بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

نانوایان؛ محدودیتی در دریافت آرد یارانه‌ای ندارند+فایل صوتی

مشاور وزیر اقتصاد گفت: در فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه نان، تا زمانی كه یك نانوا آرد را تبدیل به نان مورد نیاز مردم می‌كند، می‌تواند بدون محدودیت از آرد یارانه‌ای استفاده كند.

1401/05/18
|
12:44
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد و دارایی در گفت‌و‌گو با بازار تهران رادیو تهران درخصوص طرح هوشمند سازی یارانه نان، گفت: برنامه دولت در حوزه مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان به شكلی طراحی شده است كه تغییر قیمت و محدودیتی در خرید نان برای مردم وجود نداشته باشد.

وی افزود: هدف دولت از استقرار كارت‌خوان‌های هوشمند، شفاف سازی و قابل مشاهده كردن فعالیت نانوایان برای برنامه ریزی‌های دقیق در شیوه پرداخت یارانه به نانوایان است.
از آنجا كه نانوایان اجازه افزایش قیمت نان را ندارند؛ دولت در نطقه شروع طرح 15 درصد عملكرد روزانه نانوا را به عنوان كمك هزینه، پایان هر شب به حساب نانوایان واریز كرد. این كمك هزینه بابت افزایش اجاره‌بها و دستمزد كارگران پرداخت شده است تا كسب و كار تولید نان آسیب نبیند و نانوایان متضرر نشوند. این كمك هزینه احتمالا در فاز دوم هوشمندسازی افزایش پیدا خواهد كرد.

جلال با اشاره به اینكه در گذشته نظام تخصیص یارانه مبتنی بر سهمیه بود یعنی یك نانوا به ازای مجوز و سهمیه آردی كه داشت اقدام به خرید آرد ارزان می كرد، تصریح كرد: هم اكنون 80 روز از آغاز فاز اول هوشمندسازی یارانه نان گذشته است و در فاز دوم این طرح تا زمانی كه یك نانوا آرد را تبدیل به نان مورد نیاز مردم می كند محدودیتی در دسترسی به آرد یارانه ای نخواهد داشت.

مشاور وزیر اقتصاد افزود: در فاز دوم اجرای این طرح نانوایانی كه قصد افزایش ساعت كاری و تولید نان بیشتر دارد با محدودیت سهمیه آرد مواجه نخواهد شد و امكان عرضه نان بیشتری خواهد داشت و با افزایش پخت نان هزینه‌های تولید آنها از جمله اجاره‌بها كاهش پیدا خواهد كرد.

وی به قیمت‌های كاذب مجوزهای نانوایی اشاره كرد و اظهار داشت: اجرای این طرح منجر به كاهش قیمت مجوز نانوایی خواهد شد.

جلال در پاسخ به این پرسش كه آیا فروش كیلویی نان اجرا خواهد شد یا خیر؟ تصریح كرد: نگاه‌ها به فروش كیلویی نان مثبت است اما باید امكانات سخت افزاری از جمله ترازوی دیجیتال متصل به كارت‌خوان‌های هوشمند فراهم شود. برای پیشگیری از پیچیدگی طرح ابتدا استقرار كارت‌خوان‌های هوشمند را مد نظر قرار دادیم و در چشم انداز این طرح پس از اینكه تجهیزات لازم فراهم شود برای جلوگیری از كم فروشی نان موضوع فروش كیلیویی نان را نیز اجرا خواهیم كرد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران