بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

اگر دولت به وعده‌هایش عمل می‌كرد گندم به دست دلالان نمی‌افتاد+فایل صوتی

در پی تاخیر دولت در پرداخت مطالبات گندمكاران، نایب رییس بنیاد ملی گندم‌كاران ایران، گفت: دلالان اقدام به انبار گندم به طمع فروش در سال آینده زراعی با قیمت بسیار بالاتر كرده‌اند.

1401/05/05
|
13:32
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، علی‌قلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندمكاران در گفت‌و‌گو با بازار تهران رادیو تهران درخصوص وضعیت تولید گندم در كشور گفت: امسال علی‌رغم شرایط خشكی كه داشتیم تولید گندم در كشور وضعیت خوبی داشت.

وی افزود: سال قبل در همین باز زمانی میزان تحویل گندم به دولت 4 میلیون و 78 هزار تن بود اما امسال این میزان با رشد 40 درصدی به بیش از 6 میلیون تن رسیده است. تا اوایل شهریور برداشت گندم ادامه دارد و امیدواریم خرید ما به مرز 7 میلیون تن و تولید گندم به مرز 10 میلیون تن برسد.

1 میلون تن از گندم تولید شده به عنوان بذر توسط كشاورز نگهداری می‌شود
نایب رئیس بنیاد ملی گندمكاران تصریح كرد: حدود 1 میلون تن از گندم تولید شده به عنوان بذر توسط كشاورز نگهداری می‌شود، 500 هزار تن توسط جهادكشاورزی به عنوان بذر خریداری و نگهداری می‌شود و بخشی دیگر آن توسط واسطه‌ها و دلالان خریداری می‌شود كه بعدها همان گندم را یا به دولت می‌فروشند یا به صورت آزاد وارد بازار می‌كنند.

اگر دولت به وعده‌هایش عمل می‌كرد گندم به دست دلالان نمی‌افتاد
ایمانی تاكید كرد: اگر دولت به وعده‌های خود در خصوص خرید گندم از كشاورزان عمل می‌كرد و مطالبات آنها را در موعد مقرر پرداخت می‌كرد، گندم به دست واسطه‌ها نمی‌رسید.

تاكنون71 درصد از مطالبات گندمكاران توسط دولت پرداخت شده است
این مقام مسئول با اشاره به اینكه دولت ابتدای فصل قول داده بود 48 ساعته مطالبات كشاورزان را پرداخت ولی این زمان به یك هفته رسید، اظهار داشت: هم اكنون 71 درصد از مطالبات كشاورزان پرداخت شده است و 29 درصد آن باقی مانده است. پس از 26 روز هنوز بهای گندم برخی از گندمكاران پرداخت نشده است.

خرید گندم توسط دلالان صرفه اقتصادی زیادی برای آنها دارد
وی اظهار داشت: دلالان با توجه به اینكه می‌دانند گندمكاران به پول نیاز دارند گندم را از آنها می‌خرند و ذخیره می‌كنند زیرا می‌دانند با توجه به تورم در كشور این
محصول سال آینده افزایش چند برابری خواهد داشت. به عنوان مثال سال گذشته دلالان گندم را از كشاورز 5 هزار تومان خریدند و 5 فروردین دولت قیمت گندم را 11هزار و500 تومان اعلام كرد و همین دلالان گندم را با 130 درصد سود به دولت تحویل دادند. كدام فعالیت اقتصادی است كه ظرف 6 ماه 130 درصد سود داشته باشد؟ برای دلال صرفه اقتصادی دارد كه از سیستم بانكی وام بگیرد، گندم را از كشاورز بخرد و پس از آن با سود كلان وارد بازار كنند.

خرید تضمینی گندم مانع قاچاق این محصول می‌شود
نایب رئیس بنیاد ملی گندمكاران اظهار داشت: اگر تمام گندم تولید شده توسط كشاورزان وارد چرخه خرید تضمینی شود از قاچاق گندم جلوگیری می‌شود.

ایمانی در پاسخ به اظهارات گوینده برنامه مبنی بر اینكه، اینكه دولت گندم تولید داخل در اختیار داشته باشد ولی خریداری نكند و اجازه بدهد دلالان گندم را بخرند و سال آینده همان گندم را با نرخ بیشتر به دولت بفروشند منطقی نیست، تصریح كرد: دولت قصد خرید گندم از كشاورز را دارد ولی به دلیل اینكه نمی‌تواند در زمان مشخص شده پول كشاورز را بدهد، كشاورز هم تمایلی برای فروش گندم خود به دولت ندارد. كشاروزان برای گرفتن پول خود یك ماه معطل می‌شود ولی دلال پول گندم را به صورت نقد به كشاورز می‌دهد.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران