بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

180 ردیف كالای متروكه در بندر بوشهر صحت ندارد+فایل صوتی

سخنگوی گمرك گفت: از همكاران قضایی خواهش می‌كنیم پیش از اینكه ادعایی مطرح كنند، درخصوص صحت اظهاراتشان بررسی‌های لازم را انجام بدهند.

1401/05/08
|
12:48
|

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح امروز در نخستین برنامه سفر استانی خود به بوشهر طی هیئت عالی رتبه قضائی از انبار و محل دپوی كالاهای رسوبی و متروكه گمرك بوشهر و انبار سازمان جمع‌آوری اموال تملیكی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر بازدید كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرك جمهوری اسلامی ایران در گفت‌و‌گو با بازار تهران رادیو تهران درخصوص بازدید حجت‌الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای از كالاهای دپو شده در بنادر گفت: طرف صحبت آقای اژه‌ای فقط گمرك نبود، بلكه تمام مراجع قانونی بود كه در آن جلسه حضور داشتند.

وی افزود: طبق قانون مرجع تحویل گیرنده 90 درصد كالاها در كشور ما سازمان بنادر است. عمده بنادر ما منطقه ویژه اقتصادی هستند و این كالاها در انبار بنادر نگهداری و قبض انبار آن صادر می‌شود. كالایی كه قبض انبار داشته باشد و منشا ارز آن مشخص باشد و ثبت سفارش داشته باشد قابلیت اظهار به گمرك را دارد ولی پیش از آن گمرك درخصوص كالاهای انبار شده مسئولیت حقوقی و قانونی ندارد زیرا صاحب كالا می‌تواند مجدد كالا را به هر نقطه دنیا ببرد.

لطیفی درباره 30 كانتینری كه در جریان انبارگردانی‌های اداره كل بنادر و دریانوردی بوشهر كشف شده است گفت: اواخر دهه 80 سازمان بنادراز روش‌های سنتی به روش‌های الكترونیكی تغییر روش می‌دهد و تمام اطلاعات خود را در حوزه انبارداری، دموراژ به صورت الكترونیكی می‌كند در این تغییر این كانتینرها از قلم می‌افتد.

سخنگویی گمرك تصریح كرد: مسئولیت ترخیص این كانتینرها طبق ماده 20 مدیریت و اداره مناطق ویژه صرفا در حوزه اختیارات سازمان بنادر است و سازمان بنادر تا زمانی كه كالایی قبض انبار صادر نكند و در اختیار گمرك قرار ندهد این كالاها قابلیت اظهار ندارد. بازدید آقای اژه‌ای باعث شد همكاران ما در سازمان بنادر دلیل كانتینرهای دپو شده را پیگیری كنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش كه بنا بر اظهار مسئولان در این انبارها 180 ردیف كالای متروكه وجود داشته كه نسبت به اعلام آنها به سازمان اموال تملیكی اقدامی صورت نگرفته بود، گفت: اینكه لیستی از ردیف كالای دپو شده در بنادر بدون بررسی در مقابل ما قرار بگیرد درست نیست، از 180 قلم كالای دپو شده در بنادر كه مطرح شده است، بخشی از آن متروكه شده، بخشی از آنها نیز ابتدای مرداد ماه قبض انبارشان از سوی بنادر به گمرك ارائه شده و حدود 40 درصد از آن كالاها ترخیص قطعی شده است. از همكاران قضایی خواهش می‌كنیم پیش از اینكه ادعایی مطرح كنند، بررسی‌های لازم درخصوص صحت اظهاراتشان داشته باشند و سپس مدعی شوند.


با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران