بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

هیچ جای دنیا مردم عادی برای خرید ارز، صف نمی‌بندند+فایل صوتی

صفاری كارشناس اقتصادی گفت: اینكه در ایران هر فرد بالای 18 سال می‌تواند 2000 یورو بخرد و به ازای این خرید سود كند؛ در هیچ جای دنیا مرسوم نیست.ارز مختص كسانی است كه به آن نیاز واقعی دارند؛ نه كسانی كه به دنبال سود و سرمایه‌گذاری هستند.

1401/08/18
|
13:34
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مصطفی صفاری كارشناس اقتصادی در گفت و گو با "بازار تهران" رادیو تهران درخصوص نوسانات بازار ارز در هفته های اخیر گفت: نوسانات بازار ارز برگرفته از میزان عرضه و تقاضا است. واردكنندگان و مسافرانی كه قصد سفر به خارج از كشور را دارند عمده متقاضیان ارز هستند.

وی تصریح كرد: متاسفانه در برآورهای انجام شده 20 میلیارد دلار در چند سال اخیر در گاو‌صندوق های مردم احتكار شده است، درصورتی كه این میزان پول می‌توانست در چرخه اقتصادی كشور باشد.

این كارشناس اقتصادی اظهار داشت: متاسفانه التهاب‌ بازار ارز در یك ماه اخیر، انگیزه خوبی برای ورود سوداگران به این بازار شده است.

صفاری افزود: در هیچ جای دنیا مردم عادی برای خرید ارز مقابل صرافی‌ها صف نمی‌بندند؛ در تمام دنیا معمولا ارز مختص واردكنندگان و یا كسانی است كه برای سفر نیاز به ارز دارند. شاید دلیل این صف‌های طولانی آن است كه بانك مركزی به دلیل كسری بودجه قصد دارد برای دولت درآمدزایی كند.

وی با اشاره به اینكه عرضه ارز باید تغییر ساختاری داشته باشد؛ گفت: اینكه عنوان می‎كنند هر فرد ایرانی بالای 18 سال می‌تواند 2000 یورو بخرد و به ازای این خرید 3 میلیون تومان سود كند در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. ارز مختص كسانی است كه به آن نیاز دارند نه كسانی كه برای كسانی كه به دنبال سود و سرمایه گذاری هستند.

صفاری در پاسخ به پرسش گوینده برنامه مبنی بر اینكه آیا ارزهای مسدود شده ایران در بانك‌های خارجی درصورت آزاد شدن می‌تواند به واردات و در نهایت كاهش التهاب بازار ارز كمك می‌كند؟ گفت: آزاد شدن ارزهای مسدود شده موجب كاهش التهاب خواهد شد ولی باید این موضوع را مدنظر قرار دهیم كه واردكنندگان، به اسكناس ارز نیاز ندارند، نیاز ما به اسكناس ارز حتی 5 درصد نیاز واقعی‌مان به ارز نیست. آنچه اكنون اتفاق می‌افتد ارز پاشی اسكناسی است. ما برای واردات به پول نیاز داریم نه ارز پاشی.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران