطرح شده در مورد واکسن زدن شهاب حسینی در امریکا گفت: البته آقای حسینی به خودشان مربوط است و به نظر من کار بدی هم نکردند. اما من اگر بودم، در آمریکا واکسن نمی‌زدم. متاسفانه یا خوشبختانه شرایط من، شرایط خاصی است و شاید این سوال را نباید از من نباید می پرسیدید. من با این شرایط خود می‌گویم، نه. هرگز در آمریکا واکسن نمی‌زدم اما هر جای دنیا که شما کار خوب کنید، خوب است. ولی بعضی وقت ها تعاریف متفاوت می‌شود. انتظار مردم این است که یک آدم خوش نام و دوست داشتنی به هر جای دیگری نه فقط آمریکا، احیاناً برای واکسن زدن نرود. اگر برای واکسن زدن رفته باشد کار خوبی نکرده است. اگر آنجا زندگی می کند، چرا باید نقد کنیم.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.

مرتبط با این خبر

  • سفره داری و رسیدگی به فقرا و مستضعفان ادامه راه ائمه و حرکت امام حسین (ع) است+فایل صوتی

  • چرا شهاب حسینی باید با هجمه روبرو شود؟/ برای پول کار نمی‌کنم+فایل صوتی

  • نامه من بدموقع بود/ از مردم عذرخواهی می کنم+فایل صوتی

  • نازنین فراهانی: ناامید نمی‌شوم+فایل صوتی

  • ارسلان امیری: خانم پناهنده ترجیح می‌داد تی‌تی دیده شود

  • فراستی: بی‌همه چیز بلد است قصه بگوید/ مامان دومین فیلم قابل احترام جشنواره است+فایل صوتی

  • رحیمی‌سام: ایمان نقطه کلیدی شخصیت "آمردان" در "زالاوا" است+فایل صوتی

  • محمدرضا مصباح: میلاد صویلاوی یک پدیده است+فایل صوتی

  • با پای شکسته در ابلق بازی کردم/ ارتباط عاطفی من را به نرگس آبیار سنجاق کرد+فایل صوتی

  • انصاریان فیلم را ندید تا در کنار عوامل بر روی پرده سینما ببیند/ انصراف نقش های اصلی فیلم به دلیل کسر شأن!+فایل صوتی