بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

با صادرات میوه می‌توانیم نصف درآمد حاصل از صادرات نفت، ارز آوری كنیم+فایل صوتی

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: اگر مسئولان به حرف كارشناسی اتحادیه بارفروشان اعتماد كنند؛ قول می‌دهیم از سال آینده با صادرات میوه و صیفی‌جات، به اندازه نصف درآمد حاصل از صادرات نفت ارز وارد كشور ‌كنیم.

1401/05/03
|
15:07
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان در گفت‌وگو با رادیو تهران در پاسخ به این پرسش كه آیا كاهش قیمت 20 تا 30 درصدی میوه و سبزیجات درست است یا خیر؟ گفت: بله این خبر صحت دارد و دلیل آن افزایش 1.5 برابری تولید محصولات كشاورزی است.

وی افزود: شب گذشته 2 مردادماه 18هزار تُن محصول متشكل از 66 قلم كالا صیفی‌جات، سبزیجات و انواع میوه وارد بازار مركزی شده است و هم اكنون حدود 2 هزار و 500 تن هنوز در بازار باقی مانده است. ما عرضه محصول را افزایش و قیمت محصولات را 30 درصد كاهش دادیم.

رئیس اتحادیه بارفروشان تصریح كرد: هر ساله در ایام محرم بازار متحول می‌شود و خرید سیب زمینی و پیاز افزایش پیدا می‌كند حجم زیادی از این دو محصول دپو شده است و با كمبود مواجه نخواهیم شد. هم‌اكنون سیب‌زمینی با قیمت 10 تا 13 هزارتومان دربازار به فروش می‌رسد.

دارایی‌نژاد افزود: باید الگوی كشت محصولات كشاورزی را اصلاح كنیم، به عنوان مثال باید بدانیم سالانه نیاز به كشت چه میزان سیب‌زمینی داریم، چه مقدار از آن برای مصرف داخلی و چه مقدار آن باید صادر شود. این روال در تمام كشورهای دنیا برقرار است و حتی وزارت امور خارجه آنها برای صادرات محصولاتشان رایزنی می‌كند.

وی افزود: كشت محصولات آب‌بر از جمله هندوانه باید كشت فرامرزی شود و كشت محصولات دیگر باید به صورت علمی، گلخانه‌ای و ارگانیك انجام شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان تاكید كرد: اگر مسئولان به حرف كارشناسی اتحادیه بارفروشان اعتماد كنند؛ قول می‌دهیم از سال آینده به اندازه نصف درآمد حاصل از صادرات نفت ارز وارد كشور ‌كنیم.

دارایی نژاد افزود: ما باید نیاز داخل را تامین كنیم و پس از آن تولید مازاد را با یك برنامه ریزی صحیح صادر كنیم. زمانی اعلام می‌كردند بسته‌بندی محصولات صادراتی مشكل دارد ولی هم اكنون این مشكلات رفع شده است ما باید از صنایع دانش بنیان در حوزه كشت گلخانه‌ای و ارگانیك بهره‌برداری كنیم.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران