بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

«حقوق گمركی» به درخواست دولت اصلاح می‌شود

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: حقوق گمركی به درخواست دولت اصلاح می‌شود؛ تا نه هزینه‌ی واردات مثل قبل كم و نه مثل شرایط فعلی زیاد باشد.

1401/04/22
|
13:57
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، جعفر قادری عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با بازارتهران رادیو تهران درخصوص سفر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ایران طی هفته آینده گفت: روسیه توان و ظرفیت‌های نظامی خوبی دارد ضمن اینكه حق وتو دارد و در دانش هسته‌ای ظرفیت‌های خوبی دارد. در شرایطی كه تحریم بودیم و نتوانستیم از ظرفیت‌ كشورهای غربی برای تكمیل نیروگاه‌های هسته‌ای كشورمان استفاده كنیم روسیه آمد و كار نیمه تمام كشورهای غربی را تمام كرد. همچنین كشور روسیه در مقاطع مختلفی از حق وتو خود در برابر تحریم‌های علیه ایران استفاده كرده است.

قادری افزود: روسیه می‌تواند علاوه بر انتقال دانش فنی به كشورمان در ساخت لوكوموتیو، واگن، احداث نیروگاه‌های هسته‌ای و حرارتی به ما كمك كند.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش كه آیا قرار است در دولت سیزدهم اتفاق خاصی در مراودات بین ایران و روسیه رخ بدهد؟ تصریح كرد: شرایط نسبت به گذشته تغییرات اساسی و كلیدی داشته است، دولت سیزدهم نسبت به دولت‌ یازدهم و دوازدهم نگاه مثبتی به كشورهای بلوك شرقی از جمله روسیه دارد. متاسفانه دولت‌های قبلی تمام هدفشان ارتباط با كشورهای غربی بود و توجهی به ارتباط با روسیه و كشوری مثل چین نداشتند.

وی خاطر نشان كرد: در گذشته روس‌ها به دلیل ترس از آمریكا و اعمال تحریم‌ها نسبت به كشورمان در مراوده با ایران ملاحظاتی داشتند ولی هم اكنون به دلیل جنگ بین روسیه و اوكراین كشورهای غربی در مقابل روسیه قرار گرفته‌اند. در چنین شرایطی قدرت مانور ما نسبت به گذشته بیشتر شده و از سوی دیگر روس‌ها نیز به دلیل نیازی كه دارند نگاهشان به ایران را تغییر داده‌اند.

این نماینده مجلس افزود: می‌توانیم از تسهیلات دولت روسیه برای احداث نیروگاه‌های اتمی در كشورمان استفاده كنیم ضمن اینكه می‌توانیم مسیر ترانزیتی برای روسیه باشیم.

قادری در پاسخ به این پرسش كه خبری به نقل از وزیر اقتصاد منتشر شد كه حكایت از بازگشت دلار 4200 به نرخ ارز محاسباتی گمرك برای كاهش هزینه واردات داشت، آیا این خبر صحت دارد؟ گفت: مبنای ارز محاسباتی برای واردات كالا ارز آزاد است. شاید به دلیل تفاوت قیمتی كه بین هزینه واردات با نرخ ارز جدید و نرخ قبل ایجاد می‌كند شاید نیاز باشد سود بازرگانی و حقوق دولتی كاهش پیدا كند. تغییرسود بازرگانی در اختیار دولت است ولی تغییر حقوق گمركی نیاز به مصوبه مجلس دارد. تغییر حقوق گمركی در یك لایحه به مجلس ارائه شده است كه بر اساس این لایحه حقوق گمركی و سود بازرگانی كاهش پیدا می‌كند تا نه هزینه‌ی واردات مثل قبل كم و نه مثل شرایط فعلی زیاد باشد.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران