بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: ارتباط با روسیه به مفهوم نادیده گرفتن غرب نیست+فایل صوتی

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ارتباط ایران با روسیه به مفهوم نادیده گرفتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌های كشورهای غربی و جدایی از غرب نیست.

1401/05/04
|
13:51
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، جعفر قادری عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با بازارتهران رادیو تهران درخصوص مزایای اقتصادی نشست سه جانبه ایران، روسیه و تركیه گفت: شاید ایران در برخی از موارد از نظر سیاسی و اعتقادی با دو كشور همسایه تركیه و روسیه اختلاف نظر داشته باشد ولی در حوزه اقتصادی این سه كشور می‌‌توانند مكمل یكدیگر باشند.

وی افزود: كشور روسیه در حوزه نظامی پیشرفت‌‌های خوبی داشته است ضمن اینكه در بخش‌های غیر نظامی نیز از تكنولوژی روز دنیا برخوردار است. ایران می‌تواند از ظرفیت نظامی و غیر نظامی كشور روسیه استفاده كند همچنین روسیه می‌تواند بازار هدف خوبی برای صادرات محصولات كشاورزی و پتروشیمی ایران باشد.

قادری تصریح كرد: در حوزه گردشگری این سه كشور می‌توانند مكمل یكدیگر باشند.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهارداشت: عضویت روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد و داشتن حق "وتو" می‌تواند پیامد‌های اقتصادی خوبی برای ایران و تركیه داشته باشد. هرچه تلاش كنیم رقابت‌های سیاسی و امنیتی بین ما و كشورهای همسایه كم باشد می‌توانیم توان خود را بر روی مسائل اقتصادی متمركز كنیم.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: ایران در حوزه‌ پزشكی موفقیت‌‌های خوبی داشته است كه می‌تواند مورد استفاده كشورهای تركیه و روسیه قرار بگیرد. همچنین ایران می‌تواند از دانش به‌روز كشورهای تركیه و روسیه در حوزه كشاورزی استفاده كند.

قادری بیان كرد: تفاهم‌نامه 40 میلیارد دلاری ایران و روسیه در حوزه نفت و گاز و همچنین افزایش فروش گاز ایران به تركیه از جمله دستاوردهای این نشست سه جانبه بود.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش كه برخی از طیف‌های سیاسی از گسترش ارتباط ایران با روسیه ابراز نگرانی می‎كنند؛ دیدگاه شما در این خصوص چیست؟ تصریح كرد: در گذشته ایران برای افزایش تعاملات با روسیه پیش قدم بود ولی این كشور تمایلی به برقراری ارتباط با ایران نداشت، هم اكنون شرایط به گونه دیگری است و طبیعی است كه نیاز بیشتری به ما داشته باشد. می‌توانیم با اتكاء به تعاملات بین كشورهای همسایه بخش قابل توجهی از مشكلاتمان را رفع كنیم. امیدواریم به مرور زمان كشور چین نیز به جمع سه كشور ایران، تركیه و روسیه اضافه شود، این چهار كشور حجم قابل توجهی از جمعیت دنیا را به خود اختصاص می‌دهند و می‌توانند به عنوان مكمل خیلی از مشكلات یكدیگر را حل كنند.

وی در پایان خاطرنشان كرد: بارها اعلام كردیم كه ارتباط ایران با روسیه به مفهوم نادیده گرفتن ظرفیت‌ها و توانمندی‌های كشورهای غربی و جدایی از غرب نیست و اگر كشورهای غربی صادقانه در حوزه مسائل اقتصادی با ما رفتار كنند با آنها تعامل خواهیم داشت. در گذشته تنها هدفمان تعامل با كشورهای غربی بود كه تصمیم اشتباهی بود؛ هم اكنون نباید این اشتباه را درخصوص ارتباط با كشورهای شرقی از جمله روسیه تكرار كنیم و باید تعاملمان با تمام كشورهای جهان را حفظ كنیم.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران