صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 30 دقیقه

سلطان قابوس، پادشاه کشور عمان که 50 سال پیش بر تخت سلطنت کشور عمان نشست و توانست پس از یک سلسله جنگ‌های طولانی با غلبه بر شورشیان در کل کشورش امنیت و نظم را برقرار کند، توانست برای سالیان در منطقه‌ی خاورمیانه، نقش میانجی را ایفا کند.

برنامه‌ی تهران تو رادیو تهران، پس از گذشت چهار روز از مرگ این پادشاه عرب، از مخاطبان خود پرسید که پیش‌بینی می‌کنند با مرگ سلطان قابوس چه آینده‌ای در انتظار روابط حسنه‌ی ایران با کشور عمان است؟

پیش از ارایه نظرات مخاطبان رادیوتهران، بیگدلی، کارشناس مسائل سیاست خارجی و امور بین‌الملل در گفت‌وگوی تلفنی با مجری این برنامه تاکید کرد که ساختار حکومت سلطان قابوس و منافع مردمش پس از او، طوری است که تغییری در رفتار عمان با کشور ما و سایر کشورهای منطقه و قاره‌های دیگر بوجود نخواهد آمد.

وی گفت: عمان همچنان سوئیس خاورمیانه باقی خواهد ماند و به دلیل اینکه در زمان سلطنت قابوس کشور عمان از فقر درآمده و اوضاع اقتصادی رو به رشدی پیدا کرد و مسئولان جدید به هیچ عنوان به نفعشان نیست که روند سیاسی کشور را تغییر دهند.

همچنین بیگدلی متذکر شد که این کشور هیچ ایدئولوژی خاصی ندارد تا بخواهد به روابطش با کشورها از آن دیدگاه بنگرد، با همه‌ی کشورها روابط صمیمانه‌ای داشت و این روند سلطنت سلطان قابوس برای رفاه مردم کشورش بود.

دولت‌های‌ دیگر هم در حالا حاضر میلی به تغییر رویه‌ی سیاست عمان نداشته و نفع خود را در میانجی‌گری عمان با آنها در روابطشان با دیگر ملل است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود این سیاست سلطان قابوس یک میراث ماندگار برای عمان باقی بماند.

لازم به ذکر است؛ در پی درگذشت سلطان قابوس پادشاه عمان، شورای خاندان سلطنتی این کشور هیثم بن طارق آل سعید را به عنوان پادشاه جدید انتخاب کرده است.پادشاه جدید عمان 65 ساله و پسر عموی سلطان قابوس است و پیش از این وزیر میراث و فرهنگ و از مقام های ارشد وزارت امور خارجه عمان بوده است.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • لغو یا تعویق کنکور؛ مخاطبان تهران تو نظر می‌دهند/ پخش زنده اینستاگرام

  • قرارداد ایران و چین؛ راهی برای ایستادگی در برابر فشارهای امریکا+فایل صوتی

  • دولت؛ قرار داد ایران و چین را شفاف سازی کند

  • راه‌کارهای تاریخ گذشته در اقتصاد، جوابگوی مشکلات معیشتی مردم نیست

  • دولت از اطلاعات مربوط به مالکان خانه‌ها ‌خبر دارد

  • اداره کل تعزیرات پرونده گرانفروشی اپراتورها را پیگیری می کند

  • تعرفه‌ی اینترنت به قیمت گذشته باز نخواهد گشت

  • ارزیابی عملکرد سامانه های 110، 115 و 125 توسط مخاطبان "تهران تو"

  • ماسک زدن از وظایف اجتماعی مردم است

  • قوانین نظارتی و جریمه‌، سد راه گرانفروشی نیست