بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

اغتشاشات؛ یكی از دلایل التهابات بازار ارز است+فایل صوتی

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بخشی از التهابات موجود در بازار ارز به دلیل اغتشاشاتی است كه در ماه‌های اخیر با آن مواجه هستیم. به نظر می‌رسد با رفتن به سمت ثبات و آرامش بتوانیم التهابات بازار ارز را كنترل كنیم.

1401/08/15
|
13:56
|

بازار مسكن و بازار خودرو برای جذب نقدینگی جذابیتی ندارد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، جعفر قادری عضو كمیسیون برنامه و بودجه و رئیس كمیته اقتصادی كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با "بازار تهران" رادیو تهران درخصوص نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: در شرایط فعلی بازار مسكن و بازار خودرو برای جذب نقدینگی جذابیتی ندارد؛ همچنین در بازار بورس نیز به دلایل مختلفی انگیزه برای سرمایه گذاری وجود ندارد.

در شرایط فعلی تنها بازار جذاب برای سرمایه گذاری، بازار ارز است
وی در ادامه افزود: سپرده‌گذاری در بانك‌ها نیز به دلیل سود كم برای مردم ایجاد انگیزه نمی‌كند به همین دلیل تنها بازاری كه در شرایط فعلی می‌تواند نقدینگی را جذب كند بازار ارز است به همین دلیل شاهد تلاطم در این بازار هستیم.

اگر تقاضای ارز توسط بانك مركزی تامین شود، سفته بازی در این بازار از بین می‌رود
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاكید بر اینكه بازار ارز هم تا حدودی می‌تواند نقدینگی را جذب كند، گفت: وقتی نیازهای واحدهای تولیدی به شكل معقول و منطقی توسط بانك مركزی و صادركنندگان تامین شود، به نظر می‌رسد انگیزه‌های سفته بازی در بازار ارز نیز از بین برود؛ در چنین شرایطی سرمایه به بازارهای منطقی از جمله واحدهای تولیدی و بورس سوق پیدا خواهد كرد.

ایجاد اطمینان به آینده اقتصادی، می‌تواند موجب سرمایه گذاری در بازارهای مولد شود
قادری یادآور شد: ایجاد اطمینان نسبت به آینده اقتصادی كشور، می‌تواند مردم را به سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد سوق دهد.

بخشی از التهابات بازار ارز، به دلیل اغتشاشات است
رئیس كمیته اقتصادی كمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاكید كرد: بخشی از التهابات موجود در بازار ارز به دلیل اغتشاشاتی است كه در ماه‌های اخیر با آن مواجه هستیم. به نظر می‌رسد با رفتن به سمت ثبات و آرامش در كشور بتوانیم التهابات بازار ارز را كنترل كنیم.

با تسهیلگری در قوانین؛ باید نقدینگی را به بخش تولید هدایت كنیم
این نماینده مجلس در پاسخ به اظهارات گوینده برنامه مبنی بر اینكه افزایش قیمت ارز مساله بسیار مهمی است و بر زندگی مردم اثر مستقیم خواهد داشت؛ آیا دولت و مجلس باید در مقابل افزایش قیمت ارز در چنین شرایطی سكوت كنند؟ افزود: بانك مركزی تمهیدات لازم را انجام خواهد داد، با تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی و كسانی كه برای سفرشان نیاز به ارز دارند بخشی از تقاضا و فشار به این بازار كاهش پیدا می‌كند. نمایندگان مجلس نیز باید تلاش كنند با تسهیل فضای كسب و كار راه ورود نقدینگی به بخش تولیدی را باز كند.

باید به سمت ثبات و آرامش پیش برویم تا فضا برای سرمایه گذاری در كشور فراهم شود
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه افزود: جریان نقدینگی همانند سیل است اگر مسیر مناسبی برای آن باز نشود مشكل ایجاد می‌كند. باید سدی را بر روی جریان نقدینگی ایجاد كنیم تا بتوانیم به صورت هدایت شده این جریان را به سمت فعالیت‎های تولیدی سوق دهیم. در عین حال باید به سمت ثبات و آرامش پیش برویم تا فضا برای سرمایه گذاری در كشور فراهم شود.

در بخش تولید نباید به مواد اولیه وارداتی تكیه كنیم
قادری خاطر نشان كرد: در بخش تولید نباید به مواد اولیه وارداتی تكیه كنیم؛ باید وابستگی ما كاهش پیدا كند زیرا تغییر نرخ ارز بر روی هزینه تمام شده كالای تولیدی در كشور اثرگذار خواهد بود. وقتی تولید به مواد اولیه وارداتی وابسته باشد نه تنها هزینه تمام شده تولید كاهش پیدا نمی‌كند بلكه میزان صادرات نیز كاهش پیدا خواهد كرد.

دولت تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد برجام قرار نداده است
این نماینده مجلس اظهار داشت: نباید تلاش‌های دولت و مجلس را نادیده بگیریم، جهت گیری اقتصادی دولت استفاده از ظرفیت اقتصادی كشورهای همسایه است و سعی كرده است ازظرفیت‌های كشورهای آمریكای لاتین و آفریقایی نیز استفاده كند؛ دولت تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد برجام قرار نداده است.

نیازهای كشور از طریق صادرات غیر نفتی، قابل تامین است
قادری افزود: در این مدت تراز تجاری كشور به گونه‌ای بوده است كه دولت در حال تامین نیازهای كشور از طریق صادرات غیر نفتی بوده است.حتی اگر یك بشكه نفت هم صادر نشود نیازهای كشور از طریق صادرات غیر نفتی قابل تامین است.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان تاكید كرد: اگر دولت تلاش نمی‌كرد با توجه به تورم 40 درصدی، نرخ ارز خیلی بیشتر از این مقدار كنونی بود.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران